| Anonimic a întrebat:

E normal sa ma masturbez in fiecare zi? Am 15 ani.

32 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Da frate

| mihai69 a răspuns:

Poți și de mai multe ori pe zi la vârsta asta.
Și da, e perfect normal.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu unde ar fi citit Seba ca Vechiul Testament prevede varsare de sange pentru masturbare. Probabil a inceput sa vada dublu.

| doctorandus a răspuns:

Referitor la cunoasterea stiintifica a lui Seba: https://en.wikipedia.org/wiki/File:False_balance.jpg

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal sa te masturbezi asa des la varsta ta.

| Werrich a răspuns:

Da, e normal, ai hormoni.

| 1997onur a răspuns:

Nu-i normal poți sa fi și mai mare și mai mic in fiecare zi este nu știu nebunuie e prea de tot

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit ce ai scris dar a mult adică e prea mult in fiecare zi nu poți S-o faci in fiecare zi e exagerat de mult o fi normal S-o faci dar asta nu însemna ca trebuie in fiecare zi e Anormla in fiecare zi pai dacă o tine așa unde ajunge? Sănătatea lui nu cred ca o sa mai fie la fel

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Pe ce te bazezi? Pe radio șanț?

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Ți-am dat mai sus trei surse vorbite sau scrise de universitari. Și am menționat alte două enciclopedii scrise de universitari.

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Pe Dumnezeu și atâta el este singurul nimeni altcineva.

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vreau sama cert cu tine nici sama contrazic nu-și are rost cel mai bine sti cum facem?

Eu mi-am spus părerea tu pararea și facem
Pace ce zici boss

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Dumnezeu nu a publicat niciodată un articol științific despre masturbare. Iar Biblia nu menționează nimic despre masturbare. Așa că, la fel cum zicea Dobson, nu ai de unde ști ce gândește Dumnezeu despre masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Oooo ce ai făcut laughing)) am zis săi dam pace numi scrii un roman )))) ok ai câștigat gata ma dau bătut ai câștigat

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Mda, masturbarea ar fi pacat daca ar sta scris in Vechiul Testament ca trebuie sa sacrifici un animal pentru a ti se ierta masturbarea.

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Ar fi culmea sa sacrifici un animal pentru așa ceva laughing))

| Seba2013 a răspuns (pentru 1997onur):

De cate ori face asa ceva, nu mai trebuie sa moara animale ci moare Iisus o doua oara (Evrei 6:6).
Altarul de bronz pentru ispasire pe care se prezentau jertfele pentru pacat sau vina le arata ca doar dupa sacrificiu sau mortificare se puteau apropia de El pentru iertare. Asa erau mai atenti sau noi ca sa nu moara Iisus o a doua oara. Se prezentau jertfe si pentru impuritate(adulter).
Insa daca il urmam pe Iisus trebuie sa ne asumam aceast sacrificiu sau cruce fata de pacat ca stare de spirit (Matei 16:24).

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Asta e: in Vechiul Testament pretul pacatului este varsarea de sange (sacrificiu ritual).

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Serios? Cred ca glumești nu și cum sa faci sacrificiu pentru mastubare ai loat Orazna? Pe bune cred ca glumești vorbesc foarte serios ori eu am înțeles greșite pentru ca sunt puțin obosit ca acum am venit de la munca

| 1997onur a răspuns (pentru Seba2013):

Nu știam asta intr-o zi când voi avea timp am sa caut pe internet sa văd despre ce este vorba mai clar acum sunt puțin obosit vreau doar sa ma culc bafta

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Tocmai asta voiam să spun: din moment ce VT nu prevede jertfă de ispășire, nu este păcat (dpdv biblic).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alții o fac și de la 11 ani, deci da,, este normal, ba chiar sa ai de altfel o iubita ar fi.

| TheStrategist a răspuns:

E normal la vârsta ta, dar nu e bine pentru că e prea des. Îți afectează mentalitatea în timp, devii dependent.

| Saiko10 a răspuns:

Total normal, mai ales la varsta ta. baga turbo.

| Cosmin89321 a răspuns:

Doar o data pe zi? Slab

| Anonimic explică (pentru Cosmin89321):

Da, doar o data pe zi

| Marius2001Pop a răspuns:

Nu pot spune ca e anormal, sunt persoane care fac asta, multe.dar iti pot spune ca nu este ok.
Este bine si indicat sa te masturbezi, dar nu chiar in fiecare zi.
La 15 ani esti plin de hormoni si ai drive-ul ala, dar nu e foarte bine.
Incearca sa te abtii macar doua, trei zile.

| doctorandus a răspuns (pentru Marius2001Pop):

Citat din Elena Ceausescu: Dovada, dovada!

| NutBuster69 a răspuns:

Baiatul meu, cel mai probabil ai probleme cu glanda teroida, care poate provoca cancerul la prostata

| doctorandus a răspuns (pentru NutBuster69):

Umblă vorba-n târg că DSM 5 TR, care va fi lansat în martie 2022, nu va include adicție sexuală, adicție de porno, tulburare de comportament sexual compulsiv (CSBD), etc.