| Sorin_8124 a întrebat:

E normal/bine sa te masturbezi?

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Ce iti spune sufletelul tau? E bine sau nu? Eu o sa fiu sincera: nu e normal si nici bine. Cunosc multe cazuri in care s-a ajuns la dependenta asa de mare incat au ajuns saracii la spitalul de nebuni. Cel mai bine e sa fie oprit acest obicei. Cei ce zic ca e normal, si ei se masturbeaza, si zic asta ca sa se linisteasca pe ei insisi. Parerea mea: nu te juca cu focul, nu vreau sa te vad pe tine(sau pe oricine altcineva) acolo, cu ochii rosii, buhait de stres, si crizat.

| doctorandus a răspuns (pentru rozalia25):

Dupa cum am raspuns anterior, "masturbarea produce boli mentale" este idee care face parte din delir.

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta pubertatii si adolescentei este normal. Face parte din dezvoltarea normala, fizica si psihica a omului.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E normal, conform specialistilor in comportament, dar e de asemenea si mai bine sa nu exagerezi! (2 X pe saptamana max!)... Daca esti destul de mare, mai bine fa-ti o prietena buna, sincera si invatati si practicati intai Petting-ul, cu respectarea foarte stricta a igienei, iar manichiura sa fie scurta si impecabila! Mai poti cauta informatii atat aici, in arhiva, cat si pe net, despre ceea ce te intereseaza!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Atentie! Rozalia 25 si Gregory, sunteti in afara realitatii stiintifice, medicale si psihologice! Roz, exegerezi periculos si distructiv! Unde ai avut tu ocazia sa cunosti "multe" cazuri care au ajuns la spital?! Esti asistenta, sau medic in formare la psihiatrie?! Poti afirma cu certitudine ca nu au fost internati din cauza altor afectiuni, mult mai grave, si intre care masturbarea era cel mai inofensiv aspect?! Greg, tu ori dai copy-paste, ori esti foarte indoctrinat!, este clar ca tu citezi!, ceea ce este echivalent-partial si cu o crasa (si periculoasa) ignoranta! Daca esti totusi capabil de o minima obiectivitate, cauta pe net, sau si aici, in arhiva TPU, si dupa o sa citesti cateva zeci de articole, si poate mai rasfoiesti si niste carti, poate te edifici in ce intuneric (parca din vremea Inchizitiei!) stiintific bajbai, din pacate! Tu traiesti azi, sau acum 2000 de ani?! Masturbarea este mai veche decat crestinismul, si este foarte prezenta si in lumea animala, pentru ca este ceva normal, din punct de vedere evolutiv-comportamental! Daca tu faci parte din exceptiile statistice, adica esti acel ~0, 00000001, din total, asta nu-ti da dreptul sa sfidezi realitatea stiintifica!
Citeste, informeaza-te corect, si lumineaza-te!
Ignoranta duce la aberatii si disfunctii!
Daca ai tai nu ti-ar fi spus ca e rusinos sa fi gol, ai fi stiut?! NU! Tot asa e si cu asta! Te auto-situezi deasupra tuturor oamenilor de stiinta, care au studiat si sunt la opusul celor afirmate de tine! Grav! Citeste!, tinere, si infrupta-te din lumina stiintei!
Ignoranta nu trebuie etalata astfel!

Daca imi puteti indica carti, scrise de medici, cu titlu, editura, an aparitie, si pagina, sau articole din reviste stiintifice, idem!, cu mentionarea titlului, an, numar si pagina, va raman recunoscator!
Poate am ramas eu in urma si voi sunteti pionierii stiintei recente!

| Anca a răspuns:

E si normal si sanatos! E o forma de a-ti cunoaste corpul si a-ti da seama unde iti place sa fi atins si cum poti fii stimulat.

Terminati cu idei preconcepute de genul : nuºi normal, esti nebun, du-te la spital etc!

Masturbarea e perfect normala si cand ai o-un partener-a si cand nu. Bineinteles cand ai deja o relatie, se raresc perioadele acelea, dar nu-i normal sa dispara definitiv.

Stiti vorba : o la. a de vremea ei, mai buna decat 10 femei laughing)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e normal.

| xibalba a răspuns:

Rozalia25, de ce e bine sa opresti acest obicei? Argumente ai? Sau doar arunci cu afirmatii? Cunosti multe cazuri in care s`a ajuns la spitalul de nebuni?! De la masturbare? Nu stiu de ce, dar imi pare o poveste de speriat copiii. Mai bine incetati sa speriati copiii cu absurditati si pareri nefondate. Masturbarea e ok in limitele normalului, ajuta la auto-cunoasterea sexuala, ceea ce duce la o relatie buna in pat cu viitorii parteneri, stiind deja locurile unde vrei sa fii stimulat.

P. S. Totusi... m`ai facut curioasa rozalia25, cine a ajuns cu ochii rosii, crizat si stresat de la masturbare? In afara de tine...

| hândel a răspuns:

Am citit undeva ca exista riscul sa-ti creasca penisul daca te masturbezi, asa ca ai grija, si nu exagera ca au si fetele o limita de toleranta! Altfel va trebui sa-ti cauti prin randul iepelor partenera de sex.winking

| laraandy a răspuns:

Dupa cate am aflat de la f multe pers.este bine sa te masturbezi. dar mai rarut.ca apoi poate te obisnuiesti asa... fa-ti o prietena. o sa fie mult mai placutwinking

| Gregory a răspuns:

Salut! Masturbarea provoaca boli mentale si deformari fizice. In primul rand, masturbarea este de obicei insotita de imagini care sunt in esenta pornografice. Fie ca aceste imagini sunt interne (imaginatia) sau externe, ele implica exploatarea si devalorizarea altor persoane.
Ea se concentreaza exclusiv asupra propriei persoane si a satisfactiei personale. Elementele de baza ale dragostei si angajamentului, caracteristice relatiilor conjugale autentice lipsesc cu desavarsire. Din acest motiv, din punct de vedere religios, se considera ca masturbarea este contrara scopului "natural" pentru care Dumnezeu a creat sexualitatea la inceput. Ii lipseste finalitatea - procreerea -, daruirea de sine reciproca si incalca porunca de a duce o viata virgina. Pentru a si implini scopul, sexualitatea trebuie sa formeze comuniunea intre doua persoane, unirea durabila a unui "singur trup".
Masturbarea creeaza foarte usor dependenta. Vor trebui gasite tot mai mari doze de stimulante, indiferent de natura lor, pentru a produce acelasi nivel de excitatie. O data devenit un viciu, comportamentul este greu de infrant.
Daca un penitent isi marturiseste in mod repetat pacatul masturbarii, preotul ar trebui sa inteleaga ca se afla in fata unui caz de dependenta. Simplul sfat de a si schimba atitudinea nu va da roade in majoritatea cazurilor. Solutiile ar trebui sa fie includerea persoanei in cadrul unor programe de terapie in acest sens, precum si rugaciunea si perioade scurte de abstinenta totala, pentru ca dependenta sa fie infranta.
Masturbarea devenita viciu este insotita adesea de sentimente de rusine, manie sau dezgust fata de sine. La nivelul la care aceste sentimente sunt mai degraba cauza decat consecinta comportamentului auto-erotic, este necesara o forma de terapie adecvata.

| doctorandus a răspuns (pentru Gregory):

"Masturbarea provoaca boli mentale" este o idee care face parte din https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_de_g%C3%A2ndire

| buli a răspuns:

Frate o data in viata tot te masturbezi e imposibil laughing.
Nu sunt sigur ca ar fi bine, dar din cate stiu nu prea e bine ca dupa nu prea mai poti sa satisfaci si nici sa fi satisfacut.

| adi a răspuns:

E normal sa incerci si cu oameni.winking

| DarknessKirin a răspuns:

Daca ai mai putin de 15 ani da

| soseta ucigasa a răspuns:

@gregory, rozalia25 - in ce epoca traiti?
e ceva normal si in nici un caz nu poti ajunge la spitatul de nebuni, doar la spital in caz ca exagerezi sau experimentezi cu diferite obiecte nepotrivite...

| karuan a răspuns:

Pai este destul de normal sa te masturbezi insa orice lucru are o limita, deci nu trebuie sa exagerezi.nu-ti afecteaza sanatatea si nici nu-ti mareste penisul(am intrebat doctorul)deci te poti bucura din plin. enjoy it

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine si placut sa-ti faci gagicawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rozalia25-esti varza mai fato!
Cum dracu poti scoate tampeniile astea din gura?
Du-te in padure!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gregory, terapierolling on the floor unde se face terapie impotriva masturbarii? in ce sat, stat, tara, parohie?laughing
Dezvoltarea psihica@brigaela? te vei trezi intr-o zi cu un ginere sau o nora in casa si ca sa vezi daca e dezvoltat psihic, ii vei pune intrebarea:"in adolescenta te-ai masturbat? daca n-ai fost masturbator de meserie nu ai ce cauta in familia noastra!" laughing
Sorin a intrebat daca e normal sau e bine sa te masturbezi, @gregory ce dracu ai mai raspuns...hee hee
laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratioare, da-i in cap pana o ia ameteala. Numa' sa ai grija sa mananci bine si sa bei lichide, ca sa nu te deshidratezi sau sa ai probleme de nutritie. In rest, fir intins! Sau "toate panzele sus"? Sau "Doamne fereste"? Stai ca nu stiu ce sa iti urez...
P. S.: Vezi sa nu uiti vaselina, ca altfel ies scantei si faci si bataturi. Sa le trimiti dupa mesaj privat indoctrinatilor si pudicilor de pe aici, in care sa le spui ce bine a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine, e normal, relaxant si extrem de placut. E o treaba intima si bine ar fi sa ramana asa. Daca-i intrebi pe altii, uite ce patesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super tare, trebuia sa ma fac regizor, pentru ca voi imi oferiti material cit cuprinde (rozalia si greghee hee), da nu-i timpul pierdut, poate o sa va invit sa facem un film, sa vedeti ce succesuri o sa am. Desigur o sa am, voi veti fi mascotele, marmotele si caricaturile rolling on the floor tongue Oricum, cea mai tare replica din filmul nostru asta va fi, merci Rozalia-Hazlia "sa va vad acolo cu ochii rosii, buhait de stres, si crizat de prea multa masturbare". Sa moara vecinii mei de masturbare, daca nu esti tare Rozalia-Hazlia rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este normal deoarece iti satisfaci nevoile sexuale(in cazul in care nu ai prietena)dar nu tr sa o faci excesiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa faci dar fara exagerari
Daca exagerezi o sa iasa invelisul care iti acopera neuronul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rozalia25...nu e normal? nici bine? da ce e? dauneaza grav sanatatii ca fumatul? e ceva normal.si te astept sa-mi reprosezi ca nu te-ai masturbat niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar sa nu exagerezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca e bine

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu este bine sa faci asta.

| bogdan1793 a răspuns:

Aha

| greenforce a răspuns:

E bine, e si normal sa te masturbezi, fara grija baietewinking. apropo @Gregory nu stiu de unde ai mai scos aberatiile alea, you are crazy? am citit deajaba ce ai scris straight face nu stiu de ce il mai bagi si pe Dumnezeu in aberatia ta pace!