| AndreeaAndreeoff a întrebat:

Este adevarat ca primele 10 zile inainte sa iti vina ciclu poti face sex neprotejat fara sa te gandesti ca vei ramane insarcinata? Si ca urmatoarele 10 zile dupa terminarea menstruatiei la fel poti face sex? Aceste lucruri le stiu de la bunica. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Asa cum ai explicat tu, femeia ar trebui sa aiba un ciclu de 35 de zile...40 de zile

Zilele se numara de la inceputul ciclului menstrual, prima zi de menstruatie, insemanand ziua 1!
Sa luam un exemplu, daca ciclul fetei se succede la 28 de zile:
- menstra tine din ziua 1 pana in ziua 4
- ovulatia se produce exact la mijlocul perioadei dintre 2 menstre, adica in ziua a 14-a!
- perioada fertila incepand cu 4 zile inainte de ovulatie si terminandu-se cu 4 zile dupa ovulatie (adica zilele 10-18)

Dupa cum spui tu aici, daca fata face sex 10 zile dupa terminarea menstruatie, asta inseamna ca ea era in ziua a 14-a care este taman in plina perioada fertila, cu sanse de sarcina de 100%.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sigur ca nu este adevarat, ai invatat la liceu suficiente ca sa te pufneasca rasul cand citesti asa ceva. Exista, pe luna, 10 zile cu fertilitate minima, in care sansa sa ramai insarcinata este sub 5% (atentie, te gandesti ca poti ramane insarcinata si iei posibilitatea foarte in serios, dar nu te miri daca nu se intampla). Acele 10 zile sunt 5 zile inainte de venirea menstruatiei si 5 zile dupa venirea acesteia. Si este valabil numai daca ai cicluri regulate de peste 27 de zile.

| mihai69 a răspuns:

Nu e chiar exact ce ți-a zis bunica. Așa o fi fost pe vremea ei...

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu te baza pe ce ai auzit de la bunica mai bine protejaza te. Sanse de sarcina exista chiar daca sunt mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lasi a? rolling on the floor)

| Jonas94 a răspuns:

Bună,
Bunica ta câți copii a avut?
Mai bine, dacă ai ciclu regulat, maxim 5 înainte de ciclu, în timpul ciclului (dacă accepți), și 2-3 după ciclu, dacă ai ciclu de 28 de zile.

| AndreeaAndreeoff explică (pentru Jonas94):

Da, am ciclu de 28 de zile, este regulat imi vine in aceeasi data in fiecare luna. Mersi.
Bunica mea are 5 fete.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaAndreeoff):

Informatia ta este incorecta fiindca perioadele unui ciclu menstrual NU se impart asa cum ti s-a spus/explicat sau doar tu ai presupus. Fiindca ai precizat ca CICLUL tau este REGULAT si cu o durata/lungime mereu aceeasi adica CONSTANTA de 28 de zile te afli in situatia fericita de a putea determina foarte précis si exact fazele importante ale ciclului tau menstrual. In cazul ciclului tau menstrual, OVULUL este eliberat INTOTDEAUNA FIX in a 14 zi a ciclului. Este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este VIABIL adica apt de a fi FECUNDAT de catre un spermatozoid DOAR/NUMAI pe parcursul unei singure zile, adica maxim 24 de ore de la producerea sa, insa de fapt in realitate de regula acest lucru se intampla doar pe un interval de timp si mai scurt de numai a 8-12 ore de la eliberarea sa din FOLICULUL OVARIAN. Dar/insa in cazul in care OVULUL a ramas NEFECUNDAT, si au trecut cele 24 de ore din viata sa, ovulul intra intr-un proces de imbatranire accelerata, si in urmatoarele 2-3 zile DEGENEREAZA si se destrama in bucati din care o parte se va atasa/lipi de ENDOMETRU si se va transforma in asa numita PATA GALBENA care va continua sa ''traiasca'' si sa produca in urmatoarele 8-9 zile hormonal feminine progesteron iar celelalte parti ale ovulului destramat vor fi resorbite de tesutul mucoasei uterine. Reiese ca OVULUL pur si simplu DISPARE din UTER cu circa 10 zile inainte de a se termina PERIOADA LUTEALA care ia sfarsit in preziua urmatoarei MENSTRUATII. Aceasta perioada care are intotdeauna o lungimea fixa de 13 zile dintre ziua urmatoare OVULATIEI si ziua de incepere a urmatoarei MENSTRUATII reprezinta PERIOADA LUTEALA si reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a oricarui ciclu menstrual indifferent care este lungimea sa. Fiindca OVULUL dispare pur si simplu din UTER cu circa 10 chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului, rezulta ca in aceste ultime 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, formarea sarcinii devine IMPOSIBILA chiar daca sperma ajunge in vagin accidental sau intentionat. In schimb zilele cuprinse intre prima zi a ultimei menstruatii si prima zi a PERIOADEI FERTILE reprezinta asa numita perioada a zilelor cu INFERTILITATE RELATIVA, perioada care are o lungime variabila in functie de lungimea ciclului menstrual. Se considera ca fiind relative deoarece in functie de activitatea hormonala, producerea ovulului se poate modifica si aceasta sa fie produsa si eliberata mai devreme de cele 14 zile considerate a fi necesare dezvoltarii si maturizarii ovulului. In cazul celui mai scurt ciclu menstrual de tip REGULAT care este si ovulatoriu si anume cel care are doar 21 de zile si in care OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului respectiv, efectiv dispare perioada de INFERTILITATE RELATIVA fiindca PERIOADA FERTILA incepe din a 2/3-a zi de MENSTRUATIE si tine pana in ziua a 8-a a ciclului menstrual, adica cea care devine prima zi de dupa OVULATIE. Rezulta ca aceasta a 8-a zi in acest caz reprezinta prima zi a FAZEI LUTEALE, adica ziua de incepere a perioadei INFERTILITATII ABSOLUTE perioada in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA si care in acest caz se suprapune peste perioada zilelor cuprinse intre a 8-a si a 21 zi a respectivului ciclu menstrual. Presupun ca explicatiile date sunt in masura, ori resesc sa-ti explice ceea ce era/este gresit in informatia detinuta de tine si anume ca cele 10 zile de DUPA terminarea menstruatiei pot sa lipseasca cu DESAVARSIRE sau sa fie mult mai multe decat 10 in cazul in care ciclul menstrual este foarte lung, ai anume ciclurile care au lungimea de peste 35-42 de zile. Sanatate!

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Baga un prezervativ mai bine sa nu te scuturi in buzunar de vreo 500 lei pentru avort

| AndreeaAndreeoff explică:

Tu ce parere ai daca primesti un raport?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaAndreeoff explică (pentru falokrat):

"Finalizare pe mufan" iei tu, ma!

Răspuns utilizator avertizat