| anonim_4396 a întrebat:

Este utilă prostituția, și dacă da, care sunt părțile bune comparativ cu cele rele?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Draga ralf un barbat nu sta cu o femeie pentru sex?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da as vrea sa spun ca sexul e o nevoie umana care nu trebuie sa presupuna iubire,relatie,nunta de acord? faa cu bolile nimeni nu isi garanteaza ca daca te insori aia nu poate avea desigur aia de pe centura are sanse mai mari sa aiba dar existe metode contraceptice bune,imaginea femei o formeaza femeile si isi poti a seama prin ce se reamarca ele pe site urii de matrimoniale,tv,net prin sex,ele sunt ca o haina o platesti faci sex si pa, stiu suna a misogism da asta e adevarul, femeia astepta mereu ceva material, ori o prostiata ori o iubita e acelasi lucru doar ca iubita te costa mai mult si apoi te lasa balta cu primul, vrajeala cu iubirea e doar o arma

| Ralf1971 a răspuns (pentru RAY):

D-voastra aveți dreptate ca sexul este o nevoie, dar faptul ca prostituata întreține relații sexuale cu foarte mulți bărbați care nu sunt verificați medical și poate îi cer prostituatei să faca sex fără prezervativ, gândeștete ca este extrem de riscant sa iei HIV, Hepatite si alte boli cu transmitere sexuala daca se rupe prezervativul, folosesti unul defect sau nu folosesti, și te poți nenoroci pe viața.
Daca umbli cu una pe care o cunosti este cu totul altceva pentru ca o poti verifica.

| Ralf1971 a răspuns (pentru RAY):

Eu văd aceasta problema astfel:
1.Prostituția nu va dispărea și de aceea trebuie legalizata și controlata de stat prin servicii medicale obligatorii;
2.Cei care frecventează bordelurile să aibă carnet de sănătate, prin care să poată dovedi că nu au B.T.S, ca si prostituatele.
3.Să se păstreze confidențialitate cu privire la clienți și prostituate.

| RAY a răspuns (pentru Ralf1971):

Aveti dreptate, asa e si in Germania

| Ralf1971 a răspuns (pentru RAY):

Am trait mult în Fermania unde prostituția este legalizată, dar în Franța, Italia, Belgia și Japonia prostituția este interzisă.

| anonimg a răspuns:

Prostituția nu este utilă. Aceasta distruge societatea atât in rândul celor necăsătoriți cat si in rândul celor căsătoriți. Societatea este formată (si dezvoltată prin familii). Satisfacerea plăcerilor de-o clipă atrage după sine consecințe nefaste cu urmări pe viață, chiar urmări veșnice.
Oamenii nu sunt educati in privința aceasta. Ei nu știu care este legătura între ascultarea de Dumnezeu si o viață binecuvântată.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Aveti dreptate, dar trebuia să răspundeți mai detailat.
Prin prostituție se răspândesc bolile cu transmitere sexuala și femeile care o practica sunt dezumanizate, stigmatizate de societate și munca își pierde caracterul moral, deoarece prin muncă se câștigă mai puțin.
Prostituatele sunt victime ale obsedatilor sexuali, și de foarte multe ori sunt agresate fizic și psihic, iar uneori sunt omorâye.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Explicatia religioasa este foarte insuficienta, și cred ca numai oamenii de știință sunt credibili.

| Ralf1971 a răspuns (pentru Ralf1971):

Sunt oameni politici care au vrut să legalizeze prostituția pe considerent ca ea este cea mai veche meserie si nu va disparea niciodata chiar daca este ilegala, asa ca oricum este mai bine sa fie controlata, daca nu se poate eradica.

| anonimg a răspuns (pentru Ralf1971):

Bune adaugari. As mai putea spune ca nu numai prostituata, ci si barbatul care merge la ea se afla in aceeasi stare de degradare morala; caci este nevoie de doua persoane pentru a practica prostitutia.
Ori poate ca sunt unii care vor spune: "Daca prostitutia va fi legalizata atunci nu este nimic rau." Raspunsul este: daca o otrava va fi 'legalizata' poate sa fie ea consumata? Iata dar ca prostitutia este una dintre otravuri.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt de acord cu d-voastra ca prostitutia este o otrava, dar este placuta ca si tutunul, alcoolul, drogurile, si va fi legalizata pentru ca aduce profit și lumea este condusa de bani, care reprezinta puterea diavolului. Biserica aduce argumente religioase care nu-i sperie pe cei care o practica si clasa politica este surda si oarba la aceste argumete. Televiziunile ar trebui sa informeze populatia, și să arate riscurile și pericolele concrete cu exemple din viata cotidiana.
Putere exemplului are cel mai mare impact.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt multe otravuri legalizate : alcoolul, tutunul, drogurile sub forma de etnobotanice, si sunt consumate de semeni de-ai nostri, si statul nu se implica ca sa stopeze fenomenul.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

De ce barbatul care merge acolo e imoral?

| Ralf1971 a răspuns (pentru RAY):

Nu este imoral, daca n-are sotie sau iubita, si mai ales daca nu este iubit sau nu-si mai iubeste sotia sau prietena.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

In dictionar am gasit asta:
" IMORÁL adj., s. 1. adj. (rar) neetic, nemoral. (Aspecte morale și imorale.) 2. adj. v. corupt. 3. adj., s. depravat, desfrânat, destrăbălat, dezmățat, stricat, (pop.) curvar, (înv.) preacurvar, preacurvitor. (Un bărbat imoral.) 4. adj. v. obscen."
Apetitul trebuie tinut sub control; sub controlul creierului -acolo unde este locul judecatii, al ratiunii. Oare degeaba a pus Dumnezeu creierul deasupra tuturor organelor?
Barbatul care merge la o prostituata este la fel de imoral, deoarece amandoi fac acelasi lucru.(Afara de faptul ca fata este silita).
Omul trebuie sa cunoasca ce este moralitatea; parintii au neglijat sa-i invete pe copii, si se mira de ce copii lor au ajuns destrabalati. Oamenii nu cunosc cum sa traiasca pe pamant. Ei nu se mai tem de Dumnezeu si nu se mai rusineaza fata de oameni.
"Poporul. piere din lipsa de cunostinta. Fiindca ai lepadat cunostinta, si Eu te voi lepada." (Osea.4:6) Aici e vorba de cunostinta Legii lui Dumnezeu. Dumnezeu spune: "Sa nu preacurvesti." Este porunca 7-a.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Pentru ca un barbat sa nu fie imoral, el trebuie sa divorteze daca nu este iubit sau sa traiasca in minciuna de dragul moralei care devine un non-sens.
Eu cred ca problema este mult mai complicata si nu se reduce la a defini ce este moral.
Definitia este adevarata in conditii de normalitate când există iubire reciprocă.

| Ralf1971 a răspuns (pentru anonimg):

Înainte, acum 50 de ani fetele care greșeau și își pierdeau virginitatea înainte de căsătorie, erau stigmatizate de societate și biserica, fiind considerate curve, iar femeile care divorțau erau văzute tot ca fiind ușuratice.
Aceste prejudecăți și interpretări gresite a moralitati aveau efecte distrugătoare asupra femeilor, iar biserica încuraja asta.
Ca definitie moralitate, este bine explicata și se refera strict la cei care n-ar avea motive sa fie curvari, sau imorali in mod normal.
Acolo unde instinctele sexuale sunt înăbușite, pot apărea alte fenomene mult mai imorale și mai scârboase decât preacurvia, cum ar fi: homosexualitatea, pedofilia, onania sau alte apucaturi destrabalate.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Deci ca sa faci sex trebuie sa te insori, inteleg

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

N-am vrut sa spun asta, este si sexul o componenta a casatoriei.
Când te însori tebuie sa traiesti impreuna, ceeace implica foarte multe aspecte.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru fundita

| anonimg a răspuns (pentru Ralf1971):

Dar oare cine defineste moralitatea? Cine a adus moralitatea in lume? Omul? Nu. Ci omul doar i-a dat o definitie. Dumnezeu este Cel care ne-a facut morali. El este exemplul nostru.
Noi ne pierdem moralitatea atunci cand o aruncam la spatele nostru. Pentru ca noi oamenii devenim imorali, de aceea incepem sa vedem pacatul ca nefiind pacat; vedem imoralitatea ca nefiind gresita.
Inca un aspect demn de retinut. Un prim pas facut spre imoralitate va face ca al doilea sa fie si mai usor, al 3-lea si mai usor ca al doilea, si asa mai departe. Romania este printre primele tari la coruptie. Nu este aceasta imoralitate? Poate ca se va spune: ce legatura este intre prostitutie si coruptie? Este acelasi lucru caracterizat de: nestapanire, pofta, dorinta -ba inca unii spun 'nevoie'.
Poate ca unii vor cauta scuze in ce priveste coruptia -ca salariile sunt mici; sau in cazul prostitutiei -ca statul descurajeaza casatoria din pricina traiului foarte greu, de imposibilitatea de a intretine o familie. Dar oare chiar avem scuze? Inaintea cui ne scuzam: inaintea oamenilor sau inaintea lui Dumnezeu?
Iata dar inca un motiv pentru care oamenii Il dau inapoia lor pe Dumnezeu: ca ei nu pot sa-si indeplineasca poftele lor din pricina Lui. Lucrul acesta nu este de ieri si nici de azi. Ingradirea pe care o pune Dumnezeu este spre binele nostru; si oaia care sare afara din staul va pieri mai devreme sau mai tarziu.
Pofta se caracterizeaza in multe feluri. Tendintele firesti nesanatoase trebuiesc educate inca din pruncie. Dar parintii si-au lasat copii de capul lor needucandu-i; de aceea generatia aceasta a ajuns mai destrabalata fata de generatia parintilor nostri. Iata ca generatia viitoare va fi si mai destrabalata ca aceasta. Si nimeni sa nu se mire ca vom readuce practicile cetatilor Sodomei si Gomorei, dar si a antedeluvienilor din timpul lui Noe; dar vom avea acelasi sfarsit ca si al lor. Pentru ca Dumnezeu are o limita.
Este scris: "Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera." (Galateni.6:7)

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Da. Am mai dat un raspuns aici lui Ralf1971. Citeste-l.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

D-nule aveti dreptate si va felicit pentru cultura d-voastra, dar eu nu v-am contrazis.
Cauzele prostituției sunt: saracia, lipsa locurilor de munca, corupția clasei politice, lipsa de informare privind efectele prostituției asupra familiei, femei care o practica si a societati, neangajarea statului, si a biserici pentru eradicarea acestui fenomen.
Eu cred că acest fenomen nu va disparea niciodata, dar faptul ca este clandestin și necontrolat, este o adevărată bombă atomică.
Pentru a se rezolva in interesul populatiei si a statului acest flagel care se dezvolta in progresie geometrica, trebuie legalizata pentru monitorizare și control financiar si medical.
Daca situatia ramane tot asa si nimeni nu actioneaza concret pentru stoparea sau legalizarea prostitutiei, vor aparea multe cazuri de HIV si Hepatite.
Stoparea fenomenului nu este posibila pentru ca societatea este bonlava.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca suntem in acelasi asentiment.
Potrivit ultimei fraze scrise, eu cred ca este mai bine sa vindecam societatea decat sa legalizam boala (nu ma refer la boala fizica, cat la ce-a spirituala -adica imoralitatea).
Legalizand prostitutia este ca si cum am legaliza imoralitatea. Noi trebuie sa lucram impreuna cu Dumnezeu pentru bunastarea noastra.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

D-nule moralitatea este data de D-nezeu, și este foarte bine explicata în cartea sfânta numita Biblie, dar majoritatea oamenilor chiar daca declară că sunt credincioși creștini, în realitate nu sunt credincioși, fiind lipsiți de moralitate.
Din cauza lipsei de moralitate s-au pervertit multe suflete curate la desfrâu, minciuna, crima, droguri, tutun, alcool si coruptie și aș vrea ca noi crestini ortodoxi sa fim mai activi și nu contemplativi, asa cum sunt si catolici.
Eu nu sunt catolic, dar am avut ocazia sa merg la câteva biserici catolice in Italia, și preotii explicau enoriasilor pericolele care-i pândesc dacă nu sunt morali.

| RAY a răspuns (pentru Ralf1971):

Draga ralf un barbat nu sta cu o femeie pentru sex?

| Teardrop a răspuns:

Păi, dacă e o meserie ce se profesează încă din antichitate, atunci o fi şi ea utilă la ceva, că dacă nu, n-o mai făcea nimenilaughing

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Nu am avut timp sa citesc pe aici prea mult dar cel mai important efect negativ este afectarea familiei si socetati in opinia mea.Suntem barbti dar ar trebui sa ne putem controla.

| Ralf1971 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Nu exista barbat imoral, exista barbati care nu sunt iubiti sau satisfacuti si care vor ce le lipseste, deci terminati cu morala voastra de 2 bani.

| paceandlove a răspuns:

Nu este, insa ati vazut ce contributie a adus statului, a fost un reportaj, dar decat sa te vinzi pentru niste bani care sunt murdari, mai bine traiesti de pe-p zi pe alta, numai cand te gandesti cum va ajunge tara peste 20 de ani, sunt INGROZITA, beneficii nu au decat acele "doamne" care se lafaie in bani murdari

| Ralf1971 a răspuns (pentru paceandlove):

Doamna atâta timp cât există instinctul sexual, sexul poate deveni o activitate comerciala de vanzare-cumparare legala si nu ilegala cum este acum.
Acum câștigă numai proxeneți si prostituatele și pierde statul, precum și clienții.
Prin legalizarea prostituției statul va controla atât financiar cât și medical acest fenomen.
Daca se legalizeaza prostitutia, prostituatele vor fi controlate periodic medical și cei care frecventează aceste bordeluri vor trebui sa faca dovada ca au facut testele medicale pentru B.T.S.
Din punct de vedere al credintei noastre crestine este imoral, iar prostituatele vor fi dezumanizate, stimagtizate social și de foarte multe ori agresate fizic și psihic, mergând pâna la pierderea vieții daca lucreaza liber fara protectie.