| Julyett a întrebat:

Este posibila sarcina daca ultimul contact sexual -protejat a fost in urma cu 3 luni, avand ciclu menstrual urmatoarele luni, pana acum cand trebuia sa imi vina pe 28 si nu a venit nici pana acum?

Am avut dureri de ovare si spate dar nimic. Sarcina? Sau este vorba de altceva?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca a fost protejat, si-n urma cu 3 luni si ai avut menstruatie normala, atunci n-ai de ce sa-ti faci griji. E vorba doar de neregularea ciclului, care e ceva normal pentru vasta ta.

| Julyett explică (pentru Adry05):

A fost in luna iulie si am avut ciclu normal, acum ma sperie putin deoarece niciodata nu mi-a intarziat atat.

| Adry05 a răspuns (pentru Julyett):

Nu cred ca-i vorba de sarcina din moment ce a fost protejat. Dar daca te face sa te simti mai bine, fa-ti un test de sarcina (gasesti la farmacie) sau mergi la un ginecolog.
Succes!

| RandomGirl a răspuns:

Nu este o sarcina!
Si eu am avut problema asta si mi-a intarziat vreo 48 de zile, fara baza! Imi venise regulat timp de 3 luni si apoi a 4-a luna mi-a intarziat atat de mult...
Stai linistita ca trebuie sa iti vina, nu te stresa pentru ca s-ar putea sa iti intarzie si mai mult.
Ai grija de tine:*

| Julyett explică (pentru RandomGirl):

48 de zile? wow. apoi a venit normal? Mama mi-a zis ca sunt racita si sa numai stau prin frig si sa fac bai fierbinti [nu stie ca mi-am inceput viata sexuala si nu pentru ca nu am incredere in ea ci pentru ca nu cred ca ar fi pregatita sa afle asta si nici eu nu stiu daca as putea face asta acum]

sunt cam speriata!

| RandomGirl a răspuns (pentru Julyett):

Da mi-a venit normal dupa aia. Eu cred ca in cazul meu principala cauza a fost dieta, am facut o schimbare brusca in alimentatie si mancam foarte putin ca sa slabesc, in plus eu avand o relatie la distanta ne vazusem in urma cu 3 luni si atunci a fost ultimul contact sexual, iar atunci avand o viata sexuala activa iti dai seama ca hormonii mi-au luat-o razna, de la sex aproape in fiecare zi la sex deloc...

| Julyett explică (pentru RandomGirl):

straight face dieta? si eu incepusem o dieta brusca si cateva zile mi-a fost foarte rau straight facestari de voma si ametelistraight face dar apoi am ineput sa mananc aproape normal si mia trecut.asta a fost in urma cu 2 3 sapt cam asa.

| RandomGirl a răspuns (pentru Julyett):

S-ar putea ca din aceasta cauza sa iti intarzie ciclul, nu te juca cu sanatatea ta si eu eram ceva de genul "dieta? ce legatura sa aiba cu ciclul lol?laughing", dar se pare ca a fost motivul principal pentru intarzierea ciclului(si eu am avut ameteli) mai am si lipsa de fier si calciu, dar am inceput de cateva luni sa mananc sanatos, am inclus spanacul in dieta mea(care are mult fier) si ma simt mult mai bine.
Sper ca te-am ajutat si stai linistita nu esti insarcinata!
Daca ai fi fost insarcinata, scurgerile de sange de peste sarcina ar fi trebuit sa fie mult mai sarace in lichid fata de ciclu si sa dureze maxim 3 zile si ar fi trebuit sa se manifeste in prima luna de dupa contactul sexual.

| bogdani710 a răspuns:

Probabil doar o dereglare. asa a patit si o partenera de-a mea de nu mai stiam ce sa fac