| aandreea89 a întrebat:

Exista fete cu vârsta de 16-17 ani care au avut contact sexual(nu neaparat o partida de sex, și doar sa intre de câteva ori și sa iasă) neprotejat, și nu au rămas însărcinate?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ori de cate ori intretii acte sexuale neprotejate, adica oricand, oricum, sau ca sarcina sa se formeze din orice sau practic asa pur si simplu...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns spre momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati cat mai precis, pentru cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fii deja foarte bine informata, incat sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, adica concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Altfel spus numai daca sexul are loc in una sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. NUMAI/DOAR in acele cateva zile (5-6 la numar), ale PERIOADEI FERTILE se poate exista un OVUL in uter si se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGI, indiferent in ce cantitate, in oricare dintre cele 4-5-6 zile care formeaza PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Daca sexul este intretinut in oricare dintre zilele care apartin de cele 2 perioade infertile ale ciclului si anume zilele aferente perioadei de infertilitate relativa si mai ales de cea de infertilitate absoluta, posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina este de la foarte la extrem de mica si chiar imposibila in ultimele 9-10 zile situate inaintea zilei de pornire a urmatoarei menstruatii. Sanatate!

| FelipeR a răspuns:

De ce te preocupa asa de mult asta Andreea? happy vrei sa te apuci neprotejat? Eu zic ca nu e o idee buna pentru ca poti sa iei boli, poate parteneru tau nici nu stie ca are boala, dar ca sa iti raspund, ramai insarcinata numai daca isi da drumul in tine, daca nu, nu ai cum, de la sperma ramai insarcinata, nu de la faptul ca o intarat ceva acolowinking

| Basilio a răspuns:

Da cu cine ai vrea sa incerci? ma ofer euwinking