| Andreeaaa12345 a întrebat:

Bună, după ce iei pastila de a doua zi, și dacă nu îți vine menstruația după ce o iei e ceva rău? Adică mie normal ar trebui să-mi vina menstruația după întâi Decembrie și pastila am luat-o pe 20 luna aceasta

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de venitul menstrautie ca acum esti sub efectul negativ al bombei hormonale pe care ai inghitit-o!
Ca atare, menstruatia, ovulatia si perioada fertila NU mai pot veni dupa nici un calendar, aplicatie, calcul sau altfel ci aleator, fiindca pastila de a doua zi, supranumita si "bomba hormonala" ti-a "explodat" un ovul fecundat, dar ti-a si dat peste cap tot sistemul hormonal, pe urmatoarele 6-12 luni.

Din acest moment, pentru ca nu mai poti lau o alta pastila de acest fel, va trebuii sa folositi numai prezervativul la sex, fiindca o alta pastila poate declansa tumori si cancere.

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista riscul ca pilula de a doua zi sa iti amane venirea menstruatiei, dar e normal.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai pilula aia îți cam dereglează hormonii, deci e normal, sa zic că îți întârzie menstruația

| Xpressurself a răspuns:

Pilulele alea nu sunt sanatoase. Nu ar trebui sa le iei de capul tau. Ar fi bine sa vorbesti cu cineva care se pricepe, un medic bun.
Exista prezervative pentru sex ocazional, de ce nu le folosești. Sexul fara protectie il faci cu o persoana in care ai incredere, cu care te bucuri daca ramai insarcinata.

| Miruna333 a răspuns:

Inainte sa iei orice pastila, citeste so prospectul si o sa vezi acolo raspunsul. Este normal sa iti intarzie din moment ce iti da tot organismul peste cap.