| Ofata12345 a întrebat:

Durerea de spate un semn de sarcina? Am o menstruație mai neregulata undeva la 30 de zile! Luna trecuta am avut-o pe 9 aprilie! De 2 zile am dureri de spate și balonare dar menstra nu da nici un semn.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aparitia durerilor in zona pelviana si lombara inferioara (spate), in zilele/perioada situata inainte de cea a menstruatiei de regula este un indiciu/semn destul de comun si specific al simptomelor premenstruale. Aceste dureri pot sa apara uneori chiar si cu 5-7 zile inainte de ziua in care va porni in mod efectiv sangerarea menstruala. Se poate aprecia si presupune pe baza precizarii tale ca in zilele imediat urmatoare va porni sangerarea menstruala atat de mult asteptata si dorita chiar daca aceasta se va produce putin mai tarziu decat momentul anticipat si asteptat. Multa sanatate!

| Ofata12345 explică (pentru corbulalbrosu):

De obicei am dureri mai ușoare de spate chiar în timpul menstrei nu înainte! Am avut o sarcina oprita din evoluție anul trecut și atunci am avut dureri de burta și spate! De asta ma sperie mai mult acum! Dacă ar fi sarcina ar fi binevenita! Am ovare micropolichistice și nu ne protejam în nici un fel! Test sincer nu as mai face pentru ca am nenumărate negative?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ofata12345):

Intr-adevar, in cazul ovarelor micropolichistice este practic imposibil de stabilit in mod precis cand este femeia respectiva in perioada fertila a ciclului menstrual. Insa avand in vedere si faptul precizat si anume ca de obicei ciclul menstrual are 30 de zile, se poate doar aprecia ca ai fi putut fi fertila in perioada zilelor cuprinse intre 21/22 si 27/28 Aprilie. Fiindca ai afirmat ca NU va protejati deloc si astfel daca ati intretinut acte sexuale in perioada probabil si posibil fertila a prezentului ciclu menstrual si in cazul in care s-ar fi format o sarcina, atunci in acest moment in proportie de peste 85-90% testul de sarcina ar trebui sa aiba rezultatul POZITIV.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Durerile de spate pot avea diverse cauze, inclusiv manifestarile sindromului premenstrual.
Ar fi imposibil ca cineva sa poata preciza daca exista posibilitatea unei sarcini sau nu din moment ce nu ai dat detalii.

Dar, din moment ce deja spui ca ciclul tau este unul neregulat, acesta este programat hormonal si nu se poate anticipa data la care va incepe urmatorul.Nimeni in lume nu ar putea face asta.

Insa repet, durerile de spate, printre altele, pot fi cauzate de sindromul premenstrual.

| BicaMihai15 a răspuns:

Ai purici