| ady4love2011 a întrebat:

Este bine sa te combini cu persoane cunoscute de pe Internet? Este intrebarea pe care si-o pun aproape toti tinerii care sunt singuri si isi cauta perechea. As vrea sa evidentiez 2 aspecte negative ale Internetului:

1) Pe messenger defectele( cum ar fi timiditatea) sunt mult diminuate, sau chiar dispar. De cele mai multe ori, persoanele cu care vb pe mess, nu vor sa se intilneasca cu tine in realitate. Nu s-ar descurca la o discutie face to face cu tine. Vei ajunge doar un amic din lista lor de mess( IM BUDDY).

2) Facebook-ul este o iluzie. Am cunoscut o fata, care pe avea niste poze pe facebook, modificate cu photoshop. Dar in realitate era urita si cu cosuri pe fata. Sau am mai cunoscut o fata care era foarte draguta in poze, dar in viata reala era foarte timida. Si prefera sa se ascunda in spatele chat-ului. Nu doreste o intilnire face to face.

Concluzie: E bine sa eviti facebook si chat-urile. Mai bine pui ochii pe o fata in viata reala si incerci sa o seduci.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Iti spui si parerea,ne intrebi si pe noi.Ok.
Personal,prefer sa ating un om,sa-l privesc in ochi si sa-i simt respiratia,decat sa ma indragostesc de o tastatura si-un ecran,pandind cand un/o necunoscut/a va intra. online!
Primejdiile de pe net sunt enorme,oricine poate spune si arata numai ceea ce vrea fara ca vreodata sa stii adevarul.
Dragostea virtuala exista,dar e bine sa ramana acolo, in arhiva calculatorului.
Pentru suflet si dragoste, cauta o persoana reala!

4 răspunsuri:
| Atechan a răspuns:

Ai multa dreptate. oricine poate falsifica, lua de pe internet sau sa faca unei alte persoane poze.sau, daca un copil isi propune sa se intalneasca cu cinevA si merg in locul stabilit, poate fara lume in jur pot fi furati.

Internetul este o idee buna in mare parte, dar are si el limitele lui

| brandiburu a răspuns:

In primul rand, daca adresezi o intrebare comunitatii, de ce dai si raspunsul? Crezi ca era necesara acea concluzie de la inceput? Lasa oamenii sa isi dea cu parerea si concluzia se poate trage singura.
In al doilea rand, poti gasi pe Internet, persoane frumoase, destepte si cinstite in ceea ce spun. Eu asa mi-am cunoscut sotia si, chiar daca ne separau 450 km, nu mi-a fost jena sa ma urc in tren si sa ma duc sa o cunosc. A doua oara am facut-o fara sa ma mai gandesc si iata-ne ca avem 5 ani de casnicie (se implinesc pe 23 sept.) si o fetita minunata de 2 ani si jumatate. Asadar eu iti spun ca se poate.

Din pacate insa, multe tinere din ziua de azi, nici macar nu stiu ce vor. Nu e o caracteristica a zilei de azi, asa este dintotdeauna insa acum ceva ani nu avea calculator si acces la Internet tot romanul si puteai gasi fel si fel de oameni. Acum tind sa predomine... un anumit tip de persoane.

Asadar: imposibil nu este dar mare grija ce si cum faci. Asigura-te de 10 ori inainte si, daca simti ca se merita, fa o incercare. Nu mori.

| dinutza a răspuns:

:shoot: nu-i deloc bine

| WaitingForYou a răspuns:

Right! Mai bine nu.
Am avut si eu o experienta asemanatoare. In poze tipul parea ok, dar in realitate... call meu