| Salutbai a întrebat:

Eu si prietena mea am intretinut relatii sexuale neprotejate cu ejaculare interna timp de 2 zile consecutive. Imediat dupa a doua zi, prietena mea a luat pilula de a doua zi(cu efect doar in administrare in primele 72 h). De cand a luat pilula, ea sufera niste sangerari vaginale destul de abundente. As vrea sa stiu daca trebuie sa mergem la un medic sau daca este ceva normal si ar trebui sa mai asteptam! Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

La il dottore trebuia sa ajungeti inainte sa ia pastila magica salvatoare de vieti dar cum a luat-o dupa ureche corpul a luat-o razna urgent la medic. halele maica sfanta cum va jucati cu focul mai bine foloseati prezervativ

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi, este o bomba hormonala care face ravagii in sistemul hormonal si endocrin al femeii, ca atare, se pot produce menstre si ovulatii aleataore, chiar si hemoragii.

Din pacate, aceste pastile super-puternice sunt foarte agresive in corpul femeii, facand mai mult rau decat bine.
Apoi, exista intotdeauna o marja de eroare si pastila sa nu functioneze, deci ati riscat o posibila sarcina.

Sincer, pentru 2 lei cat ai fii dat pe un prezervativ, de ce va riscati sanatatea si posibilitatea de a mai avea copii pe viitor? Efectele secundare ale acestei pastile sunt dezastruoase!

De cate zile are sangerari abundente?
Daca consuma mai mult de 4-5 tampoane pline pe zi, sa mergeti de urgenta la spital, posibil sa fie nevoie de interventie chirurgicala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se administreaza doar in cazul in care formarea unei sarcini este sigura in proportie de peste 90% si nu mai poate fi evitata decat prin folosirea aceastei metode. Insa acest lucru nu-l poate confirma decat doar un medic ginecolog, singurul in masura de a stabili daca folosirea pastilei de a 2-a zi este oportuna. Printre efectele adverse ale pastilei nu apare posibilitatea de a se produce nici macar sangerari minore, sau nesemnificatve, in consecinta sangerarile au o cu totul alta cauza care poate fi depistata/determinata doar prin efectuarea unei consultatii ginecologice devenita obligatorie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consultati de urgenta un medic ginecolog, spuneti-i ce ati facut si urmati sfaturile pe care vi le da acesta.

| wj a răspuns:

Pilula respectiva da peste cap organismul, hormonii, poti sa ai menstruatie neregulata, abundenta sau dimpotriva.
Poate consulta un ginecolog ca rau nu are ce sa ii faca.
Pilula se administreaza doar in caz de accidente, nu o faci voit!

| Interlopu_Piulita_1976 a răspuns:

Ai fututo rau de aia s-a intamplat asa

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Mergi la medic, deoarece pentru ea pot fi urmări foarte grave.