| godinkyzz a întrebat:

E normal ca prietena mea dupa ce a luat Postinor2 acum o luna si 4 zile sa aiba o scurgere ff mica si dureri de burta? Asta s-a intamplat cam pe la 1 luna fix, iar acum nu mai are dureri si inca nu i-a venit ciclul. Alte simptome nu a avut. E posibil sa fi ramas insarcinata? Va rog sa mi spuna cineva care stie, multi lasa comentarii doar de dragul de a lasa, iar noi nu suntem informati si ii credem. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU te stresa si nici nu te impacienta, fiindca in mod sigur intr-o foarte mare proportie de peste 98-99%, va porni si sangerarea menstruala la un moment dat, chiar si in cazul in care NU au aparut/exista simptomele premenstruale. Acea scurgere de care amintesti si durerile aparute in partea de jos a abdomenului de regula apar cu putin timp inainte de pornirea menstruatiei.
Prelungirea ciclului menstrual uneori poate sa ajunga si la peste 14-30 de zile din cauza unor dereglari hormonale care la randul lor provoaca dereglarea ciclului menstrual asa cum se intampla si in acest caz (aproape sigur)
Din nefericire pentru voi, de cele mai multe ori dupa ce este administrata pastila contraceptiva, hormonii proveniti din ea, deregleaza mai mult sau mai putin intreaga ACTIVITATE HORMONALA pe o perioada de cateva luni si nimeni NU este in stare sa poata sa ofere un raspuns pertinent si catusi de cat corect. Multa sanatate!