| GothicTiamat a întrebat:

Este dragoste oarba sau nu?

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este.
Intotdeauna iti vei regasi lumina prin ochii persoanei pe care o iubesti.

| elasexygagica a răspuns:

Nu stiu, depinde de portofel

| Komododragosh a răspuns:

Este intr-adevar, ne face sa nu vedem persoana cum este ea cu adevarat, ci cum am vrea noi sa fie acea persoana. Noi avem o proiectie in capul nostru, un partener ideal, iar cand parteneru respectiv indeplineste conditiile ( sau marea majoritatea ), atuncea dragostea se formeaza in inima, dar poate fi inselatoare! Defectele nu i le mai vezi deloc, iar calitatile le vezi de 10 ori mai multe si mai frumoase! Iar cand iti face o greseala, tinzi sa ierti, indiferent de greseala sau de numarul greselilor. Astfel, timpul trece, tineretea o pierzi, si pentru ce? Pentru cineva dupa care erai indragostit nebuneste doar ca parea genul tau dar nu stie sa te respecte la valoarea ta adevarata? Ar trebui sa trecem peste aceste superficialitati de-ale noastre, sa acceptam pe cineva care ne iubeste pe noi, si chiar daca nu pare genul nostru, trebuie macar sa incercam s-o iubim, caci cine stie, poate chiar ajungi sa te indragostesti foarte mult de persoana aceea.

| DNSK a răspuns:

Http://www.fetesibaieti.ro/povestea_dragostei.html

da clic pe poze ca sa se schimbe! ai vezi aici daca ii oarba sau nu

evenso
| evenso a răspuns:

Am auzit ca exista happy

| starkk47 a răspuns (pentru evenso):

Ew cred ca toata treaba asta cu dragostea e supra-apreciata...intreadevar ajungem pe culmile disperari cu termenu asta.dar, ca raspuns direct la intrebare.e orb cel care iubeste, nu dragostea. daca e dragoste oarba atunci e obsesie.nicidecum dragoste

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Da dragoste este oarba Noapte Buna

| DeeaMarry a răspuns:

Este, dar pana la un punct.

| oanard174 a răspuns:

Da,foarte.

| doc69 a răspuns:

Aceasta zicala pleaca de la faptul tehnic dovedit de specialisti ca la origine ea este o emotie nu este situata in centrul rational. ratiunea poate sprijini dragostea dar fara existenta acestei emotii care se manifesta benefic asupra intregului organism nu ai ce rationa.De aceea se spune ca e oarba. Simti atractia simti reactiile corpului raspunzi, abia apoi incepi sa rationezi sa constientizezi ce simti.

| ochiverzi91 a răspuns:

Este, din cauza ca refuzam sa vedem lucruri pe care le stim deja happy

| DooM a răspuns:

Numai mistocari pe aici laughing

| Mitsuri10 a răspuns:

Pai depinde de persoana.Difera.Eu sunt de principiul ca exista dragoste dinasta dar doar la adolescenti si tineri. Sper ca te-am ajutatwinking.

| gabylegionarul a răspuns:

Nu,dor putin chioara ca base, dar si aia si-a pus lentile de contact...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti spune asta pentru ca atunci cand te indragostesti se activeaza un hormon numit PEA, si acest hormon este alimentat de vorbe ca " Ce scumpi e. ". " Ce dulci e. ", " Mama ce frumos e. ". Si acest hormon cat timp e "activ " te face sa nu vezi defectele partenerului. Deci poate sa dea si trenu peste tine ca tu nu vezi ca e un manelar imputit, e viata ta si atat.

| calinx a răspuns:

E putin surda, dar oarba nu e