| anonim_4396 a întrebat:

E o intrebare cam ciudata, dar ce pot face ca sa am o voce "mai lunga" adica de exemplu cand strig dupa cineva sa nu se opreasca vocea,,, de exemplu ca a unui tenor, ma rog nu asa groasa?!?!?

Răspuns Câştigător
| prizeFTW a răspuns:

Poti sa faci si vocalize.Adica "AAAAAAAA". Incearca sa incepi de la o nota joasa apoi spre o nota mare.Incearca notele la maxim, dar ai grija, poti sa ai dureri in gat din cauza corzilor vocale.

9 răspunsuri:
| NuMaContrazice a răspuns:

Exerseaza... stai linistit ca nu o sa ai niciodata vocea unui tenor.

| anonim_4396 explică (pentru NuMaContrazice):

Pai cum sa exersez, sa urlu de nebun? rolling eyes

| NuMaContrazice a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca ai vocea in schimbare (daca esti adolescent), pentru ca o perioada nici eu nu am putut vorbi tare, apai sa tip... dupa cateva luni o sa isi de-a drumul si vocea ta...

| prizeFTW a răspuns:

Adica atunci cand strigi dupa cineva ti se opreste vocea brusc? Fa exercitii de respiratie.Inspira usor timp de 5 secunde, tine aerul inca 5 si apoi expira incet in 5 secunde.Incearca sa controlezi cand expiri, sa dureze 5 secunde, nu mai putin. Vocea unui tenor n-o s-o ai niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru prizeFTW):

N am zis ca vreau sa am vocea unui tenor, mai ales ca n-am cine stie ce voce groasa, doar sa nu se mai opreasca brusc

| prizeFTW a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa ce ti-am zishappy La mine a functionat. tongue Si sunt sfaturi de la un specialist

| anonim_4396 explică (pentru prizeFTW):

Cand eram mic puteam sa scot un sunet atat de subtire si ascutit..parca se crapau geamurile, acum nici pe jumate nu mai pot face

| prizeFTW a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija, sa nu ramai mut.Mie mi s-a schimbat vocea (ceva normal). Cand eram mic puteam sa tip asa de tare incat ma usturau urechile.Acum nu mai tip, nici nu prea mai pot.si vocea mi s-a ingrosat (voce normala la 15 ani)

| UngUrU777 a răspuns:

De la fumat se ingroasa vocea! dar nu fa asta!