| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Exista riscul sa ramai insarcinata daca i.ai atins penisul iubitului tau si avea lichid preejaculator, sa te stergi si sa iti atingi marginile vaginului?

12 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| Roxana0606 a răspuns (pentru bursuc001):

Hei.
Nu a mai avut contact sexual de 3 luni.
Am atins cam la 10-20 de minute dupa ce m.am sters si m.am schimbat de haine. Stiu am comis prostia sa nu ma spal pe maini. Trebuie sa imi vina peste 3 zile si ma dor sanii foarte rau la atingere in partea de sus si dureri usoare de burta. Sunt stresata ca poate nu imi vine sau nu imi vine cat trebuie. sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxana0606):

Mda, aşa ţi-a spus ţiewinking
Oricum, pun pariu că "nu" s-a masturbat "deloc" în aceste 3 luni - decât, probabil, ( măcar ) o dată la 2 zile laughing

Totuşi, NU cred că ai avut cum să rămâi însărcinată în acest mod deoarece NU a fost contact DIRECT între lichidul preseminal şi secreţia ta vaginală happy
Din moment ce te-ai şters şi abia la 10-20 de minute după s-a întâmplat "chestia", în acele minute, orice urmă de spermă/lichid preseminal s-a USCAT şi eventualii spermatozoizi au murit!

Deci, NU ai motive de îngrijorare happy
Oricum, pe viitor să fii mai atentă!

O zi frumoasă.

| Roxana0606 a răspuns (pentru bursuc001):

Ma dor sanii de acum 4-5 zile si ar trebui sa imi vina.
Crezi ca e simtom premenstrual?

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxana0606):

Da, cel mai probabil, aceste dureri de sâni şi de burtă sunt simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Nu. NU.

| SimoonaD a răspuns:

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi?

Prostata este locul unde se amesteca fluidele din compozitia spermei chiar inainte ca aceasta sa fie ejaculata. Intre ejaculari, spermatozoizii asteapta pe traseul ductelor spermatice si in epididim iar lichidele ce compun sperma sunt depozitate in prostata si veziculele seminale. Drumul parcurs de sperma spre iesire este compus din canalul ejaculator (un tub aflat in interiorul prostatei si care se varsa in uretra) si uretra.

Dupa o ejaculare, pe acest traseu raman spermatozoizi. O parte din ei poate fi spalata odata cu eliminarea urinei. Totusi e estimat ca pe traseul canalului ejaculator pot ramane cantonati spermatozoizi viabili pana la 2 zile dupa o ejaculare. Acestia pot fi preluati de lichidul prespermatic care se secreta foarte aproape de acest loc.

Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.

| Roxana0606 a răspuns (pentru SimoonaD):

Nu a mai avut contact sexual de 3 luni cam asa

| SimoonaD a răspuns (pentru Roxana0606):

In cazul tau, eu nu mi'as face griji, sansele sa ramai sunt extrem de mici.[tinand cont si de alti multi factori].Dar pe viitor e mai bine sa procedezi altfel, sa ai grija mai mult cum te joci.

| Roxana0606 a răspuns (pentru SimoonaD):

Oricum am atins cam la 5-10 minute dupa ce m.am sters.
trebuie sa imi vina menstruatia peste 5 zile. ma doare un san la atingere.
sunt putin stresata sincer, sunt virgina inca si nu vreau bebe acum.

| gladitor a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa