| georgetacraciun a întrebat:

Este normal ca dupa o saptamana dupa ce am luat pilula de a doua zi sa apara sangerari? Ce ar trebui sa insemne asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, dar astea sunt efectele NEGATIVE pe care le experimentezi acum de la pastila luata, pe urmatorele 6-12 luni, cand ciclul menstrual NU mai vine regulat, nici ovulatia si nici perioada fertila.

| Floridori a răspuns:

Sangerarea anormala dupa 5-10 zile de la administrare este cel mai comun efect advers al pastilei de a doua zi.

Aceasta sangerare NU se poate considera a fi menstruatie si nici nu confirma sau infirma eficacitatea pastilei, fiind doar un efect advers si nimic mai mult.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil menstruatia, se poate deregla usor ciclul dupa ce iei conntraceptive de urgenta. Daca n-ai observat o consistenta ciudata sau o abundenta nespecifica a sangerarii, atunci cel mai probabil e vorba de menstruatie.

| georgetacraciun explică (pentru anonim_4396):

Poate fi vorba si de sarcina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgetacraciun):

Nu prea vine vorba de sarcina si sangerari in acelasi timp, dar poti sa faci peste o saptamana test de sarcina ca sa te linistesti, si zic peste o saptamana pentru ca dureaza pana ajunge beta hCG, hormonul detectat de test, la nivel detectabil de testul de urina.