| alexalex_4604 a întrebat:

Exista sau nu providenta ( destin )? Argumentati si Exemplificati.

Răspuns Câştigător
| ancutsa13 a răspuns:

Exista. Ai avut vreodata un deja-vu? Daca da, gandeste-te cum de poti sa visezi ce o sa ti se intample daca nu exista destin (asta chiar daca iti dai seama de deja-vu doar in momentul cand ce ai visat s-a intamplat).

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Alex faci o confuzie aici.Providenta inseamna purtarea de grija a lui Dumnezeu.Destin se numeste atunci cand un sir de coincidente duc la un deznodamant fabulos. N-as putea sa gasesc decat o singura asemanarea intre cele doua:sunt oameni care inca mai cred ca ne nastem cu destinul scris de Dumnezeu.De ce cred asta? Habar nu am intreaba-i pe ei

| GyeBaek a răspuns:

Nu ca un lucru il faci ca vrei daca nu vrei nuil faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Dee0tzaA a răspuns:

Eu nu cred ca exista. Daca nu ar exista atunci lumea nu ar mai avea pacate pentru ca "destinul lui a fost sa fure, sau destinul lui a fost sa fie criminal". Sunt foarte sigura ca viata si-o face fiecare cu mana lui.

| Daii_4342 a răspuns:

Si eu sunt de parae ca exista, sau daca nu exista destin cu siguranta toate lucrurile se intampla cu un scop, de care daca esti atent la detalii, iti dau seama mai devreme sau mai tarziu. De exemplu ( iti dau cateva exemple minore) cautam un anumit obiect si dadeam peste ceva despre care nu mai stiam nimic de ceva vreme si peste cateva zile aveam nevoie de el.

Nu stiu daca ai observat asta, dar de multe ori cand o fata (un baiat) se indragosteste de un baiat (o fata) si sentimentul nu este reciproc, la un moment dat "se intoarce roata" ca sa zic asa. Nu mai stiu acum ce argumente sa iti dau dar de un lucru sunt sigura : Toate lucrurile sa intampla cu un scop. Incearca sa fi si tu atent/a la detalii si o sa iti dau seama happy.