| FlorinFlorin87 a întrebat:

Dureaza mai mult o partida de sex decat o masturbare? Pentru ca la masturbare se intmpla sa dureze si 1 min sau 2.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult mai simplu sa iti controlezi ejacularea la masturbare decat la un contact sexual. Nu exista nici un motiv pentru care masturbarea ar dura atat de putin. Rolul masturbarii in adolescenta este de a te obisnui cu reactiile corpului tau si de a le putea controla. Tu probabil faci exces de masturbare, ceea ce nu este sanatos. Ar trebui sa o faci de maxim 2-3 ori pe saptamana si sa ai grija sa iti explorezi reactiile, sa inveti sa te controlezi, asa incat sa dureze cat vrei tu.

| UbexFlo a răspuns:

Masturbarea conteaza si cum o faci.big grin La sex, partenerul nu te lasa sa te termini cand vrei tu, te mai tine in suspans asa cum poti si tu sa o faci daca ai destula experienta la asa ceva, daca te autocunosti.Si o partida de sex poate dura 1 minut, 2.

| Laurretta a răspuns:

Partida de sex poate dura și 8 ore! Te referi la primul număr, nu? E posibil să dureze mai puțin decât o masturbare pentru că te exciți mult mai repede, mai ales dacă ești bine satisfăcut de parteneră. În plus masturbare constă (cea mai mare parte) în concentrație și este mai greu și obositor.winking

| FlorinFlorin87 explică:

Brigaela, o data pe saptamana, maxim 2. Nu zic ca de fiecare data 1 minut sau 2, daca ma concentrez sau vad vreun film dureaza cam atat.

| darmar a răspuns:

Tu probabil faci exces de masturbare, ceea ce nu este sanatos. Ce poate face asa grav?