| Anonim. a întrebat:

Este ceva normal sa te masturbezi? la cat timp? vi se pare o rusine?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Este foarte normal şi sănătos!
De obicei nevoia de masturbare apare la adolescenţi, în timpul pubertăţii iar frecvenţa masturbărilor şi-o stabileşte fiecare corp în funcţie de hormoni.
Există o vagă urmă de adevăr în afirmaţia conform căreia excesul de masturbare la bărbaţi poate duce la mici tulburări erectile deşi nu se verifică la fiecare; însă în genere masturbarea nu are niciun efect negativ la niciunul dintre sexe câtă vreme se respectă normele de minimă igienă.
Mie nu mi se pare o ruşine practicarea ei ci mi se par o ruşine cei care spun că ei nu o fac sau că nu au făcut-o niciodată, aici referindu-mă preponderent la colegii de gen, masculii căci la adolescenţi incidenţa masturbării este foarte mare (peste 90%) în vreme ce la adolescente e undeva pe la 60% asta şi pentru că în general la femei "cheful" este mai scăzut din cauza nivelului de testosteron mai redus din organismul unei fete în comparaţie cu organismul unui băiat.
Sper că te-am lămurit.
Salut!

5 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Sti foarte bine raspunsulhappy. Nu ma face sa il zic cu glas taretongue.Gandestete la mine ca la talismanul tau norocos, nu trebuie sa faci asta ok.Hai du-te si elibereazate psihologic, nu ai nevoie de nimeni.

| BoBoLiNo92 a răspuns:

Pai... Nu este o rusine. Din punct de vedere este bine sa te masturbezi ca se regleaza nu stiu ce in viata sexuala si nu stiu ce laughing Dar oricum nu este bine sa faci in fiecare zi sau de 2-3 ori pe zi. 1 data la o saptamana sau 1 data la 2 saptamani. Cand iti vine tine nu cand vezi un film sau ceva. Cand cere corpul. Daca devii dependent iti cere corpul in fiecare zi.

| ceco a răspuns:

Da. e normal sa te masturbezi, nu e o rusine de loc pentru ca toata lumea face asta, totusi masturbarea excesiva duce la probleme grave, dependenta, timiditate excesiva asa ca ai grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva perfect normal, citisem undeva ca te poate aduce la nebuneli daca nu o faci, dar nici prea des ca si atunci ai probleme... nu e nimic rusinos...ma doare in obiectu cu pricina ca stie jumate de oras ce fac eu laughing

| T3hNoLogY a răspuns:

Este normal sa te masturbezi, bine sa nu devina o obsesie sa te masturbezi din ora in ora sau din zi in zi ca apar probeleme destul de grave.Ori cine s-a masturbat, si e si sanatos!