| Denisaa1235 a întrebat:

E ceva normal daca ma dor ovarele atunci cand ma excit foarte tare? Cand sunt excitata putin asa nu am nimic

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Este destul de comun. Fenomenul se datoreaza prostaglandinelor eliberate in acele momente anterioare actului.
Acelasi hormon, prostaglandina, este eliberat si in timpul menstruatiilor sau cu putin timp inainte, fiind responsabil de crampele din acea perioada.

| Denisaa1235 explică (pentru Floridori):

Multumesc de raspuns, tin sa mentionez ca eu sunt virgina si ma dor ovarele asa tare la nu stiu cat timp, in ianuarie am avut dureri, si am fost la doctor si mi-a spus ca sunt doar la ovulație. dar s-a intamplat sa ma doara alaltaieri din nou si consider ca de data asta a fost datorita faptului ca m-am excitat prea tare, fara sa fac nimic si m-am lasat asa cateva minute pana am zis ca ar trebui sa fac ceva sa vad dupa daca imi trece durerea stii ce zic, si vreau sa stiu daca e motiv de îngrijorare pentru ca prietenele mele au zis sa merg la ginecolog si eu nu am mers niciodata.

| Floridori a răspuns (pentru Denisaa1235):

Este destul de comun sa doara ovarul din care se desprinde foliculul, deci la ovulatie, poti resimti crampe usoare fie in dreapta, fie in stanga, deoarece ovulatia se produce din fiecare ovar, pe rand (intr-o luna stangul, in urmatoarea dreptul, apoi stangul, apoi dreptul si tot asa).

Dar daca tu ai cicluri neregulate si prezinti dureri care nu pot fi catalogate drept usoare, maxim moderate, ar fi o idee buna sa mergi la ginecolog, dar si la endocrinolog.

Durerea datorata de excitatie, nu ar trebui sa dureze mai mult de cateva ore (de regula dureaza minute), durerea cauzata de ovulatie, maxim 48 de ore, iar crampele menstruale, cu pana la o saptamana inainte de menstruatie si in primele 3, maxim 4 zile de sangerare propriu-zisa.
Orice durere ce depaseste aceste perioade, sau este prea puternica, ar trebui sa te trimita la medic.
Daca ciclurile tale sunt regulate, mergi direct la ginecolog. Daca ai cicluri neregulate, treci mai intai pe la endocrinolog, apoi pe la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

Va rog, omoratima cineva!

| Ali22aa a răspuns:

Da