| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

Ce nume le-ai dat tiganiilor in loc de Romi? Pentru a se mai opri asocierea cu Romani.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Problema adevarata nu o reprezinta denumirea lor. Sa li se spuna romi sau cum vor ei. Problema adevarata este modul in care li se dau drepturi in plus dar ei traiesc de parca regulile nu sunt si pentru ei. Trebuie aplicata legea ca peste tot. Odata ce el primeste cetatenie romana e tratat ca un roman. Eu nu as considera tiganii ca o minoritate. Trebuiesc in acest sens legi clare, fara niciun dubiu. Crede-ma ca daca lucrurile ar sta cum trebuie la noi strainii nu ar mai acuza Romania. Ar lua masuri drastice impotriva nomazilor de la ei si atat. Sa li se spuna si romani, ca nu conteaza un pigment al pielii acum. Dar sa fie obligati sa se adapteze la viata de cetatean roman. Cu drepturile si obligatiile pe care le avem si noi, ceilalti. Strainii ne acuza pentru ca noi suntem permisivi fata de modul lor de viata.

| Denisa a răspuns:

Nu stiu numele dar sunt majoritatea foarte agresivi. Cum a zis si bacemi, ei nu au reguli si chiar si organele de politie se tem si se feresc de ei. Sunt persoane fara scrupule si foarte vulgai. Din pacate pentru rromi decenti si harnici, sunt bagati la un loc cu ceilalti.

| lays a răspuns:

Cocalari. spurcati!

| Cretaker a răspuns:

Hmm, exista rromi harnici (cum s-a mai zis) si rromi smecheri. A nu fi confundati.

Si totusi, mai exista si RROMI bogati de put, care vor mai mult si fac scandal, se impusca intre ei si blahblahblah, pur si simplu pana la urma toti sunt niste rromi.

| Alessandraaaa a răspuns:

Indiferent de nume tot oameni sunthappyhappyhappy

| Ionut_8418 a răspuns:

Afro-romani! Ar fi grozav!