| anonim_4396 a întrebat:

TPU, ce ziceți? Este permisă relația dintre o fată de 14 ani cu un băiat de 19 ani? Este aiurea? Dacă cele două persoane se plac unu pe altul și se iubesc, mai are importanta vârsta?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca la 15 ani o ia de nevasta e ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ania):

Tu asa faci?
Iti mariti fetita la 14-15 ani cu unul de 19 ani?

Ce sfat de mama este asta?

Poate in secta voastra pagana este ok ca copilasii mici sa aiba sex cu barbatii maturi, dar in lumea reala si umana, nu ne dam copilasii pe mana barabtilor ca sa fie violate si distruse la o varsta atat de frageda!

| RoCkKiD a răspuns:

Legal nu, doar cand o sa aiba 16 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, varsta fetitei este vitala, ca tu ajungi direct in puscarie, daca intretii relatii sexuale cu un copilas de 14 ani.
Esti incapabil sa agati fete de varsta ta si acum seduci si violezi fetite mici?
Nu doar ca-i ilegal dar esti pedepsit foarte aspru de lege, fiindca asta este pedofilie.

https://www.tpu.ro/utilizator/acqodn/intrebari/1/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are importanță. Fata de 14 ani nu este încă o persoană responsabilă.

| mihai69 a răspuns:

Relația e permisă, sexul nu.

| Emilian65 a răspuns:

Are importanta varsta. Nu uita ca ea este minora.

| OldSoul a răspuns:

Dpdv legal da, are importanta.
Se considera ca persoanele mai in varsta pot sa manipuleze foarte usor copiii, si in felul acesta sa reprezinte un pericol, sau un exemplu negativ pentru acestia.

| Eireann a răspuns:

Diferenta nu este neaparat mare dar cei 2 sunt in perioade diferite ale dezvoltarii fizice dar si economico-sociale. Fata de 14 ani e abia intrata in adolescenta, anii de liceu, etc pe cand la 19 ani esti adult din punct de vedere legal si e momentul sa te maturizezi.

| Danny28 a răspuns:

Relatiile sunt o pierdere de timp. Nu merita.

| TomaSelly a răspuns:

Nu, nu este legala aceasta activitate. Diferente legala intre 2 persoane de sex opus MINORE sa comita un act sexual este de 3 ani. Orice trece peste 3 ani se pedepseste in instanta. Trecand peste faptul ca este imoral, asa cum ai precizat "aiurea", nu cred ca ai ce vorbi cu o fata de 14 ani, fiind diferenta de ani si de maturitate la mijloc, cred ca vrei doar o aventura de o noapte. Si sa raspund si la ultima intrebare, DA.