| RAY a întrebat:

Este adevarata afirmatia asta,ce parere aveti?

Cum să iubeşti pentru a fi iubit
diferenţelor subtile, dar totuşi profunde,care există între bărbat şi femeie. Lăsând la o parte deosebirile fizice evidente,este de-a dreptul uimitor şi, tot odată, puţin cam ciudat, cât de multe femei provenind din medii diferite solicită sfaturi în probleme similare. Această consecvenţă a punctelor de vedere m-aconvins că anumite diferenţe între bărbat şi femeie sunt înnăscute şi coexistă cu acele diferenţe care se datoresc educări iseparate a băieţilor şi a fetelor. Când un băiat devine bărbat, el separă cu uşurinţă dragostea de sex. El poate să se certe la un moment dat cu soţia sau cu prietena, şi în momentul următor să vreasă o ducă în pat. Pe scurt, el poate să facă dragoste cu o femeie fără să fie preocupat în mod deosebit de persona-litatea ei. Bărbaţii se plâng, în general,că nu primesc suficient sex de la soţiilelor sau că femeile sunt prea posesive. Bărbaţii consideră că îşi demonstrează iubirea faţă de soţie prin faptul că muncesc din greu pentru întreţinerea familiei, nu beau, vin acasă la timp şisunt fideli.Ei nu văd de ce ar mai trebui să spună şi "te iubesc".Se pot compara cuvintele cu faptele? Femeile vorbesc mai mult despre nevoia lor de afecţiune şi de iubire,şi nici nu pomenesc de sex,ceea ce nu denotă că lor nu le place sexul, ci faptul că, în concepţia lor, iubirea şi afecţiunea implică şi sexul. Se pare că pentru elecele două aspecte — iubirea şi sexul — sunt inseparabile. De aceea, este extremde dificil pentru femei să se angajeze înrelaţii sexuale fără a simţi o puternicăatracţie faţă de partener. Pentru cele mai multe dintre ele relaţiile sexuale ocazionale nu au nici un sens.O altă caracteristică a femeilor este că le place să vorbească despre ceea ce simt şi vor să ştie ce simte partenerul lor.Această comunicare reciprocă este un lucru absolut necesar pentru satisfacerea lor sexuală. Anu şti cu cine a făcut dragoste echivalează pentru o femeie cu prostituţia. Dacă nu ştie ce se petrece înima

http://www.scribd.com/......a-Fi-Iubit

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Concluzia: barbatii sunt pragmatici, iar femeile sentimentale

| RAY explică (pentru raluk27):

Isi recomand cartea asta raluca
Pease-Allan-De-ce-barbatii-se-uita-la-meci-si-femeile-se-uita-in-oglinda
http://ro.scribd.com/......in-oglinda

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Ei hai... sa vezi cum dispare dragostea si intervine egoismul, nerecunostinta, interesul material, instinctul de conservare cand el este director sau orice aduce multi bani si ramane fara sursa de venit. si uite asa, din casnica vrea sa-i ia tot si sa-l paraseasca. sa fim seriosi, voi sentimentale dar barbatul sa faca cadouri, sa cumpere flori ( o tampenie sa oferi niste frumusete-viata-moarta) ca de ce sa-si aminteasca floare din ghiveci. ca aia trebuie si intretinuta... si altele.
90% din femei sunt foarte pragmatice, incepand cu alegerea barbatului, la care se uita dupa ce a vazut ce detine sau ce potenta are, si nu cea sexuala...

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau invers, cand ea are o profesie din care castiga si nu are nevoie de el sa ii cumpere pantofi si rochite, ca isi poate cumpara singura, iar el vine in relatie/casnicie, in "fundul gol", dar stie numai sa puna conditii? Si pana la urma, tu ca baiat destept, director, cine te pune sa alegi casnica? Iti spun eu, o alegi, fiindca e mai "ochioasa", fund, sani etc. Atunci, stai si suporta. De ce? Pt ca femeile puternice si independente emit pretentii, pretenii pe care voi, nu le suportati. Vreti o proasta pe care sa o manipulati dupa bunul plac, unde o pui, acolo sa stea si sa nu ceara nimic, femeia bibelou. Nu inteleg nici de te ce deranjeaza faptul ca trebuie sa aduci macar o floare sau altceva. Este o chestie de minimun bun simt. Sex vrei? Atunci tu ce oferi? Sentimente? Hm, da, poate, dar nu am de unde sa stiu cat de sincere sunt, insa in mare parte, iti spun eu ca NU.
PS: s-a inventat conceptul de "conventie matrimoniala", in caz ca nu stiai si te temi ca vrei tipa atenteaza la marea ta avere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Vezi? astea sunt cele 5%... celelalte 5% sunt la alte categorii

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este o forma de egoism la limita sentimentului de ura.

| theona13 a răspuns:

Aproape da. unele femei sunt mai deschise altele nu barbatii da altii nu.dar in acest tipar s ar incadra majoritatea

| RAY explică (pentru theona13):

Tu faci sex cu un barbat pentru care nu simnti nimic?
ce nevoi ai de la un baiat?

| theona13 a răspuns (pentru RAY):

Inainte am facut sex cu un baiat care imi placea de el ca ne cunosteam cat de cat etc nu neaparat sa iubesc. iubirea vine in timp. acum eu am propia mea familie. s au schimbat ideile. de la un barbat eu vreau sa fie familist corect independent sociabil glumet pe picioarele sale

| RAY explică (pentru theona13):

Si eu cred la fel, iubirea vine in timp, la inceput e placere

| theona13 a răspuns (pentru RAY):

Da foarte adevarat

| RAY explică (pentru theona13):

Ai cateodata stari in care simnti sa te descarci emotional -verbal?

| theona13 a răspuns (pentru RAY):

Cateodata da. nu mereu

| RAY explică (pentru theona13):

Cand te plangi iubitului vrei solutii sau doar te descarci emotiona?