| anonim_4396 a întrebat:

Este o diferența între perioada fertila și perioada ovulatiei? Și când sunt aceste perioade?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Perioada fertila - este perioada care incepe cu 2-3 zile inainte de ovulatie si se termina cu 2 zile dupa ovulatie.
Perioada ovulatiei - dureaza 24-36 de ore, cand ovulul este fertil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu suficient de multa atentie urmatorul articol pentru a intelege ce reprezinta si cum se produce procesul procrearii umane.
https://www.royalhospital.ro/......rtile.html
Doar asa vei reusi sa inveti si sa intelegi acest proces al creatiei.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cele doua perioade de care vorbesti se suprapun.

| Floridori a răspuns:

Perioada fertila are durata de 5-6 zile (deoarece sperma poate trai in interiorul vaginului pana la 5 zile) si cuprinde si ziua ovulatiei.
Perioada fertila este structurata astfel:

3-4 inaintea ovulatiei+ ziua ovulatiei+ 1 zi dupa ovulatie.

Se considera ca facand parte din perioada fertila si ziua imediat urmatoare ovulatiei deoarece ovulul este viabil maxim 24h.

Ovulatia are loc cu fix 14 zile inaintea inceperii urmatorului ciclu menstrual indiferent de lungimea acestuia.

Imediat dupa incheierea perioadei fertile, femeia intra in perioada luteala, de infertilitate absoluta in care nu exista nici macar o sansa sa ramana insarcinata deoarece nu mai exista un ovul viabil.

Perioada fertila (si implicit ovulatia) poate fi calculata numai in cazul unui ciclu menstrual regulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Raspuns de nota maxima. Felicitari!

| Szekszinator a răspuns:

Perioada fertila are pamantul arabil iar perioada de ovulatie au masinile de spalat

| BicaMihai15 a răspuns:

Ceva interesant