| Sandrina_4545 a întrebat:

E o poveste lunga si sper sa o cititi pana la urma si sa imi dati cat mai multe sfaturi. Va rog din prima fara chestii de genul" esti prea mica pentru el, sau ca la varsta asta nu poti iubi cu adevarat. Pe 4 aprilie o prietena (ea 12, eu aproape 13) mi-a dat nr de mobil la un baiat din a 12-a ca sa facem misto de el, ea vorbea cu el de prin decembrie si initial i-a placut de el dar apoi s-a saturat. Eu i-am scris niste smsuri ca am 17 ani si etc... am vorbit pana pe la sfarsitul lui mai cu el si m-am indragostit rau de tot, nu e ordinar ca toti baietii, ne asemanam mult, e cel mai bun om pe care l-am vazut. Nu am rezistat sa il mint si i-am zis ca am 13 iar el s-a suparat ca l-am mintit si fara sa mai zic ca mai are si principiul ca nu se intalneste cu fete mai mici de cat el. La ultimul sunet la school jumate din careu eu ma uitam la el si el la mine. Mama mea stie ca imi place de elsi nu e contra. Chiar nu pot fara el, in fiecare zi ma uit la fotografiile lui si ma gandesc non stop la el, am incercat sa-l uit dar nu am putut... e ca un drog pentru mine. Nu stiu ce sa fac ca sa-i dovedesc ca il iubesc ( la moment nu are prietena).

5 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Mica esti, chiar daca nu vrei sa auzi asta, nu cred ca sunt nici prima nici ultima care o spune.In ceea cel priveste,depinde cat de radical este, poate fi dintre persoanele care nu accepta minciuna sub nici o forma, punand la socoteala si faptul ca el este totusi mai mare cu 5 ani decat tine. Spui ca nu sti cum sa dovedesti ca il iubesti, dar prin faptul ca in prezent te respinde nu te intrebi daca el vrea sa ii demonstrezi ceva? Te gandesti la el non stop pentru ca in general ce nu poti avea te atrage foarte tare, tocmai pentru ca e greu de obtinut. Probabil te-ai indragostit de el dar nu va fi ultimul care iti va da acest sentiment.Gandeste-te la tine,cat meriti,gandeste-te ca dragoste cu sila nu merge si nici sa ajungi sa te rogi de el.O relatie se construieste in doi,sunt convinsa ca sti asta,dar in cazul vostru sunt doi care isi doresc acelasi lucru? Ca sa scapi de acel 'drog' ocupati timpul cu altceva,orice te face sa te relaxezi,asculta muzica, plimbate, poate chiar sa nu iti neglijezi studiile.

| delisa a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca exista dragostre adevarata la 13 ani! De la 13 ani si pana in prezent 17 jumate sunt cu un baiat; X ne iubim foarte mult! ASa ca poti sa iti gasesty la orice varsta dragostea adevaraata! Vorbeste cu el spune-i sa iti dea o sansa sa vada ca nu varsta conteaza ci sa va intelegeti bine! Spune'i ca esti mai matusa decat crede el si sa dea o sansa relatiei! Sa vada cum merge! Bafta!

| maissner a răspuns:

Mda...deci nu o sa zic ce nu vrei sa citesti. Poi...e complicat. Si totusi trebuie sa o zic, esti cam mica. Si nu o zic ca sa te supar(gen:esti prea mica pentru o relatie sau esti prea mica pentru a tine la cineva cu adevarat), nu nu. Problema e ca la varsta asta te implici sentimental in mod iresposabil. Daruiesti prea mult fara sa iti dai seama. Daca iti zic ca trebuie sa incerci sa iti controlezi sentimentele o sa zici ca e imposibil. Uite, eu am 17 ani(sunt fata), si te sigur ca nu e imposibil. E greu, ce'i drept, dar se poate. De uitat nu ai cum sa il uiti asa usor cum vrei tu( si mie mi-a placut mult de un baiat cand aveam 13 ani(numai ca si el avea tot 13 pe atunci) si mi-a luat vre'o 3 ani pana mi-a trecut big grin)dar sa revenim la tine. Totusi daca nu esti asa sentimentala ca mine, o sa treci mai usor. Uite! Gandeste'te bine. Tu il iubesti sincer si profund, da? El te ignora si face pe ala jmecher(e o expresie). Nu te merita! Daca te iubeste, sa te iubeasca asa cum esti, asa mica. Sa te iubeasca si sa te astepte pana mai cresti. Dar vezi tu.el fiind asa mare, la varsta lui, el asteapta ca o fata sa ii indeplineasca anumite nevoi(si aici ma refer sa faca sex cu tine), iar cum tu esti asa mica, se debaraseaza de tine si pleaca in cautarea unei prazi mai "coapte".Tu fi tare si gandeste'te ca nu te merita, si o ca sa mai cresti si o sa gasesti ceva mai bun, si mai bun. Bucura'te de copilarie! E prea frumoasa ca sa ti'o inabusi in suferinta din cauze amoroase. Iesi cu prietenii, joaca'te, distreaza'te, bucura'te de viata! Nu stiu cat te'am ajutat dar macar am incercat. Sa ai o zi frumoasa, scumpa :*

| FataTPUpunctRo a răspuns:

PFF... te inteleghappy. si eu trec prin asa ceva dar dif dintre eu si el e de vreo 3-4 ani. Si eu incerc sa il uit dar nu pot...Incearca sa vorbesti cu el, daca fa tot posibilul sa-l uiti. Daca eu nu am reusit, macar fa-o tu!laughingstraight face

| madylynatha a răspuns:

Pai nu stiu dar sa ai un iubit mai mare cu tine nu-i nimic dar e ceva dif intre voi si ar trebui sa-l uiti ca el fiind mai mare si daca o sa vrea sa fiti impreuna o sa verea... stii tu ce ca totusi e baiat si e mai mare si daca te place nimic nu o sa ii stea in cale... sau poti sa-l uiti incepand cu alceva cum ar fi sa iti faci un iubi sa-l uiti sau eu stiu sper ca ti-am fost de ajutor