| TheMadKing a întrebat:

E permisa relatia intre o fata de 16 ani si baiat de 29 ani?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai astepti doi ani mann

| Violleta2022 a răspuns:

E permisa doar cu acordul parintilor, desii ala de 29 de ani ar putea fi pedofil, ori vreun escroc care incearca sa profite de o copila fara prea mult creier si discernamant.

| doctorandus a răspuns:

Este permis legal, daca nu ii esti ruda, tutore, profesor si nu o face pe bani/foloase materiale.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns (pentru doctorandus):

Ce legal ma ce legal? Tu ești bolnav? Ce legal? Und ai trăit frate în jungla de spui ca este legal așa ceva? Ala este ditamai omul de 30 de ani și fata aia are doar 16 ani unde este legal și normal asa ceva? Doar bolnavi ar spune ca este legal asa ceva.

Nui legal nici normal asa ceva este doar un copil și ala este ditamai omul de 30 de ani bolnav.

| doctorandus a răspuns (pentru AloeVeraReceSiFornetiCuGem):

Legile le face Parlamentul, nu le fac eu. Eu doar i-am spus ca e legal, nu ca il aprob in ce face.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns (pentru doctorandus):

Doar un pedofil ar legaliza așa ceva ăla trebuie să intre în pușcărie pe viață nenorocitul ăla care a legalizat mizeria asta.

| doctorandus a răspuns (pentru AloeVeraReceSiFornetiCuGem):

Minti de-ngheata apele. Moralistul lui peste. Esti ca ala care striga "Vine lupul" si cand a venit lupul nu l-a mai crezut nimeni.

| doctorandus a răspuns:

Serios, cauta pe Google, ca asta s-a jurat stramb pe Dumnezeu ca nu e mincinos.

| doctorandus a răspuns:

Scris de celebrul judecator Cristi Danilet: https://vedemjust.ro/modificari-codul-penal/

| Mosotti a răspuns:

Legal nu e permisa pentru ca ea minora si tu major, ca ai 19 ani si nu sub 18 ca ea, si poti avea mari probleme.
Dar moral este daca ambii vor, nu e problema, cand e vb de dragoste si placere nu conteaza varsta.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Ce dracu ma ce relație sa știe copilul ăla ma la 16 ani ce dracu frate și pedofiul ăla trebuie în pușcărie cu el pe viață cum? sa fie asa ceva normal cum? Cu să fie cu ditamai omul care ăla sigur este un bolnav dacă vrea o relație cu un copil de 16 ani ăla poate sai fie tata nu altceva de unde pana unde relație cu el? Și cum sa fie asa ceva normal Doamne...

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Dumnezeu este sus mă vede și mă aude știe totul cu adevărat cine sunt eu.iar eu dacă mint ce am spus aicia. Să mă vadă pe mine Dumnezeu. știe cine sunt cu adevărat și ma vede zi de zi ce fac și cine sunt cu adevărat.

Așa că su gio nu mieste frica de un pedofil ca tine care tine cu alți parlamentari pedofil și bolnavi care legalizează sa fie un copil de 16 ani doar cu un bolnav de 30 ani care poate sai facă rău scârbă ori când fata aiab este doar un copil și ala o să-și bată joc de ia bolnavul. ăla de pedofili dracu toți pedofil pușcărie pe viață și sa vi se taie **** sal mănânce câini bolnavi dracu aveți 30 ani la cu*u vostru și va uitați după copii de 16 ani 18 scrabele dracu bolnave.

| TheMadKing explică (pentru AloeVeraReceSiFornetiCuGem):

Frate stai linistit, am 19 ani dar din tastatura am gresit si am pus 29

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns (pentru TheMadKing):

Bine frate stai liniștit nu-i nimic totul este bine.

| doctorandus a răspuns (pentru TheMadKing):

Puteai avea si 59 ani, ca tot legal era.

Asta e sonat: se jura pe Dumnezeu ca nu minte. Dar varsta de consimtamant sexual era de 15 ani si in 2020 a fost ridicata la 16 ani. Asta e chestie despre care ziarele au scris pe larg. Poti cauta singur pe Google si afli ca asta e un mincinos patologic.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu daca se refera legea la minor-major si nu minor-minor cu consimtamantul la 16 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Exista un principiu de drept: tot ce nu e interzis este permis.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Pai aici e interzis ca un major sa aiba o rel cu un minor, legal zic, moral nu conteaza.
In trecutul indepartat femeile nasteau de f tinere, deci natura nu tine cont de minori, majori si alte prostii din astea.
In momentul in care fata si baiatul au nevoi, sunt gata de f.
Natura decide, nu legile artificiale care nu tin cont de natura umana, de aia se si face asta la greu.

De aia si a facut natura sa ai nevoi, tocmai sa faci asta, nu sa nu faci. Iar daca partenerul e considerat de catre inconstient ca validat pentru perpetuare, gata, nu cont varsta.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Inca o data: in Codul Penal nu zice ce zici tu. Judecatorul Cristi Danilet e de acord cu mine.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nu te contrazic, dar atunci cum e cu ca nu ai voie ca major sa ai o rel cu un minor?!
Ca asta nu stiu sigur, cu consimtamant ai voie cu un major daca esti minor?

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Varsta de la care minorul poate consimti la sex cu un major este de 16 ani. Inainte de schimbarea din 2020 era de 15 ani.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci este bine daca cu, consimtamant poate cu un major, asta nu stiu daca si in Moldova e la fel.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Dap, eu nu stiu mare lucru despre legislatia din Republica Moldova.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nici eu nu stiu despre legislatia de acolo, ar trebui sa se intereseze.

| TheMadKing explică:

Greseala mea am vrut sa scriu baiat de 19 ani

| Mosotti a răspuns (pentru TheMadKing):

Pai e tot aia, ca 19 sau 29 tot major esti, si ea minora, legal tot nu e permis.

| antrebarisiraspunsuri a răspuns:

Nu. e prea tanar. ia-ti unul de 40+

| maresaluV12 a răspuns:

A innebunit lumea dragilor, un martafoi de 30 de ani langa o copila necoapta de 16.
Nu conteaza varstaaaa, iubirea nu are varstaaaa, daaaaa. =}}}}}}}}

| Mosotti a răspuns (pentru maresaluV12):

Are 19, dar e tot aia ca e major, legea tot nu permite.
Dar moral da, iubirea nu are varsta, este f corect asa. De ce ar avea varsta daca oamenii se plac?
Mai ales ca multe la 16 ani zici ca au 20, sunt f dezvoltate, versate, sunt mai coapte ca unu de 30 de multe ori, stiu f multe despre relartii, sex, etc.

Insa la el nu e bine, legal poate avea mari probleme.

| dragosnaste a răspuns:

Are bani?

| Rulzrun a răspuns:

Nu stiu daca este permis, dar intrebarea mea este de ce unii sunt atat de indignati ca aud asta si ar numi pedofil o asemenea persoana. Daca ar avea baiatul sub 18 ani ar fi legal sau moral sa aiba o relatie, mie asta mi se pare tot pedofilie.