| anonim_4396 a întrebat:

Exista riscul sa ramai insarcinata daca ungi 1 cm in interiorul vaginului cu lichid preejaculator?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Teoretic,orice contact sexual neprotejat are un risc de sarcina, mai mare sau mai mic.
Din ce spui tu, riscul pare extrem de mic, aproape neglijabil, dar exista!

| PartyClatita a răspuns (pentru greece12):

Dar s-a spalat straight face si era uscat ..si mam si spalat si eu ..si doar am atins ..si doar 1-2 secunde ..ca e responsabila si nu m-a lasat big grin

| greece12 a răspuns (pentru PartyClatita):

Am inteles deja.
E posibil sa nu fie nimic, dar asigurarile noastre nu te vor lasa sa te linistesti, pana nu-i va veni urmatoarea menstruatie, sa stii.
Spune-mi un lucru simplu, poate reusim sa ajungem la un consens.Stii in ce perioada a ciclului era? Cand a avut ultima menstruatie sau cand o asteapta pe urmatoarea?

12 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Exista un risc, dar e destul de mic, totusi se recomanda sa vorbeasca prietena ta cu un medic.

| PartyClatita a răspuns (pentru Mann02):

Serios ..so si spalat dupa (10 minute!?)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal

| PartyClatita a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bun ..si daca varful penisului era uscat?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PartyClatita):

Nu stiu, intreabă si tu medicul, eu nu stiu. Sau asteaptă răspunsuri aici pe TPU.

| suntserios a răspuns (pentru PartyClatita):

Daca nu stiai, inainte sa te apuci de sex ar fi trebuit sa stii, spermatozoizii au niste marimi microscopice, nu ai tu de unde sa stii daca era sau nu vreun spermatozoid acolo chiar dca penisul era uscat.

orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina

| PartyClatita a răspuns (pentru suntserios):

Nu mam (neam) apucat de sex ..am facut ceva mai intim si atat ..nu am introdus penisul acolo... doar am atins. si stiu ca penisul era uscat pentru ca nu aluneca -_-

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia ei vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| Public22 a răspuns:

Da, exista.

| PartyClatita a răspuns:

Pai cam in 10 ar trebui sa ii vina