| alexoprondrina a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de 1 an si 1 luna. De 1 luna ne tot certam (aprox. zilnic). Daca ati trecut si voi prin asta si ati reusit sa rezolvati situatia, va rog, dati-ne si noua un sfat, pentru ca simtim ca ne iubim, dar ne lasam purtati. Ofer fundita.

Răspuns Câştigător
| Anecherry a răspuns:

Oo, cu siguranta am trecut multi prin asta. Sigur ca trebuie sa vorbesti deschis si serios cu el, insa inainte de asta trebuie sa ai un monolog cu tine insati. Mai exact trebuie sa te gandesti si sa stabilesti ce vrei de fapt de la omul respectiv si de la relatie. Daca esti dispusa sa lasi de la tine, sa ajungi la un compromis, sa asculti eventual si sa ajuti. Lucrurile astea sunt importante si de luat in considerare pentru ca nu stii in care pozitie se afla el, si nici cum se simte sau ce vrea. Trebuie sa ai totul clar, si sa reduci la simplitate. Doar asa vei reusi. bye

7 răspunsuri:
| yanny`s a răspuns:

Noi avem de abia 9 luni si tot asa ne certam zilnic. de fapt de fiecare data cand vb la telefon ne certam, cand suntem fata in fata ne purtam minunat unul cu celalalt.
sincer, eu cred ca am fost si influentata de cei din jur si de asta am devenit asa rece cu el, caci nimeni nu e de acord cu el.

ce sa zic...incearca sa ai mai multa incredere in el...si las-o mai moale.

Răspuns utilizator avertizat
| butterfly:X a răspuns:

Sie u am avut o relatie de 9 luni care acum cateva zile s-a terminatsadla fel si noi ne certam foarte des...
Daca tu consideri ca el nu te inseala, ca are incredre in tine, ca nu te minte incearca sa faci tot ce ti sta in putinta pentru a salva relatia! Uneori viata e atat de nedreapta si cruda incat ne indeparteaza de persoana pe care o iubimsadsigh bafta mai si incearca sa vorbesti cu el, sa ajungeti la un pact ca sa nu va mai certati atat de des! dar numai cei care trec prin astfel de situatii, stiu cat de sweet e impacarea!:X

| alexoprondrina explică:

Incerc s-o las mai moale.si el la fel.
Amadoi simtim ca nu mai e respect intre noi.ne zicem lucruri aiurea, negandite, apoi regretam.
Dar ne certam azi de dimineata, ne intalnim dupa-amiaza, ne intelegem perfect toata ziua si ne certam seara.
Sau, ma rog, ceva de genul. ceea ce vreau sa spun este ca inca traim clipe minunate impreuna, doar ca fazele astea ne racesc relatia.

| alexoprondrina explică:

Suntem amadoi constienti de faptul ca trebuie sa vorbim "...".
Am tot vorbit intre 4 ochii de multe ori, nu-i asta problema.
Asta incerc sa fac. incerc sa adun idei, folositoare.sa intreb oameni trecuti prin asta cum au rezolvat.

| alexoprondrina explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Momentan, am decis sa nu mai ies cu el pentru o perioada. adica sa ies doar cu prietenele mele, sa ma distrez putin si daca o sa ma simt mai bine fara el...nu mai sunt probleme.
Pana una alta.eu am plecat afara!happy

| sibel a răspuns:

Eu am avut o relatie de 1 an jumate cu un baiat, si in ultimele 5 luni era foarte rece cu mine, adica se vedea ca ii pasa de mine, dar nu imi mai spunea ca ma iubeste sau ca i-a fost dor de mine, si inainte imi zicea zilnic.Pana la urma s-a terminat pentru ca el nu ma mai iubea si nu avea rost sa il tin langa mine cu forta.Totusi am ramas prieteni, si acum el este fericit alaturi de alta fata, si ma bucur pentru el.Nu stiu de ce ti-am zis toate astea, dar daca el inca te mai iubeste eu zic sa vorbiti si sa incerci sa salvezi situatia, dar daca nu, nu are rost sa mai continuati. Sper ca te-am ajutat cu ceva :*