| ylove a întrebat:

E adevarat ca la romi nu se fac icu romani/cele?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Acuma nu mai e chiar asa.
Mai sunt famili ce se impotrivesc dar la o adica nu poate forta nimeni pe nimeni sa se casatoreasca cu cineva anume.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Autorul intrebarii se referea la cutumele tiganesti. Da si acum a se casatori o tiganca cu un roman este ceva impotriva legilor tiganesti. Si invers este tot cam tot la fel, doar ca o casatorie intre un baiat rom si o fata romanca este privita mai cu indulgenta, deoarece tot cutuma tiganeasca spune ca fata trebuie sa-l urmeze pe barbat in "societatea" lui.
Da... sunt si tigani romanizati, care nu mai tin cont de aceste cutume.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Acum se cam fac nu mai e ca pe timpul lui ceasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În anul 2018, oricine se poate căsători cu oricine.
Am citit pe undeva că un tip din Arabia Saudită s-a căsătorit cu capra lui.
Prin Japonia, unul s-a căsătorit cu păpușa lui gonflabilă.
Și nu știu care tip, ceva mai curajos, s-a căsătorit cu el însuși.

Așa că de ce nu s-ar căsători un țigan cu o româncă sau un român cu o țigancă? Care ar fi piedicile?