| Anonima1441 a întrebat:

E normal să apară coșuri după ce te epilezi? Acum doua zile m-am epilat ( cu bigul ) iar astăzi mi au apărut niște coșuri și niște mâncărimi. nu știu cum se zice. scuzați expresia "fruntea pzdei" și pe labiile mari.
E normal? De ce apar? Cum pot sa scap de ele? Nu cred că iubitului meu iar fi o învățare așa ceva și e destul de dureros.

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Pielea trebuie pregătită de epilat. Trebuie sa îți exfoliezi pielea înainte, sa folosesti spuma de ras și o lama de ras calitativa, dacă folosesti big, fii sigura ca e de unica folosință, după folosesti ceva împotriva iritațiilor sau ceva cu Aloe Vera. Mai ales, contează și modul in care te epilezi, mai intai trebuia sa dai de sus in jos, după pe lateral, ca mai apoi de jos in sus. Dacă ai TikTok, caută: how to properly shave your area și da la video-uri. Vei găsi multe rezultate. Iar pentru tratarea iritației de acum, cere ceva de la farmacie, explica problema sa îți dea ceva care te va ajuta 100%

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal.
Rasul nu este epilat! Rasul sau barbieritul, este un proces de retezare a firului de par de la suprafata pielii, care trebuie sa se faca pe o baza deza pregatita, cu spuma de ras si evident in sensul cresterii firului de par, ca de dai invers, te iriti.
Epilarea, este un procedeu de eliminare a firului de par prin smulgere din radacina (epilarea cu ceara calda sau rece, ori zahar), sau prin distrugerea firului de par cu chimicale (crema epilatoare).

| Anonima1441 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, mai exact ce mi ai recomanda sa folosesc? Benzi pentru zona intima? Cam cat de tare doare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima1441):

Preferabil sa mergi la un cabinet cosmetic, fiindca singura te poti ranii, fiind zona atat de sensibila, delicata si foarte dureroasa.

| Anonima1441 explică (pentru Violleta2022):

O doamne va fi jenant.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima1441):

Stiu, dar tinand cont ca asta fac femeile la un asemenea centru de epilare, este jenant pentru tine, fiindca cosmeticiana a vazut cateva mii de chilotei si pasarici, de la atata epilat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima1441):

Stai un pic, vad ca ai numai 14 anisori... de ce vrei sa-ti epilezi pasarica?
Vrei sa faci sex la anisorii astia, sau faci pornografie online?

| Anonima1441 explică (pentru Violleta2022):

Nuuuuuu.
Nici gând!
Doar că mă jenează ft rău
Iar când sunt epilata simt că poate să "respire" cum trebuie și zona aia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima1441):

Ai 14 anisori si abia acum iti ies firele de par de la pasarica, despre ce respirat vorbesti?
Spala-te zilnic cu apa calda si sapun si mentine pasarica curata, ca asta este important, ca pasarica nu respira!
Schimba chilotul zilnic si daca ai menstruatie, spala-te dupa fiecare schimbare, daca est posibil, asa tii zona curata si fara sa se irite.
Epilarea las-o pentru cand mai cresti si iti vei incepe viata sexuala, acum esti mult prea micuta pentru asa ceva.
Pasarica nu are nevoie sa respire, dar are nevoie sa fie spalata zilnic, ca sa fie pastrata proaspata si curata.

| VoidEternal a răspuns:

Razor burn. E normal, daca nu o faci cum trebuie, dar trece.

Există și o alternativă cu ceară.

| mro777 a răspuns:

Te speli in cur

| OdaiCUfabiann a răspuns:

E de la grasime

| Trefla15 a răspuns:

Ii e frica de hepatita B, cu numele de la bigul cu care te razi, ai grija te pup