| Anonim1124 a întrebat:

Am o problema. Am 17 ani si mama mea imi umbla in telefon mereuuu (am facut ceva rau si de aceea, nu mai au incredere in mine parintii mei)...si am un iubit in care orice ar spune in mesaje comenteaza mama mea si acum cateva zile a facut o gluma despre sex si se vedea ca e gluma si a inceput mama sa imi spuna ca ce e cu gluma asta sa ii spun sa termine cu astea, imi citeste mesajele si le lasa si cu seen si imi ia mereu telefonul la 8 seara si nici nu mai pot sa vorbesc cu prietenul meu si cu cea mai buna prietena... nu le-am spus despre asta pentru ca ar rade de mine si nu stiu ce sa fac. Ajuta.ti.ma va rog, nu vreau sa radeti sau mai altceva. vreau seriozitate. Multumesc!

3 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Uau.....nasol, dar măcar o face pentru binele tău, gluma aia a fost un apropo subtil...

| iamprettybored a răspuns:

Trebuie să porti o discuție deschisă cu mama ta. Când e mai liniștită, te duci lângă ea și îi explici calm că te deranjează faptul că îți verifică tot timpul telefonul, că te simți mult prea controlată de ea. Spune-i că ai aproape 18 ani și ești deja suficient de matură încât să nu îți mai ia telefonul sau să îți verifice tot timpul mesajele, spune-i că ai inteles că ai greșit după ce ai făcut respectivul lucru rău și că nu se va mai repeta. Arată-i că ești serioasă și responsabilă.
Eventual încearcă sa o faci să aibă incredere și in prietenul tău, explică-i că nu e o persoană periculoasă, sau știu eu. Este clar că nu are incredere nici in tine, nici in prietenul tău, poate are o anumită frică in legătură cu el.
Prin faptul că accepți asta, tu te lași controlată de ea. Fii hotărîtă si spune-i ca fie încetează să îți mai umble prin telefon, fie îl ia de tot.
Ori asta, ori pur și simplu nu mai vorbi prin mesaje cu prietenul tău, ca să îi arăți că nu o să mai tolerezi că îți verifică mesajele.
Foarte probabil o vei face totuși să înțeleagă că a greșit și ea, și să rezolvati conflictul pe altă cale.
Dacă prietenii tăi sunt prieteni adevărați, vor înțelege și te vor susține. Nu trebuie să te ascunzi de ei.
Poți pune parolă la telefon dar asta nu va rezolva situația, tot trebuie să discuți cu mama ta.

Multă baftă! Sper ca te-am ajutat.

| DiyanAndorea a răspuns:

Dar nu este nimic de ras. Si mie mi s-a intamplat asta cand faceam glume pe pagini de Mc, sau la presedinte laughing)) pentru ca stiam ca nu le vor vedea. A vazut si ca unul a facut o gluma cum ca face ceva cand se uita la pozele mele si eu am ras. Evident, mi s-a parut o gluma inofensiva si nu i-am dat cine stie ce importanta. Ideea e ca de la astea se poate ajunge la alte lucruri.
Diferenta este ca mie mi-a luat telefonul. Dupa asta, am inceput sa ma comport mai responsabil si sa fiu mai serioasa. Mi-a dat telefonul inapoi si deja au trecut doi ani si nu a mai tras cu ochiul deloc.
Daca tot se uita in el, spune i ca macar sa ti-l ia de tot pana cand va avea incredere in tine iar. Trebuie sa fii respectata, iar ceilalti oameni sa nu isi permita sa iti zica orice. Acum ii e frica sa nu zica alte lucruri si sa te traga in jos. Trebuie sa ne intelegem si noi parintii ca ei ca noi au fost, dar noi ca ei n-am fost.
Asuma-ti vina si compora-te responsabil pana ii trec banuielie. Esti destul de mare, dar cat timp stai in casa parintilor, trebuie sa ii respectam si sa ii intelegem. Noi, adolescentii, facem multe lucruri deplasate care credem ca sunt normale, dar care mai tarziu au consecinte.
Sper ca te-am ajutat. A, si apropo, prietena si iubitul tau nu ar trebui sa rada de tine din cauza asta. Se presupune ca ei sunt langa tine oricand. Prietenul tau, daca vrea sa aiba increderea mamei tale, ar trebui sa te trateze ca o printesa atat fizic, cat si la vorbe. Glumele lui despre sex, sunt de fapt niste fantezii, care mamei tale ii stau pe un nerv laughing) asa ca vezi ce faci si cu el si cu prietena ta. Iubitul tau ar trebui sa inteleaga si sa nu insiste cu vorbitul la telefon, pentru ca pana la urma e vina lui. Te pup si multa bafta!