| Nicol_Sierra_1998 a întrebat:

E vreo sansa sa rămân gravida daca am luat pastila de a doua zi? Adică am luat pastila a doua zi dupa actul sexual dar nu mai țin minte dacă am avut perioada luna asa și nu știu când ar trebui sa vina ca am auzit multe zvonuri ca ar trebui sa îmi vina menstruația după o săptămână după ce am luat pastila

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Nici o protectie nu este 100% sigura, insa nu cred ca ai sanse, mai ales daca ai luat-o devreme.

Chestia cu menstruatia, nu este obligatorie. Am luat pastila asta, la distanta mare de timp, ce-i drept, insa prima oara nu mi-a venit iar a doua oara da.
E posibil sa ai niste stari de greata, dureri de cap, scurgerile despre care vorbeam s-a.m.d, nu e panica, sunt doar reactii adverse. Sunt destul de sigura ca nu ai de ce sa iti faci griji. Multa sanatate! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Numai Dumnezeu stie daca s-a produs fecundarea sau nu, odata ce nu-ti aduci aminte mare prea multe.
Pastila aia functioneaza in primele 12 ore, uneori primele 24, dar depinde de corpul fiecarei femei. La unele nu functioneaza deloc!
Acum, nici nu poti conta pe data exacta in care ar putea sa-ti vina menstra, pentru ca pastila aia ti-a bulversat deja organismul.
Daca in 6 saptamani de la ultimul ciclul menstrual nu-ti vine menstra, mergi la medic si fa un test de sange pentru detectarea sarcinei si asa vei stii sigur daca esti ori nu gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai folosit acea pastila asa dupa cum te-a taiat pe tine capul, asa dupa ureche si fara a fi recomandat de un medic ginecolog este posibil ca sarcina sa ramana si sa evolueze in continuare daca fecundarea s-a produs inainte de a inghiti pastila. De asemenea se poate forma o sarcina daca pastila a fost folosita intr-o zi de dinainte de perioada fertila si pe urma dupa 4-6 zile adica in perioada fertila se intretin contacte sexuale neprotejate. Dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei, insa nu in toate cazurile, SE POATE sa inceapa o sangerare slaba cantitativ care poate tine 2 maxim 3 zile insa NU reprezinta MENSTRUATIA ci este o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici ajunsi in corp. Menstruatia adevarata se poate porni la data la care ar fi fost normal sa inceapa daca nu ai fi folosit pastila, insa de cele mai multe ori intarzie un numar de zile imposibil de anticipat. Uneori intarzierea poate depasi chiar mai mult de 10-14 zile fiind in functie de intensitatea/gravitatea dereglarii hormonale si se poate repeta pe parcursul a mai multe luni urmatoare. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Buna, as dori sa iti spun spre fericirea ta ca sunt zero sanse sa ramai gravida, deci stai calma si bucurate de viata.
Sper ca te-am ajutat si iti doresc tot vinele din lume.