| Yee a întrebat:

E bine sa fii singur sau intr-o relatie? Puteti sa argumentati parerea voastra cu un motiv macar?
Mersi de atentie!

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

O să îți spun cum privesc eu lucrurile.
Consider că majoritatea dintre noi ne dorim o relație, să avem pe cineva alături. Este ceva firesc care ține de natura noastră.
Pe de altă parte, s-ar putea să nu găsești o persoană cu care să rezonezi. Prin urmare, decât să ai parte de o relație în care să cumulezi frustrări, eu aș prefera singurătatea.
Prefer singurătatea cu mine însămi, decât în doi, la nivelul unui cuplu.

| Yee explică (pentru Ofiintă):

Cred ca ai un pic de dreptate. Tocmai am avut un fel de "relatie" in care am acumulat numai frustrari si imi e frica ca asta se va acumula pe viitor.

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru mine relație, nu-mi place viața de singurătate sau ideea de a schimba constant parteneri. prefer unu și bun pe care mă pot baza, care să-mi ofere și altele decât partea fizică

| sierra1 a răspuns:

Multe studii au demonstrat că persoanele singure mor mai devreme decât cuplurile, cu aproape un deceniu (!) pentru bărbați și doar puțin mai rău pentru femei.

ai aici detalii

https://www.vice.com/ro/article/xw5aen/de-ce-e-nasol-sa-fii-singur

| Yee explică (pentru sierra1):

Asta e destul de rau pentru mine. Nu cred ca prind nici 30 de ani. :-)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Motivul esențial este că suntem animale sexuate, așa ne reproducem specia, așa suntek construiți de un miliard de ani de când a apărut pe lume sexul. Este unicul motiv, și suficient. Nu este numai bine, este vital.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In mod normal, privind majoritatea persoanelor si... ideea de a fi iubit, este mai frumos sa fii intr-o relatie. Asta daca nu esti cumva vampir.

| Freya1 a răspuns:

E ok sa fi intr-o relatie atata timp cat esti cu persoana potrivita.De ce? Pentru ca nu duci supararile si bucutiile singur, are cine sa te iubească si ai pe cine sa iubesti, are cine sa iti ofere atenție, afectiune, un sprijin si un umăr.Ai cu cine sa dormi si pe cine sa ti in brate, cine sa se îngrijoreze pentru tine si sa fie acolo sa te sustina.E foarte frumos Si e mai bine decat singur, din perspectiva mea.

| Yee explică (pentru Freya1):

Totusi eu nu gasesc acea persoana potrivita si sunt satul sa incerc, tocmai aceasta nevoie de un partener ma face sa cred ca devin un pic disperat si asta e fix ceea ce alunga un potential partener si pe buna dreptate.
Cred ca intrebarea adevarata era: Cum sa ai o relatie in care nu investesti prea mult?

| Freya1 a răspuns (pentru Yee):

Nu trebuie sa cauti cu disperare o relatie, oportunitățile se ivesc si înafara de iubire nu prea ai ce sa investesti intr-o relatie.

| TFL007 a răspuns (pentru Freya1):

Bah ale dreacu ce se mai invesc, atat de mult inca e epidemie, nu mai stiu noi baietii care cum sa ne cuplam cu cine

| Freya1 a răspuns (pentru TFL007):

Sunt 3 sau 5 femei la un bărbat în lumea, ca sa nu mai vorbim ca sunt uni poate de varsta voastră cu anumite probleme ce poate in ochii unora nu au nici o sansa, deci alte câteva in plus.
Dar daca vreti numai piti, dame de lux, staruri de cinema așteptați multi si bine.
Eu cred si consider ca si ce emani tu atrage sau respinge femeia.

| TFL007 a răspuns (pentru Freya1):

Termina te rog, stiu nu conteaza cum arati de asta unii nu au prietene

| RKBlue a răspuns (pentru TFL007):

Unii nu au prietene fiindca au caractere de rahat.
Niciunei fete nu ii va placea de unul care-si plange singur de mila tot timpul.
Si am vazut cupluri(adevarat, nu asa multe) in care fata era mai frumoasa.Dar baiatul era si el interesant, amuzant sau dragut.

| TFL007 a răspuns (pentru RKBlue):

Dar baiatul era si el interesant, amuzant sau dragut, mai ca vars o lacrima, pai si la ceilalti care sunt opusul la ce ca cat ai scris tu aici, cum au prietene, au o bagheta magica prin care atrag fetele sau cum! lasa-ma in *** si cu caracterul tau ca nu se uita niciuna la caracter

| SilentRain a răspuns:

Singur,mai putine responsabilitati

| Werrich a răspuns:

7 motive pentru care e mai bine sa fii single decat intr-o relatie
sursa: https://bit.ly/3f8kmU7

1. Nu faci compromisuri
Ai chef de mancare chinezeasca? Mananci mancare chinezeasca, pentru ca nu e nimeni care sa insiste ca el vrea italieneasca. Vrei sa lenevesti toata ziua in pat si sa te uiti la seriale? Nimeni nu te opreste! Acesta este un mare avantaj in a fi single: faci mereu ce vrei tu si nu simti ca trebuie sa renunti de la tine pentru a face pe altcineva fericit.

2. Nu trebuie sa suporti oameni care nu-ti plac
Cu siguranta mai tii minte ca, atunci cand ai fost intr-o relatie, iubitul tau a avut cel putin un amic pe care nu-l puteai suporta. Ei bine, ai scapat de conversatii marunte cu oameni cu care nu ai nimic in comun sau de a fi nevoita sa zambesti politicos cand te plictisesti de moarte! Esti libera, in schimb, sa-ti iubesti prietenii si sa petreci timp de calitate alaturi de ei. Ca sa nu mai spunem nimic de faptul ca nu mai exista nicio odioasa viitoare mama soacra la orizont.

3. Nu trebuie sa-ti pui intrebari chinuitoare
O relatie, oricat de fericita si sanatoasa, vine uneori la pachet cu o serie de intrebari care iti tulbura linistea sufleteasca. Ma iubeste? Se mai gandeste la fosta? De ce nu comunica mai mult cu mine? Se mai simte atras sexual de mine? Oare flirteaza cu alte femei cand iese cu baietii? O sa ma ceara vreodata de nevasta? O sa avem copii? Cand esti single, nu trebuie sa suferi nopti de nesomn sau clipe de chin gandindu-te la toate aceste lucruri complicate.

4. Nu trebuie sa te straduiesti atat de mult

Trebuie sa recunoastem ca in primele luni de relatie si chiar in primul an, facem eforturi considerabile sa aratam mereu perfect: ne epilam oricand apare cel mai mic fir de par, ne machiem mereu, purtam doar lenjerie sexy, chiar daca in realitate am prefera sa sarim peste o programare la cosmetica si sa purtam niste chiloti confortabili, din bumbac. Vei avea mai mult timp si energie pentru a face lucruri cu adevarat importante atunci cand nu te straduiesti sa arati mereu excelent pentru altcineva.

5. Poti sa flirtezi cand si cu cine vrei

Majoritatea femeilor adora sa flirteze, dar atunci cand esti intr-o relatie si faci acest lucru, tinzi sa te simti vinovata, nu-i asa? Daca esti singura, in schimb, poti fi oricat de indrazneata, mergand pana la un one night stand, daca simti o chimie cu tipul respectiv. Nu e nimeni pe care il inseli, nu trebuie sa te simti deloc vinovata ca iti lasi latura sexy sa straluceasca.

6. Timpul liber iti apartine in totalitate

Atunci cand esti intr-o relatie, faci deseori compromisuri in legatura cu modul in care iti petreci timpul liber. Asa ajungi sa investesti timp in jumatate din lucrurile care iti fac placere, in timp ce cealalta jumatate a timpului ti-l petreci asa cum vrea iubitul tau. Odata ce esti single, insa, poti alege doar activitatile care iti plac si care te ajuta sa te dezvolti.

7. Ai scapat de certuri si gelozii

Chiar si o relatie perfecta are momente de tensiune si mici gelozii si chiar si oamenii care se iubesc ajung sa se certe uneori din nimicuri. Atunci cand esti singura, insa, ai scapat de aceste momente neplacute si poti investi energia pe care altfel ai pierde-o cu conflicte inutile in lucruri constructive. Fara certuri, vei avea o tensiune arteriala mai buna si vei fi, deci, mai sanatoasa! Ai numai de castigat, deci!

https://bit.ly/2IHSASk

| NarcisIfrim a răspuns (pentru Werrich):

Parca m-ai convins si pe mine sa raman singur, cea mai buna argumentare

| Werrich a răspuns (pentru NarcisIfrim):

Perfecte.ro are argumente bune big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine ca omul să fie singur...pe asta Dumnezeu a spus-o. Să nu uităm că poți fi singur chiar și într-o "relație", când nu ești pe aceeași lungime de undă cu partenerul. Să fii singur în relație, asta chiar e tragic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca e misto sa fi in relatii! sad).

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Serban234567: misto sa fi in relatii! " - deh, gurile rele

| TFL007 a răspuns:

Auzi aici la SILENT RAIN sigur-> mai putine responsabilitati jale mare, poate saracul vroia sa spuna mai multe cum ar fi platit facturi, rate toate de unul singur, mda asta da viata

| Yee explică (pentru TFL007):

Femeia eu cred ca e un consumator in plus

| TFL007 a răspuns (pentru Yee):

Da depinde, chestia e ca iti incarci si tu bateriile datorita ei, asta e diferenta

| Yee explică (pentru TFL007):

Asa e. Ar fi bine ca cineva sa faca o gluma cu asta.

| TFL007 a răspuns (pentru Yee):

E cel mai sanatos fara relatii din punctul meu de vedere, asta pana dai ochii cu rudele la un meeting si se vor intreba ce o fi cu asta -> E GAY oare laughing))