| vanessa_7263 a întrebat:

Eu am 14 ani si prietenul meu are 21.Ne iubim cu adevarat si avem o relatie de 7 luni.Am vorbit cu el de inceperea relatii mele sexuale si el zice sa nu ne grabim ca pentru asta este timp si o sa ma astepte pana o sa fie eu pregatita psihic si fizic.Credeti ca o sa ma astepte in privinta inceperii relatiei sexuale?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca e normal la cap o sa te astepte. Nu de alta, dar relatia sexuala intre o fata de 14 ani si un baiat de 21 de ani se numeste pedofilie si mai este si o infractiune.
Sfatul meu pentru tine este sa astepti minim pana dupa 17 ani, fiindca incepandu-ti viata sexuala mai devreme, iti cresti riscul de cancer de col uterin. Daca baiatul asta chiar te iubeste, sigur te va astepta, nu e deloc imposbil. Daca nu te iubeste suficient, va pleca, dar oricum n-ai pierde nimic.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pupymik, particularul nu trebuie generalizat! Vanessa, ca orice, e si aici un mare risc! Tu esti la o varsta foarte frageda, la care trebuie in primul rand sa inveti, sa te cultivi, si sa te gandesti foarte serios la viitorul tau! Nimeni nu-ti poate garanta ca te va astepta, si nici ca nu face nimic cu alta/ele, in timpul asta! Cine iti poate garanta ca, si daca te (mai) asteapta, va fi bine?! Oamenii se schimba, mai cunosc alti oameni, se intampla una, alta... poate o sa te doara ce simti acum, citind raspunsul meu, dar sunt printre seniorii de aici care au vazut si mai si stiu multe, asa ca, repet, scoala si pregatirea pentru viitor, trebuie sa fie priorotatea ta absoluta! Daca incepi, si nu va fi bine, cu ce te va consola "simpatia" celorlalti?! Va repara ceva?, iti va tine de cald?, etc, etc,... NU! poate doar parintii iti vor fi alaturi, restul... Asa ca, gandeste-te foarte bine! Nu trebuie sa faci ca altele, ca sa fii ca ele! "Va iubiti cu adevarat"... Tu stii ce e aia iubire, la 14 ani? Ai vorbit cu el de inceperea vietii sexuale... ciudat, chiar daca el a zis sa nu va grabiti... daca nu astepti, si te grabesti, risti si sa arati cu 10 ani mai batrana, peste cativa ani! Merita? El poate gasi oricand alta/ele, dar si tu, la 18! Nu acum! Poti avea o relatie frumoasa, dar Platonica, eventual cu putin Petting, cu mare grija si atentie maxima la igiena mainilor si la Polul Sud!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ai rabdare...macar pana pe la 15 ani. Daca relatia voastra e stabila...si va iubiti...merita sa iti incepi viata sexuala putin mai repede.Degeaba vei astepta pana la 18 ani cand probabil vei avea langa tine un baiat care iti va da liber dupa ce s-a culcat cu tine.
Stiu ca imi va sari lumea in cap... dar iti voi da un exemplu.Am o colega ce e de 5 ani impreuna cu un baiat care e mai mare decat ea 4 ani.In primii doi ani a avut aceeasi problema ca si tine...si l-a lasat pe baiat sa mearga la altele...pentru ca era normal ca la varsta lui sa aiba...necesitati. Si stii unde s-a ajuns? Ca acum, dupa 5 ani, el intr-una o inseala cu toate ca au o viata sexuala activa.Cand il suna de foarte multe ori nu reuseste sa vorbeasca cu el pentru ca ii raspund tot felul de fete care ii spun ca "are treaba...suna mai incolo".
Si chestia asta s-a intamplat doar pentru ca timp de 2 ani de zile... el s-a obisnuit asa... iar acum... i se pare normal.
Ai mare grija.

auran
| auran a răspuns:

Adica te referi daca in timpul asta nu face sex cu altcineva?

Sigur ca face, doar nu o sa stea ca o statuie langa tine. Iar inceperea relatiei sexuale de la varsta de 14 ani mi se pare o aberatie. Traieste-ti copilaria - de ce sa devii o femeie matura peste noapte cand poti profita la maxim de acesti ani?

| LCD a răspuns:

Oau...am ramas chiar uimita. ca e dispus sa te astepte. inseamna ca, chiar te place. dar e posibila si varianta de jos... el poate o face cu altcineva. thinking

| CrucifiedCountess a răspuns:

Bv lui. ce sa zic.mai bine se duce la alta si te lasa sa-ti vezi de copilarie, dar intervine si un "dar" sa aiba grija cu condom-ul!

| bibitza a răspuns:

Eee ...asta inseamna dragoste adevarata :X:X:X.eu stiu pe cineva care iubitu' ei nu a vrut sa faca dragostea cu ea desi stia ca ea nu mai este virgina...nu a simtit-o pregatita si de aceea i-a zis sa mai astepte...si ea avea aproape 18 si el 20...asta inseamna dragoste adevarata...mama avea 15 si tata 22 cand s-au luat si in toamna fac 25 de ani de casnicie.asteapta draguta, mai asteapta ca esti mica si vei simti cand o s fii pregatitawinking. bafta si multa multa iubire

| Wtf9000 a răspuns:

Eu cred ca si-o pune cu alta de mult timp. laughing

| sweetangeloana a răspuns:

Ma daca vorbeste serios inseamna ca e baiat de treaba ...Mai rar baieti care fac chestii de genul asta.De unde iti dai tu seama ca va iubiti cu adevarat?! Dude la 14 anisori ...Imi vine cam greu sa cred.Si da e posibil sa te astepte .sa cresti mai maricica dar nu iti imagina acusi ca nu mai face sex deloc!hee hee Bafta

| miha1984ingerash a răspuns:

Nu te grabi...mai asteapta.Copilaria merita traita, vei avea timp si pentru relatii

| ionnik a răspuns:

Idem brigaela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vanessa-pe baiatul asta il duce mintea, se vede ca e matur si nu vrea sa isi bata joc de tine. dar daca tu nu il lasi in pace ar putea fi si invers.la 21 de ani are necesitatile lui pe care si le satisface in mod sigur, chiar daca te asteapta.trebuie sa fii realista.peste ani o sa vezi daca merita sa astepti tu, si merita.nu trebuie sa te grabesti si nici sa il "grabesti"pe el, ai putea fi dezamagita.lasa lucrurile sa decurga singure, fara sa fortezi nota.mai asteapta cativa ani, macar pentru sanatatea ta.brigaela are dreptate.corpul tau si in special uterul, inca nu este pregatit pentru o relatie sexuala. tie ti se poate parea o gluma. dar nu, este realitatea.este foarte incitant, mai ales cand ai prietene care au facut sex la varsta ta, dar asta nu da dovada de maturitate.nu este important daca te asteapta sau nu.important e sa fii cu capul pe umeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihosex - citeste aici care`i treaba cu scoala in romania.sustin pe bendeac 200% " http://mihaibendeac.wordpress.com/......y-bendeac/ "care mai de care isi da cu parerea. da poate tipul se masturbeaza .nu va mai dati expertzi :-j.

| aniana a răspuns:

In primul rand esti prea mica.In al doilea rand poate face inchisoare pentru ca intretine relatii sexuale cu o minora, deci clar nu ii convine.In al 3-lea rand sigur ca o face cu altelewinking

| DeNyX a răspuns:

Daca el a pus asta.happy. inseamna ca nu vrea inca.tongue

poate ca u esti inca mica si el este trecut prin viata!

Daca il iubesti :X si el te iubeste :X/.

asta nu insemna ca trebuie sa incepeti relatiile sexualee.straight face

Si eu am un prieten de 21 de ani si ne iubim foartee multt!:X:X:X

Poti sa va demonstrati iubirea si prin alte metode ~~~:*.