| CristianTentacion a întrebat:

Eu ma masturbez de la 2-5 ori pe zi in fiecare zi, este normal sau nu?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"... o data, de doua pe saptamana e ok"

Masturbarea practic e un surogat de sex. Drept urmare, in mod normal ar trebui sa te masturbezi cam la fel de des cum ai face sex daca ai avea cu cine. Chiar putin mai des, nu intru in detalii de ce, dar asa e. Sa spui ca o data sau de doua ori pe saptamana ai face sex la varsta ta mai ales mi se pare extrem de rar. Normal ar fi cam de 4-7 ori pe saptamana.

Referitor la intrebare, de 2-5 ori pe zi e cam mult, daca ai o saptamana de excese din astea e ok, dar pe termen lung emult. Pe de alta parte exista persoane cu un apetit sexual foarte ridicat care chiar simt nevoia atat de des...

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Altceva ce mai faci? esti dependent de asta, nu e ok, o data, de doua pe saptamana e ok

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Eu am raspuns cum cred eu, si eu cateodata o fac de 4, 5 ori pe saptamana, dar depinde

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"... o data, de doua pe saptamana e ok"

Masturbarea practic e un surogat de sex. Drept urmare, in mod normal ar trebui sa te masturbezi cam la fel de des cum ai face sex daca ai avea cu cine. Chiar putin mai des, nu intru in detalii de ce, dar asa e. Sa spui ca o data sau de doua ori pe saptamana ai face sex la varsta ta mai ales mi se pare extrem de rar. Normal ar fi cam de 4-7 ori pe saptamana.

Referitor la intrebare, de 2-5 ori pe zi e cam mult, daca ai o saptamana de excese din astea e ok, dar pe termen lung emult. Pe de alta parte exista persoane cu un apetit sexual foarte ridicat care chiar simt nevoia atat de des...

| doctorandus a răspuns:

Probabil esti foarte tanar, la 40-50 de ani ai vrea sa mai fii capabil de asa ceva.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal.

| Seba2013 a răspuns:

Luca 21:34 Luaţi seama la voi înşivă, să nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare şi de băutură şi de grijile vieţii, şi ziua aceea să vine peste voi fără de veste,
Daca vrem ca inima sa nu ni se ingreuneze trebuie sa imbratisam calitatea de sobrietate.
Fara aceasta unitate de masura nu putem diferentia intre ceea ce este de calitate si ceea ce este superfluu.
Cand Dumnezeu formeaza unitatea casatoriei, principiul tertiului exclus, femeia decenta, etc., face masuri pentru a nu cadea prada lacomiei.
Fara aceste masuri, omul este pierdut in spatiu, nu are limite, ajunge un consumist.

| Eduard196 a răspuns:

Daca ai pus intrebarea asta inseamna ca undeva in subconstientul tau s-a dat alarma ca ceva nu e in regula u asta. Si nu e normal. Te seaca de resursele organismului si o sa ajungi sa nu mai ai erectir, sa nu te mai poti concentra bine, sa ai probleme cu memoria, si o sa iti pierzi atractivitatea pentru ca te seci de testosteron. Rezista o luna fara masturbare si o sa vezi ca dupa devine din ce in ce mai usor sa stai fara masturbare

| Ionut58282856 a răspuns:

Daca si-mi ca-ti scade sistemul imunitar (ametesti la ejaculare etc.) fă o pauză de 2saptamani sau cat e nevoie

| Shimozukushiki a răspuns:

Dacă ție îți place și te simți bine, de ce nu?

| DJDwarf a răspuns:

Cam putin

| asfdhioas a răspuns:

Esti extraterestu coaieeee

| pider2323232 a răspuns:

Esti amator