| esa212015 a întrebat:

Hello tuturor! Sunt foarte nelămurită.
Săptămâna trecută s-a întâmplat un "accident" și am luat pastila escapelle pentru a fi sigura. Am luat-o după 6h. Totul a fost bine, mai ales în primele 48 de h, n-am avut niciun efect advers.
Nelămurirea mea este faptul că mie mâine ar trebui să îmi vină menstruația și momentan pot zice ca nici urma de ea, dar am de vreo 2-3 zile niște scurgeri albicioase și destul de groase ca consistenta și am și sindromuri premenstruale, cum ar fi dureri de sâni, de spate, picioare și chiar și ușoare crampe. Într-un fel sunt conștientă că ar putea întârzia menstruația tocmai din cauza pastilei, în plus eu am o menstruație foarte neregulată, luna trecuta sângerând de 2 ori, la distanta de 2 săptămâni, pot zice ca menstruația mea nu are "un program fix", neregulată de-a binelea. Astfel, pe mine ma nelămuresc acele scurgeri, pot fi ele un "semn" înainte de apariția menstruației? De obicei am scurgeri înainte, însă mereu diferă, ultimele 2 luni fuseseră maronii, înainte ba albe, etc
Mulțumesc frumos! O zi buna tuturor și an nou fericit!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai gandii la menstruatie fiindca va fi dereglata pe urmatorele 6-12 luni din cauza bombei hormonale pe care ti-ai introdus-o in corp, Escapelle.
de acum inainte, folositi numai prezervativul fiindca pastila de a doua zi este recomandata 1 singura data in viata, datorita efectelor sale nocive pentru organism.
Oricum era indicat prezrevativul pentru ca ai ciclul de tip neregulat, ceea ce nu face nici un sens de ce sa fii luat escapelle, cand nici macar nu ai cum stii cand esti la ovulatie.

| esa212015 explică (pentru Violleta2022):

Nu era vorba ca nu am folosit, ci a avut loc un "accident" dacă putem sa o luam asa. Și tocmai din cauza ca este neregulată am luat, căci nu știu exact când are loc ovulația.
Mulțumesc, zi bună!

| Genevaaa a răspuns:

Pai iti intarzie din cauza ca de acum o sa il ai si mai neregulat... din caua ca ai luat pastila