| Anutsaa122 a întrebat:

Eram virgina.
M-a "penetrat" cu degetul si tot bagandu-l am auzit de parca s-a rupt ceva, ceva ori s-a intamplat, ori nu stiu... oare mi-a rupt himenul? Dupa acea zi m-a penetrat real, mi-am pierdut starea de virginitate dar nu a curs nimic si nici nu m-a durut. E posibil sa-mi fi rupt himenul cu degetul? Eu chiar am simtit ceva...

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care membrana HIMEN are caracteristica de a fi elastica si o consistenta mai groasa, exista posibilitatea ca himenul sa NU se rupa in timpul primelor penetrari a vaginului, ci mult mai tarziu, uneori in cazuri intr-adevar foarte rare doar in momentul in care femeia naste in mod normal si natural.
Inexistenta sangerarii in timpul actului sexual de dezvirginare se datoreaza faptului ca cel mai probabil pielita/membrana himenului tau face parte din categoria celor foarte putin/slab vascularizata asa cum s-a constatat in cazul a 47% dintre fete.
Din punct de vedere medical este descris in mod profesional in revista Descopera.ro (din care este extras fragmentul urmator), in ce masura se produce sangerarea in momentul dezviirginarii :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia si starea de fapt a himenului a provocat mai ales in trecut chiar dar mai provoaca si in zilele noastre numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale a reiesit ca :
-- Doar 42% dintre femei se nasc cu un himen suficient de bine vascularizat incat sa poata sângera în momentul deflorării.
-- La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu, uneori la destul de mult timp după primul contact sexual, iar uneori himenul se rupe in momentul nasterii primului copil,
-- In schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu foarte multa uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample de deschidere/desfacere a picioarelor, cand fetele fac balet, un spagat, la gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu faci parte din categoria fetelor care pot fi acuzate pe nedrept de a fi comis o fapta inexistenta si asta pur si simplu datorata faptului ca : multor persoane le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca prima data fiecare sa citeasca pentru a se informa corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lanseze acuzatia bine fondatadar mai ales sigura. Multa sanatate!
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| corbulalbrosu a răspuns:

Te asezi in fund in pozitia ''ginecologica'' si iti faci o poza sau un filmulet de cateva secunde a zonei vulvo-vaginal-anale. In mod sigur iti vei da seama daca in dreptul intrarii in vagin exista o perforatie, o gaurica cu marimea cam cat ar fi unghia de la degetul mic al mainii, sau o ''borta'' mare cat intrarea intr-o pestera. :)) :D
Acceseaza link-ul trimis si vei intelege cum trebuie sa te asezi pentru a fi in asa numita pozitie ''ginecologoca''. https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8

| Anutsaa122 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa inteleg ca daca e gaura mai "mare" nu mai sunt virgina?laughing) asta de se explica din ce mi spui

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anutsaa122):

Daca gaura este mai mare si are cu marginea destul de neregulata, inacel caz poate fi vorba de DEFLORARE, ceea ce NU inseamna ca in acel caz este si DEZVIRGINATA. Poate fi VIRGINA si in cazul in care himenul este complet rupt si DEFLORAT printr-o masturbare neglijenta.

| Andreeush a răspuns:

Mai contează?
Oricum nu mai ești virgină.

| Goete a răspuns:

Ce mai conteaza cand s-a rupt?

| Anutsaa122 explică (pentru Goete):

Nu prea conteaza, dar nu stiu daca s-a rupt sau nu... virgina nu mai sunt, am avut contact, dar de himen nu stiu laughing)))

| Goete a răspuns (pentru Anutsaa122):

Lasa himenul si simte-te bine, dar protejeaza-tewinking

| ywar a răspuns:

Ce satisfactie ai ca nu mai esti virgina. parca ar fi o boala de care vrei sa scapi.

| TristanTzara a răspuns:

Himenul nu e acolo o fâșie ca cea pusă pe mobila nou cumpărată laughing
El se extinde, se contractă, sau e zgâriat în funcție de activitatea sexuală. Faptul că nu a curs nimic e dovadă că nu ți l-a zgâriat. Bucură-te că nu ai trecut prin ceva mai rău!

Răspuns utilizator avertizat