| anonim_4396 a întrebat:

Exemplu : sa zicem ca am o iubita, si locuiesc intr-un apartament care este pe numele meu dar as vrea sa o trec si pe numele ei ( gen sa fie pe numele amandurora ) se poate? sau trebuie sa fie doar un singur nume? voi barbatii cum ati proceda? Daca se poate si pe numele ei cat timp ati astepta ca sa o treceti sau poate sa Nu o treceti deloc dar nu cred ca ar accepta chestia asta

38 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Grija mare frate eu în locul tău nu aș face greșeala asta. Dacă treci apartamentul și pe numele ei iei semnezi sentința de a fi SCLAVUL SOTIEI.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te risca sa i pui pe nume nimic, nu este sotia ta, tu acel apartament nu l ai cumparat impreuna cu ea, sigur l ai mostenit de la parinti deci nu este facut din banii tai, daca i pui prietenei pe nume apartamentul i ti dă un sut in fund pierzi casa si ea te paraseste si fuge la altul dar cu apartament sau il vinde si tu ramîi pe drumuri, nu fă tîmpenii ca sunt foarte scumpe apartamentele si numai poti cumpăra altul niciodata.

| MariannN20 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am niciun apartament, era doar un exemplu. dar din cate am inteles oricum poti pune DOAR un singur nume pe apartament acela fiind doar al tau si atat. Dar mi se pare ca daca chiar vrei sa ii pui numele ei trebuie sa astepti foarte mult timp sa ai si incredere altfel cum ai spus tu ajungi pe strazi si e naspa rau

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MariannN20):

Era o curiozitate a ta, sanatate multă si pe viitor cand vei avea apartamentul tau vei sti cum sa procedezi, trebuie sa fie o femeie de incredere cu care sa faci o casa, nu orice femeie este loiala fidelă, multe sunt materialiste si doar banii conteaza pentru ele, de astfel de femei trebuie sa te feresti ca dracu de tămîie ca rămîi pe drumuri.

| MariannN20 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da ai dreptate, unele chiar sunt doar pe interes si materialiste. trebuie sa fii atent ca nu construiesti cu orisicine dar oricum sanatate la fel si tie si multumesc pentru raspunsuri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea nu are niciun drept la apartamentul acela, parintii tai daca mai traiesc, ce spun de ideea ta? Frati nu ai? Ca la decesul unuia dintre parinti se imparte apartamentul intre voi si parintele care este in viata mama sau tata daca a decedat doar unul din ei.

| ania a răspuns:

Poți sa ii faci donație jumătate la notar. Dacă tot ii ești asa dedicat nu înțeleg de ce nu te însori cu ea. Numai sexul în căsătorie e binecuvântat de Creator.

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitele vin si pleca si daca azi o treci pe apartament, intr-un an isi gaseste altul si vrea sa te paraseasca, cerandu-ti sa vinzi apartamnetul, ca vrea partea ei de bani. Ce faci?
Legal are tot dreptul sa-ti vanda casa, odata ce este co-propietara!

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da aici bine spus, dar eu vreau sa inchiriez apartamentu si sa o trec SI pe ea cu mine. nu sa-l cumpar ca altfel ce vinde? ( Nu e caz real, este un exemplu )

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariannN20):

Pai asa spune, ca vrei sa iei doar o CHIRIE pe numele amandorura, deci se face inchirierea apartamentului cu contract pe ambele nume.
Asta discuti cu agentia de inchiriere a apartamnetului sau cu propietarul apartmanetului, sa schimbe contractul de inchiriere pe numele amandorura.

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aa acum am inteles, daca cumva ne vom desparti pot vorbi cu agentia de inchiriere sau chiar si cu proprietarul gen sa o scoata si sa ramana doar pe numele meu corect?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariannN20):

Asta va trebui sa ceara ea agentiei sau propietarului... ca ea pleaca din casa respectiva (sau daca pleci tu, atunci anunti tu).
Ideal este sa platiti fiecare jumatate din chirie si jumatate din facturile casei, ca sa fie clar pentru toata lumea.

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma bucur ca inca exista persoane cu gandirea ca amandoi ar trebui sa plateasca chiria si facturile. altii inca mai gandesc ca doar barbatul trebuie sa plateasca tot si femeia la vase si atat

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariannN20):

Asta pentru ca sunt femeie matura, trecuta prin viata, desi sunt casatorita si am copii mari, ei sunt in asemenea relatii si asta fac, platesc totul jumate-jumate.
Au creat un cont bancar comun unde fiecare pune banii si de acolo se plateste totul: chiria, electricitatea, apa si gazul, mancarea samd.

In ce ma priveste, eu si sotul avem un singur cont bancar, acolo intrand toti banii amandourura, din care platim totul. Evident ca avem si credit carduri tot la comun, dar nu a fost nici o problema, niciodata fiindca noi suntem casatoriti de prea multa vreme si avem incredere totala unul in celalalt.

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai ai zis ca iubitele vin si pleaca, uite ca eu nu cred asta pentru ca chiar tu esti dovada si exemplul ca un barbat poate sa-si gaseasca o femeie si sa-si faca un viitor amandoi impreuna...

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariannN20):

Pana te casatoresti cu ea, nu ai certitudinea ca ea va fi sotia ta!
Eu sunt maritata de foarte multi ani, de aceea totul este la comun, fiindca avem incredere toatal unul in celallat.
Dar fii-miu si fii-mea au fost in mai multe relatii de iubire si desii la inceput au crezut cu fiecare ca este jumatate mult visata, s-au despartit dupa cativa ani.

De aceea iti spun: pana nu te casatoresti si sunteti doar prieteni/iubiti, este bine sa tineti lucurile clare si separate, fiindca o rusptura se poate intampla oricand intre voi.

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, e un adevar care nu multi il accepta! sper sa ajung si eu asa intr-o zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariannN20):

Toate la timpul lor!
Daca fata asta este ceea ce-ti doresti si va iubiti sincer si adevarat, atunci veti ajunge sa fiti impreuna pe viata.
Este bine daca va mutati impreuna si incercati sa convietuiti unul cu celalalt, ca atunci va vedeti cat sunteti de compatibili si cat va iubiti, fiind dispusi sa faceti compromisuri de dragul celuilalt.

| MariannN20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi place cum gandesti si cuvintele pe care le-ai spus! unii nu vor intelege niciodata ceea ce ai spus acum si mai devreme dar asta e
fiecare pe drumu lui

| mi25 a răspuns:

Unii dintre useri ar trebui sa se mai documenteze inainte de a posta.
La cumparare pot fi trecuti mai multi cumparatori. Eu sunt un asemenea coproprietar cu contract de vanzare-cumparare: suntem 4 coproprietari.
Daca sunt casatoriti, sotul si sotia pot fi beneficiari de o proprietate cumparata, donata, cumparata cu contract cu clauze sau fara.
Daca partenerul cu care traiesti - daca nu esti casatorit - vrea sa te treaca imobilul pe care-l are in proprietate pe numele tau, poate sa-l faca prin donatie: intreg imobilul sau parte din el, devenind coproprietari. dar costa ceva bani.

| MariannN20 a răspuns (pentru mi25):

Pai frate de asta exista acest site TPU, sa intrebi sa te informezi ca in site-uri nu ai incredere. pe site-ul ala zice alta iar pe celalalt zice altceva si de asta, oricum iti multumesc de raspuns

| mi25 a răspuns (pentru MariannN20):

Eu sunt de acord, dar vezi ca unii spun ceea ce cred, nu ceea ce zice legea.

| mi25 a răspuns:

@CristiDinBucuresti, iar ai citit pe verticala intrebarea.

| mi25 a răspuns:

Daca vrea sa-si stabileasca resedinta acolo, atunci e bine, deoarece altfel o poate face doar cu prezenta proprietarului la Biroul de evidenta a populatiei. Pe baza contractului de inchiriere poate sa-si stabileasca resedinta.
Daca nu vrea resedinta, atunci nu trebuie sa te legi la cap daca nu te doare.
Ca o completare la ce am scris anterior: ca sa o scoti din casa, trebuie ca proprietarul sa rezilieze contractul, iar apoi sa-l incheie doar cu tine, daca este trecuta si iubita ta in acel contract.
Contractul nu este obligatoriu sa fie autentic, doar ca dupa 1 Ianuarie 2023, conform OG nr.16/2022 trebuie inregistrat la ANAF.

| MariannN20 a răspuns (pentru mi25):

Aa okok am inteles, bine de stiu! iti multumesc pentru raspunsuri

| mi25 a răspuns:

Scuze ca am spus ceva incomplet: inregistrarea la ANAF se face de catre proprietar, nu de chirias.

| MariannN20 a răspuns (pentru mi25):

Stai linistit nu e problema, mersi ca ai specificat! mama e mai rau daca se face de catre proprietar jur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfat de la una mică care nu a avut o relație în viața ei și pe care anturajul o consideră naivă, dar am văzut n chestii și situații și povești la viața mea și deja mi-am făcut un obicei de a fi pentru oamenii de pe TPU și de a-i încuraja nebunește să meargă într-acolo unde inimioara lor le cere, aici dă-mi voie să-ți dau un sfat mai trist și poate o să mi-l consideri supărător, neîncurajator și nașpa dar...

Fă distincția între termenul iubit/ă și soț/soție. Când ești căsătorit poți să-i oferi tot soției tale, voi ați decis să faceți pasul ăla și deși mulți spun că "ehh, căsătoria e doar o hârtie" Ei bine fix hârtia aia te ajută uneori, te poate și încurca, dar clar te și ajută, adică prin hârtia aia, tu și o ea împărțiți totul, și privilegiile dar și responsabilitățile le împărțiți în mod corect și egal. E dacă vrei principiul ăla "Ce-i al meu e și al tău" în căsătorie.

Tu ai spus termenul iubită, deci nu ești căsătorit în primul rând și nu știu cum să scriu ca să ajung acolo unde vreau și să ating esența laughing

În primul rând o iubită azi poate fi mâine să nu mai fie, clar sunt situații n și în căsnicii, deci într-o simplă relație cu atât mai mult se poate dăstrăma totul mai simplu, dar tu decizi human, să oferi o casă, casa ta, care indiferent sub ce formă ai obținut-o este proprietatea ta (câștigată de tine, moștenită de la familie, cu împrumut de la bancă și alte forme, sperăm că nu este furată, just for fun laughing ) tu înțelegi ce vrei să faci, nu? Oricât de mult ai iubi femeia aia, care iar subliniez ceea ce ai spus tu, este doar o iubită (pe care o poți iubi ca ochii tăi din cap) tu realizezi ce pas vrei să faci, nu?! Mai ales în prezent, în secolul 21 când observi că nu mai cumperi o casă ca pe timpul lui Nea Ceașcă, ba de fapt în prezent dacă nu moștenești o proprietate/ o casă de la bunici/străbunici/părinți, ori nu ești milionar/miliardar și atunci ți-ai permite să iei o casă cu banii jos, cam majoritatea dintre noi facem împrumuturi colosale la bănci ca să obținem și noi un culcuș al nostru personal, dar care abia la bătrânețe putem spune că acea casă este de fapt și de drept proprietatea noastră, pentru că în anii tinereții, cei mai frumoși ani, încă este a unei bănci.

Nu vreau să scriu romanele astea de dragul de a scrie, deși admit că scrisul este hobby-ul meu nr 1. laughing Însă vreau să înțelegi esența, man, tu ești pe punctul de a-ți da casa unei femei, pe care clar o iubești imens, profund, și poate și ea te iubește, dar cu care tu ai doar o relație și o iubire împărtășită, acum nu spun nici să o ceri de soață ca să-i poți pune și ei numele pe casa ta, însă ce vreau să subliniez este să te gândești enorm înainte de a lua decizia asta și de a face pasul ăsta. Și să vezi că tu acum nu-i cumperi ei un inel cu diamante, o mașină, sau cine știe ce cadou extravagant și scump, tu pur și simplu îți "vinzi" ușor casa. Acum nu aș vrea să intru și mai mult în amănunte pentru că legat de legi și cum se împarte o casă, habar nu am, dar știu sigur că o dată ce numele prietenei tale va fi pe actul casei tale, casa ta va fi casa voastră, în condițiile în care voi doi nu sunteți căsătoriți iar mâine sau în orice zi, voi vă puteți despărți și ea va avea dreptul la jumătate din proprietatea ta.

Frumos, nobil gestul tău, dar eu ca și om care nu am avut în copilărie casă și nici acum nu am o casă a mea personală(cu numele meu scris pe ea), doar casa familiei mele și care văd cât de greu este să obții o casă(eu personal luptându-mă din răsputeri și făcând zi de zi strategii ca să pot obține o casă, pe barba mea și fără a fi nevoită să mă îngrop în datorii pe la bănci), am să-mi permit să-ți ofer acest sfat și gânduri cât mai înțelepte și mature, oricâtă iubire ar zace în sufletul tău.

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca vrei sa ramai fara apartament trecel pe numele ei apropo ai grija ca ramai si fara casa si fara ea

| asmodeus10 a răspuns:

Din cate am auzit in jur ( exemple comune) proprietarul poate fi doar unul dar daca vrei poti sa o bagi in spatiu, adica sa isi puna domniciliul in buletin pe adresa ta, asa am facut si noi cand a trebuit sa bagam pe cineva din familie in spatiu. Dar proprietar cu numele poate fi doar unu. Sper ca ti-am fost de folos.

| MariannN20 a răspuns (pentru asmodeus10):

Deci doar un nume poti si atat, multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru MariannN20):

Nu trebuie să treci numele ei nicăieri.

| MariannN20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa zicem ca eu nu am nimic mostenit, am inchiriat apartamentul pe banii mei si ea ar vrea sa o trec si pe numele ei (e doar un exemplu)

| anonim_4396 explică (pentru MariannN20):

Fiecare cu ce are înainte de căsătorie.

| mi25 a răspuns (pentru MariannN20):

Inchirierea este una, proprietatea este alta.
Da poti sa o treci si pe iubita ta pe contractul de inchiriere, dar nu vad rostul. Dar... daca in eventualitatea ca va despartiti, nu o poti da afara, deoarece este si ea chiriasa ca si tine.

| MariannN20 a răspuns (pentru mi25):

Dar nu as putea sa o scot la fel cum am si trecut-o pe contractul de inchiriere?

| mi25 a răspuns (pentru MariannN20):

Nu, numai proprietarul locuintei poate sa o faca, deoarece contractul se incheie intre tine si proprietar si intre e si proprietatar.

| mi25 a răspuns (pentru asmodeus10):

Nu este adevarat. Am scris mai sus.