| Timidul333 a întrebat:

Eu si prietena mea suntem ft speriati.
Acum 4 luni am facut o greseala cu prezervativul si a trebuit sa ia o pastila de a2 a zi (postinor2) dupa care am avut acte sexuale protejate in care am verificat sfarsitul si totul a decurs bine.
Insa acum ciclul i-a intarziat cu 6 zile. Va rog ajutor ofer funda.

9 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Stai linistit. Este normal sa intarzie. Nicio femeie nu are ciclu regulat, calendar. Exista intarziere sau poate veni mai devreme. Sa te sperii daca intarzie doua saptamani. Stai linistit, nu te agita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cu ce am putea noi sa te ajutam. Faceti un test de sarcina

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt foarte bine cunoscute efectele nefaste care apar pe parcursul a mai multe cicluri menstruale dupa administrarea acelei pastile contraceptive nenorocite. In foarte multe cazuri dereglarile ciclului menstrual se pot manifesta in mod foarte evident chiar si dupa trecerea a 6-8 luni de la folosirea pastilei. Uneori dereglarile pot sa provoace atat scurtarea ciclului cu cateva zile, dar de obicei dereglarea se manifesta in prelungirea ciclului menstrual chiar si cu cateva saptamani, iar uneori si luni de zile. De asemenea sangerarea menstruala poate fi complet imprevizibila, anormala si atipica cu sangerari extrem de slabe sau excesiv de abundente. In consecinta trebuie sa va calmati, sa va linistiti si sa asteptati momentul in care va incepe/va porni sangerarea menstruala. Aceste temeri/''dureri de cap'' reprezinta urmarile si pretul nesabuintei de a folosi acea pastila blestemata si nenorocita. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Prospectul l-ai citit, la reacţii adverse? Răspunsul taubeste acolo.

| ngllllll a răspuns:

Anticonceptionalele pastile produc infertilitate la tine si la copii si nepotii tai. Americanii au folosit pastile si acum la ei fertilitatea la femei este foarte mica.

| ngllllll a răspuns:

Sa o spun pe aia dreapta? Prezervativele inseamna ca nu vreti copii, blocati copii. Iar cand veti face copii, veti avea copii care se simt nedoriti, oricat de mult v-ati stradui sa ii doriti. In interior se intipareste ca nu ii doriti. Nu va mai jucati si lasati totul natural.

| Basilievski a răspuns:

Eu zic sa mi-o dai mie sa verific daca e gravida sau nu

| Anonima283 a răspuns:

Cred ca îi intarzie de la pastila.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Nu vă luați după calendar. Acesta este formal. Așteptați încă 5 zile iar dacă vedeți că nu au venit puteți merge la ginecolog. Nu vă panicați, fixi relaxați. Atrageți ceea ce gândiți. Aveți grija!