| jon_3492 a întrebat:

Ejaculez prea repede cind ma masturbez! Care poate fi cauza? e o boala ceva?( ma masturbez cam de la 13 ani). Poate fi din cauza mastubarii frecvente? Sex pina acum inca nu am avut.

Răspuns Câştigător
| dulcykaLy a răspuns:

Sper sa te ajute!

Ce este ejacularea precoce?
Nu exista o definitie stricta pentru aceasta problema. Expertii s-au pus de acord asupra termenului si de cate ori un barbat atinge orgasmul mai repede decat isi doreste este vorba de ejaculare precoce.

Unele studii arata faptul ca timpul mediu intre aparitia starii de excitare si ejaculare este undeva intre 5 si 10 minute, dar timpul necesar pentru atingerea orgasmului este irelevant daca ambii parteneri sunt satisfacuti cu viata lor sexuala. Ejacularea precoce devine o problema doar daca in general partenera intra in starea de excitatie dupa ce incepeti sa faceti dragoste si are nevoie de dumneavoastra in erectie mai mult timp, ceea ce poate fi foarte frustrant si greu de tolerat intr-o relatie.

Cat e de comuna ejacularea precoce?
Este foarte comuna. Conform estimarilor 30% dintre barbati ating orgasmul inainte sa-si doreasca acest lucru. Unii barbati nu realizeaza ca au o problema pentru ca partenerele sunt reticiente sa discute despre asta. De obicei ejacularea precoce (numita de asemenea si ejacularea involuntara) este o stare temporara la barbatii tineri, neexperimentati si la cei care se afla la inceputul unei relatii.

Ce cauzeaza ejacularea precoce?
In majoritatea cazurilor exista una din cele doua cauze: excitarea si anxietatea. De exemplu, la primele cateva experiente sexuale, unui tanar neexperimentat ii este foarte greu sa detina controlul asupra modului in care propriul corp raspunde stimularilor- are senzatia ca este un act involuntar, senzatia ca este pe pilot automat. In general practica rezolva aceasta problema in timp. De asemenea barbatul impreuna cu partenera sa pot sa se expuna unor stari de anxietate in legatura cu faptul ca ceea ce fac ei doi este imoral sau sa-si faca griji ca pot fi prinsi asupra faptului, cazuri in care sexul intotdeauna va fi in graba si nesatisfacator. Obtinerea rapida a orgasmului e posibil sa apara in tinerete si sa se transforme mai tarziu, in mod inconstient, intr-un obicei care se intipareste si persista mai tarziu in viata.

Daca problema persista si in timpul anilor maturitatii se datoreaza probabil anxietatii (in pofida faptului ca e posibil sa reapara acel factor de excitatie, de exemplu daca faceti sex dupa o lunga perioada in care ati trait in abstinenta). Un numar mare de lucruri poate cauza starea de anxietate in timpul sexului printre care se pot mentiona: incercarea de a evita o sarcina nedorita, stresul de la serviciu si din alte sfere ale vietii personale si frica de a nu pierde partenera. Ejacularea precoce este foarte rar cauzata de probleme fizice, dara cauzele posibile includ scleroza multipla, sensibilitate extrema a penisului, vatamare a nervilor si alte probleme neurologice.

Ce pot sa fac daca vreau sa ma tina erectia mai mult timp?
In general incercati sa va constientizati corpul si felul in care acesta raspunde la stimuli in timpul sexului, de la starea de excitatie initiala, la starea de "platou" cand sunteti complet excitat si pana in momentul in care atingeti orgasmul. Respirati adanc; aceasta masura ajuta la intreruperea raspunsului la stres si va forteaza sa va relaxati. De asemenea incercati sa fiti activi cu intregul corp in timpul sexului - fiti constienti se sensibilitatea intregului corp la atingeri, nu numai de cea a zonei genitale - in loc sa va concentrati asupra penisului.

Evitati drogurile si alcoolul! Chiar daca incetinesc raspunsul la stimuli, va impiedica sa va dezvoltati perceptia asupra intregului organism, ceea ce v-ar putea permite sa rezolvati aceasta problema odata pentru totdeauna. Faptul ca va ganditi la cu totul alte lucruri - cu ar fi meciul de fotbal sau ultimul proiect de weekend - poate fi total neproductiv, din acelasi motiv.

Puteti incerca urmatoarele ponturi:

Masturbarea. Practicarea sexului singur, cu 2-4 ore inainte de marele eveniment ii ajuta pe o parte din barbati sa aiba o erectie mai puternica si cu durata mai mare in momentul in care fac sex cu partenera.
Technica stop-si-start. Fie ca experimentati singur, fie in timp ce faceti sex cu partenera luati o pauza pentru a respira adanc in momentul in care sunteti pe cale sa ajungeti in "punctul fara intoarcere" si sa ejaculati. Incercati sa va relaxati 20-30 de secunde si continuati.
Metoda strangerii. Aceasta seamana cu tehnica stop-si-start, dar in momentul in care respirati strangeti baza sau mijlocul penisului intre degetul mare si aratator timp de cateva secunde. Opriti-va din strans, asteptati 30 de secunde apoi continuati sa faceti dragoste. Aceasta metoda este de ajutor pentru multi barbati in intarzierea orgasmului.
Pozitia cu femeia calare. Multi barbati considera ca prelungesc perioada in care fac dragoste daca femeia sta deasupra pentru ca nu trebuie sa-si sustina si greutatea proprie si se pot relaxa. Aceasta pozitie poate de asemenea sa reduca sensibilitatea la unii barbati. Daca nu ati incercat inca aceasta metoda experimentati-o si vedeti daca va ajuta!

Majoritatea terapeutilor care se ocupa de problemele sexuale s-au pus de acord asupra faptului ca dupa cateva saptamani de practica a uneia din aceste metode, eficienta este maxima in cazul a 95% dintre barbati si-i ajuta sa detina un mai mare control asupra erectiei si s-o mentina o perioada mai mare de timp.

Daca nici unul din aceste lucruri nu ajuta?
Nu scapati din vedere faptul ca mai exista si alte optiuni pentru satisfacerea partenerei. Majoritatea femeilor (cam 75%)pot avea orgasm prin stimulare clitoridiana. Degetele si jucariile sexuale sunt substitute perfecte in acest caz, de asemenea si sexul oral; intrbati-va partenera ce prefera si continuati sa experimentati pana in momentul in care stapaniti cea mai buna tehnica.

Din moment ce nu exista o cauza fizica pentru ejacularea precoce incercati sa stapaniti organul suprem in sex - mintea. Cateva sedinte de terapie sexuala ar putea fi suficiente pentru a intelege cum sa faceti fata anxietatii si sa va relaxati, cel mai adesea prin exercitii de respiratie ghidate imaginar.

Incercati metode variate: de obicei una din metodele de mai sus functioneaza. Daca nu observati nici o imbunatatire in urmatoarele cateva luni si continuati sa aveti probleme cu ejacularea precoce e posibil sa aveti o problema de natura fizica sau sau probleme emotionale mult mai profunde carora trebuie sa le faceti fata. Medicul curant sau terapeutul pot de asemenea sa va recomande antidepresive - din efectele secundare pe care le au asupra ambelor sexe se numara scaderea libidoului si intarzierea aparitiei orgasmului.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste ejaculare precoce si se datoreaza excesului de masturbare. Este considerata o forma de impotanta. Ar trebui sa incerci sa reduci ritmul masturbarilor la maxim 2-3 pe saptamana si sa incerci sa lungesti durata unei masturbari macar pana la 30-40 de minute (abtinandu-te).

| NoChanceForUs a răspuns:

Cum adică nu ai sex? Nu ești nici baiat, da` nici fată?:o

| lukas_9331 a răspuns:

Nu e frate nici o boalawinking Mai abtine-te si tu ...Ar fi indicat de 2 ori pe saptamanawinking