| viki1212 a întrebat:

Eu si sora mea am fost la un chef la niste prieteni. Sora mea in varsta de numai 14 ani si-a facut un prieten in acea seara, el avand 20 de ani. Pe la ora 10 seara vroiam sa plec acasa, mai ales ca toti pe acolo se imbatasera. Si mi-am surprins sora cu prietenul ei, in balcon facand sex pe ascuns. Ea avea panatalonii dati jos, nu de tot si isi faceau amandoi acolo treburile. Am ramas socata, dupa cateva zile am mai facut asta in carier in niste tufe. Vorbesc foarte serios, sa nu radeti. Mi se pare tare penibil ceea ce face si nu stiu ce trebuie sa fac eu in situatia asta. Prietenul ei este unul dintre cei mai prapaditi din cartier chiar si familia lui. Ai nostri au aflat de existenta lui in viata surorii mele si nu au fost de acor cand au azuit cu cine umbla. Ce credeti despre sora mea? Si eu ce trebuie sa fac in aceasta situatie. Va multumesc.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si duceti-o la ginecolog si apoi la psiholog. Poate n-ar fi rau sa anuntati si politia, la 14 ani nu are discernamant si orice act sexual cu o fata de 14 ani e considerat de lege, pe langa corupere de minori, viol.

| monyk a răspuns:

Buna, e viata ei, dar totusi are 14 anisori, e inca frageda si daca de pe acum incepe, atunci nu cred ca va ajunge prea bine, poate doamne fereste sa ramana gravida sau vreo boala si atunci se prapadeste complet, isi distruge viata si viitorul in plus si pe parintii tai cred ca i-ar distruge.Eu zic sa vb serios cu ea si sa ii explici ca nu e bine ce face sa ii spui la ce riscuri se expune mai ales ca are 14 ani, corpul ei e in dezvoltare mai ales cu unu de 20 de ani, cine stie ce o fi in capu lui si al ei, ea e naiva nu stie ce face.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu in locul tau, fiind mai mare decat ea, as fi luat-o de par si as fi dus-o la mama si tata sa afle tot. Daca la varsta asta se cimporta ca o tarfa ieftina iti dai seama ce o sa mai traga toti de ea cat de curand...si la 14 ani! D'oh! Eu cred ca e vorba si de educatie aici, ori nu o duce capul deloc!

| Elena1234456 a răspuns:

Viata ei, greselile ei.Incearca sa porti o discutie cu ea, chiar daca o sa iti spuna sa iti vezi de treaba ta fa-o sa inteleaga ca tu esti o aliata a ei. Poarta o discutie normala, nu genul "Stiu ce-ai facut". Sau nu te baga.Nu stiu. Tu decizi.

| marcelan25 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva, aici tu ar trebui sa te pui sa vorbesti foarte serios cu ea, nu trebuia sa se ajunga aici. Dar inca nu-i prea tarziu, doar tu o poti ajuta sa-si revina. Impune-te!

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Vai de mine... o sa ajunga rau de tot in ritmu asta]vorbeste cu ea, spune-i ca in ritmu asta o sa fie considerata un fel de... ce e in capul ei numai sex? a prins gustul.scoala cum e.si el de 20 de ani poate o lasa naiba insarcinata. atunci ce o sa faca?

| alexxa18 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ea neaparat. E sora ta si trebuie sa ai grija de ea pentru ca este micuta si nu realizeaza riscurile si problemele pe care ar putea sa le aiba din cauza unor astfel de relatii. Inceaarca sa ii explici cu calm ca ceea ce face este total gresit si ea este singura care va avea de suferit mai tarziu. Vorbeste cu ea!

| ivona a răspuns:

Vorbete serios cu ea si incearca sa-i explici ca face o mare greseala, iar de cele mai multe ori greselile facute in adolescenta ne urmaresc toata viata. Poate sa ramana insarcinata, sau, mai rau, sa ia vreo boala.Incearca sa-i explici ca esti alaturide ea si ca nu o condamni pentru ceea ce a facut, dar ca ar fi bine sa inceteze si sa-si vada de scoala. Ai putea gasi un aliat foarte bun in mama ta pentru ca orice ar fi parintii au dreptul sa stie in ce anturaje sunt copiii lor, si inca ceva... fa-o sa stea mai mult in compania ta si a prietenelor tale. In felul acesta va uita de prietenul ei si de stilul de viata pe care l-a adoptat. Mult succes!

| Lavy_5946 a răspuns:

Poate ar trebui sa te apropii de ea, daca nu prea vorbiti.sa incerci sa afli daca a vrut, de ce, ce a determinat`o. e trist.inca de la 14 ani sa se culce cu unul de 20. poate o ajuti sa isi dea seama ca nu e bun pentru ea si ca merita ceva mai bun. dar nu incerca sa o fortezi; in fond si la urma urmei, e viata ei si ea alege ce face cu ea, insa mai tarziu va regreta.si o spun din proprie experienta. m`am culcat cu unu de 20 de ani la 16 ani. dar asta pentru ca m`a obligat si mie imi era teama sa nu il pierd.eram o naiva.si in plus, sora ta e inca mica, are doar 14 ani.si sincer. cat de multe poti sa stii la varsta asta? si daca stii.cata experienta poti sa ai? incearca sa ii deschizi ochii. iar tu nu te simti jenata ca ai aflat asta, ci bucura`te ca poti face ceva! fii optimista! nu renunta! bafta! :*

| angelinthedark a răspuns:

Buey, fata asta o sa ajunga rau de tot, in cativa ani o sa vezi ce o sa fie de capu ei, de pe acum ii trebuie? Vai doamne ce s-a inrait lumea.

| dragosh a răspuns:

La ce te referi cand zici ca "e printre cei mai prapaditi"?

| Nimeni_7600 a răspuns:

Pana nu isi da seama singura ca greseste nu ai ce sa ii faci.incearca sa ii explici ca nu este bine ceea ce face!:*

| Green a răspuns:

O poti intreba de ce a acceptat sa faca asta? daca i-a zis el ca daca nu "o fac" nu pot fi impreuna? eu zic ca ar trebui sa discuti cu ea clar si sa ii zici ca e mica, nu e bine ce face! plus ca daca ea il place el profita de lucrul acesta si o obliga sa faca ceea ce probabil nu isi doreste!

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi nu o parere foarte buna, dar asta este, nu ma mai uimeste nimic adica se intampla atatea in tara asta ca... oricum daca esti mai mare decat ea incearca si vorbeste si fa-o sa inteleaga ca nu face bine ce face, daca mai vrea sa intelega ca dupa cate am inteles, a facut si a doua oara.( bafta

| răcsvan a răspuns:

Prăpădit. Mă situaţia financiară, iar intervine în inimile fetelor. Observ că face sex pe ascuns, asta nu-mi palce absolut deloc.Nu-i igienic, mai ales în boscheţi să te mai vadă x şi y apoi să-ţi arunce vorbe. Orcum ar trebui să porţi o discuţie cu ea seriosă în care săi arunci cu dovezi clare-n faţă despre ce poate păţi dacă se îmbolnaveşte sau dacă ai voştri vor afal că şi-o trage pe ascuns de la 14 ani.

| anonul a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti pese de ea, din moment ce si-a inceput viata sexuala ce mai conteaza ca o face prin boscheti, pe acoperis...etc? Daca o prinde ii da organu' o amenda de 200-300 de lei pentru intretinerea de relatii sexuale pe domeniul public, in timp ce prietenul ei poate primi inchisoare pentru pedofilie. Tu doar vezi-ti de viata ta si incearca sa nu ajungi ca ea sad

| uite aici a răspuns:

Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuto! Poate ca fata nu facea sex cu vointa ei! Gandeste-te! Un baiat mai ales unul ca el sun in stare sa violeze. Ajuto sa faca avort.Incearca so convingi sa le spuna arintilor sau fa cumva sa le spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuto! Incearca sa afli daca nu era violata. Spunele calm parintilor sau incearca sa o convingi pe ea sa spuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasami si mie id ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eee nimic grav duo pe centura

| Nicole88777 a răspuns:

In nici un caz nu cred ca rezolvi ceva daca stai pe net si povestesti tuturor ce face sora ta oh go on Mai bine ai vorbii cu ea sa o faci sa inteleaga ca nu e bine ce face!

| mary1maria a răspuns:

Avand in vedere ca el este mai mare decat ea cu muult si a ajuns sa faca asemenea lucruri cu fete mai mici e injositor. Relatia trebuie oprita

| ankoootza a răspuns:

Tu ar trebui sa o lasi oricum va regreta mai tarziu ...are o varsta frageta la 14 anisori nu cred ca ar trebui sa aiba relatii sexoale... daca chiar vrei so ajuti poti discuta cu ea si sa ii spui ce se va intampla cu ea si ca o sa regrete amarnic dar daca ea nu te asculta las-o e viata ei pana la urma happy