| JustMe2099 a întrebat:

E mult de citit, dar sper ca o sa îmi dați vreun sfat. Sunt împreună cu un băiat de destul de mult timp, înainte să fim împreună eram foarte buni prieteni. Pana acum ceva timp se purta foarte frumos cu mine, cum nimeni nu a mai făcut-o, era diferit și asta m-a făcut să tin la el atât de mult. Dar în ultimul timp e foarte distant, în 3 săptămâni ne-am văzut abia de doua ori, pe când înainte ne vedeam aproape zilnic. Ultima data când ne-am văzut, nici nu m-a sărutat, nu m-a tinut de mână, nimic, iar când i-am zis eu sa ma sărute înainte să plece, mi-a dat un pupic mic pe obraz și a plecat. Mai târziu, la telefon, când l-am întrebat ce s-a întâmplat mi-a zis "Te-am pupat, ce mai vrei? " și a vorbit în sictir cu mine toată seara. Azi, s-a purtat destul de frumos, adică când vorbeam la telefon, îmi spunea de foarte multe ori ca ma iubește, dar acum puțin timp, a zis ca se pune la somn, iar înainte să închidă a spus ca poate anul acesta, la școală, dacă o să stau în bancă cu o fata X, o sa ma mai dezmorțească ea, ca sunt prea încuiată, adică nu știu de glumă. Eu consider ca chiar știu, deoarece când vine vorba de alte fete, el glumind, îi tin gluma, sau încep eu o glumă. Dar da, adevărul e că nu sunt ca X, sa fac panarama prin clasa și nici nu vreau. Acea fata X, este o fosta de al lui, acum o foarte buna prietenă, și înainte să fie el cu mine se ruga mereu de ea sa fie împreună cu el. Ma cam deranja prietenia lor, știind că el a plăcut-o asa mult. Iar acum când mi-a spus ca i-ar plăcea să fiu mai mult ca ea, pur și simplu..nu știu...m-am simțit cel mai aiurea, niciodată nu m-am simțit așa... Ce credeți că ar trebui sa fac? Având în vedere că tin foarte mult la el, iar el a fost cel care m-a ajutat sa trec peste depresia în care eram înainte să fim împreună.

Răspuns Câştigător
| Junioara17 a răspuns:

Bună, uite, îți spun din proprie experiență că băieții sunt extrem de simpli și de clari când vine vorba de relații și sentimente, în ciuda aparențelor. Nu ar pierde timpul după fundul uneia care nu îi interesează cu adevărat. Îți va spune în față, iar dacă îi lipsește curajul, ceea ce se întâmplă cam des, îți vor da semnale că nu ești ceea ce își doresc: încep să se certe din orice prostie și niciodată tu nu ai dreptate, numai ei au. Ideea e că, băieții nu își exprimă atât de ușor sentimentele și nici nu vor, dar poate este mai bine așa. Tu vrei un băiat care să te domine, nu ai putea fi tu șefa în relație. De aceea, din când în când, ei mai iau și postura de băiat arogant și ignorant, ca să te facă să apreciezi mai mult ce ai. Asta îi face pe ei să vadă cât de mult înseamnă pentru tine și așa le crește mândria de sine. Mie, de exemplu, nu-mi place să mi se răspundă greu la mesaje și în sictir, fără emoticoane, eu scriu romane și el două cuvinte, iar când îi reproșez asta, îmi spune că știe el de ce se mai comportă și în felul ăsta și că, deși uneori pare că nu ține la mine și că vrea să ne despărțim, nu e așa. Și are dreptate. Unui băiat nu îi e greu să-ți dea papucii. Și legat de fata aceea, e ca și cum nu ar fi. Face parte din trecut. Un băiat, ca să își dovedească lui însuși că poate, nu o să (re)cucerească o fată cu ajutorul altei fete, cu atât mai puțin al prietenei ei. Fii mai relaxată, asta îmi spun și mie. Oricum, tot răul e spre bine! Ai grijă de tine, părerea mea e că ține la tine, chiar dacă uneori se comportă aiurea. Toți o facem, nu? happy

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca te-a ajutat sa treci peste depresia din urma asta nu inseamna ca ii esti datoare pe viata si sa ii suporti prostiile. Lasa-l sa se intoarca la fosta daca il mai primeste, tu sa ai demnitatea ta!

| Mayar a răspuns:

"Ce ar trebui sa fac avand in vedere ca tin mult la el?" -Lasa cu tinutul mult, ca gasesti altul la care o sa tii si mai mult, lasa asta. Deci daca ti.ar povesti cineva intamplarea/situatia asta, ce i.ai spune? Priveste si obiectiv situatia.
Din moment ce nu a putut.o avea pe tarfulita aia, s.a multumit si cu tine, pe care te tine de proasta si vrea sa te faca o copie de.a ei ca sa nu mai vrea asa tare sa fie cu ea. La inceput toti sunt dulci si dragalasi, ca sa te cucereasca, apoi praf se alege de tot. Nici nu te saruta sau vede zile intregi?! Crede.ma, un baiat nu se poate abtine. Deci ori are deja pe alta, ori inca nu are, dar vrea, si pe tine nu te iubeste. Chiar daca o sa ajungi copia tarfulitei, el tot pe originala o sa o vrea, si tu tot planul B o sa fi. Deci nu are rost, iti zic de la inceput. Deci, cred ca e clar ce trebuie sa faci - ii zici ca nu te iubeste si te desparti de el. Ai lucruri mai bune de facut si mult mai importante. Va trebui sa iti alegi un viitor, astfel incat sa o duci bine. Tarfulita aia o sa gaseasca un porc bogat si gata! Dar tu nu pari genul de persoana depravata, deci nu stiu ce mai cauti cu unul caruia ii plac cele depravate. El o sa ajunga un terchea-berchea, un coate-goale, sau eventual o sa se ocupe cu ceva ilrgalitati. Nimic bun nu te asteapta cu ei. Plus ca el nu te iubeste si o sa.si gaseasca alta. Decat sa ajungi sa fi umilita si calcata in picioare, ia tu situatia in maini cat mai poti si da.i tu papucii. Am avut o prietena ce avea asa prapadit si derbedeu de iubit, i.am spus in genul in care ti.am spus si tie, in toate felurile, sa inteleaga, si ce crezi? Nu m.a ascultat, a tinut.o pe a ei,,,,,, si apoi la un moment dat s.a produs oroarea de care m.am temut de la inceput...dar ea nu m.a ascultat si s.a incapatanat. A violat.o,,,

| RAY a răspuns:

Sunteti tineri imaturitatea, nehotararea, multe alte prosti poti fi corectate prin experiente, e pacat ca visați la relați serioase la varste asa fragede, faza e ca posibil el o place mai mult pe aia e mai frumoasa ca tine fizic si atunci pentru ca sa egalizeze asta vrea macar caracterul sa il ai ca aia, sti cum e fructul oprit e cel mai dorit, fructul lui a fost fata aia la care inca mai viseaza el, asta daca nu-i badboy si va joaca pe degete pe toate crezand ca il faceti sfant de trimis la manastire

| sofisis a răspuns:

In general, in orice relatie, unul iubeste si celalalt nu are nimic impotriva. La tine vad ca nu ii mai convin sentimentele tale asa ca cel mai bine ar fi sa te sustragi din relatie.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Vorbind de afara, fara implicatii, mi se pare ca relatia voastra a fost precum painea calda. Acum insa s-a racit. Ai fi mancat-o cu placere cand aburea... acum iti cam vine sa o dai la o parte.

Acelasi licru poate ar fi bine sa faci si cu el.

A fost si a trecut. Multe lucruri nu tin pe vecie. El pare sa fii trecut mai departe. Fa si tu pasul acesta.

Multumeste-i ca te-a ajutat sa treci peste acea depresie si ajuta-l si tu sa treaca peste aceasta relatie. Ofera-i libertatea.

Nu are sens sa traiesti cu inima stransa. Acum ai mai inteles ce cauti, mergi si gaseste-ti pe altul.

Chiar daca vei afla raspunsul la intrebarea ce il determina pe el la un asemenea comportament, adevarul este ca nu conteaza. Pentru ca o relatie este frumoasa cand vin amandoi si amandoi isi dau interesul. Cand o parte isi da interesul iar cealalta nu... apare suferinta. Si durerea. Si mai tarziu poate depresia. Iar tu ai luat-o pe calea asta, acum.

Intai de toate doar tu esti responsabila de fericirea ta. Si nimeni altul.

E mai bine sa alegi sa zambesti si sa mergi mai departe decat sa stai pe loc si sa fii trista.

| danutzu96 a răspuns:

De fapt nu te mai vrea. O vrea pe alta (aia de care zici). Iti spune asta prin comportament. Va despartiti si gata. Nu este ultimul baiat!

| Gunoi a răspuns:

Da tu ții la el cam prea mult. Înțeleg că el te-a ajutat să treci peste depresie, dar el te consideră mai mult 2# nu a reușit cu X și a venit la tine.
Din cauza împrietenirii cu ea, el se distanțează și e mult mai rece și aspru cu tine. Vrei sfat?
Vrei să fii ceea care depinde de el? Se comportă bine uneori datorită relației, discuțiilor care le are cu X. Eu nu spun să-i impui prietenii și reguli. Spun doar că ar trebui să fii mai indiferentă
Îți fac o presupunere pe ea sigur ar fi vrut să o sărute pe buze...
El nu e chiar așa dulce cum crezi e.
Dacă-l vei ignora ce va face? Dacă într-adevăr te iubește și ține la tine

| TPUuser199 a răspuns:

Hmmm. Te-ai gandit ca sta cu tine, pentru a se apropia de ea? Acum Doamne fereste, nu spun eu 100% ca asa este, doar ca asta mi-a venit prima data in cap. Adica ma pun in locul tau, si nu mi-ar fi venit nici mie bine sa ma compare cu o "amica", insa tot eu sa fiu inferioara! Chiar este o chestie de bun simt. Cum ii poti spune tu lui: Auzi, prietenul tau Y e mai dragut ca tine. Ia exemplu! Ce ar intelege el din asta? Ca il admiri pe prietenul lui! (Parera mea, nu trebuie sa o iei in serios daca nu ti se pare plauzibila, deoarece tu stii mai bine cum stau treburile intre voi!) Numai bine. happy

| altrix a răspuns:

Desparte-te de el. Daca vrei mai multe detalii, da-mi pm.

| PsihopatX3 a răspuns:

E un nesimțit după părerea mea, dovada că oamenii sunt prefăcuți.

| FloriFloricaa a răspuns:

... Zic să-ți găsești și tu un prietenaș cu care să-l faci gelos, dacă comentează, îi spui că ai făcut asta ca să-i arăți cum e.