| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Exista un lucru care nu l-am inteles niociodata prea bine si anume de ce se sfiesc baietii/barbatii sa vorbeasca de fostele relatii? Ce ii deranjeaza atat de tare si atunci cand noi, fetele, pomenim de relatiile noastre trecute?!
Mie nu mi se pare a fi numai gelozie sau dezinteres!
Parerea mea e ca atunci cand poti sa vorbesti de trecutul amoros propriu inseamna ca nu mai ai nicio treaba cu el si esti impacat!
Voi ce opinati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ciudat sa aud asa ceva, cel putin pentru mine. Eu de obicei chiar aduc vorba de fostele cand sunt cu actualele, de fapt nu asa aiurea cine stie, daca ceva nu imi convine dau exemplu despre ce mi s-a intamplat alta data si cred ca e bine sau normal sa fie asa, bineinteles mai intai cadem de acord sa nu fie cu suparare pentru ea sau mine daca vorbim despre asa ceva. Normal ca e de evitat sa spui cat de mult ai tinut sau daca ai iubit pe fosta sau fostul, dar asta ar fi singurul lucru de evitat, in rest cred ca doi oameni inteligenti pot sa discute liber,! atat timp cat stiu ca se iubesc!, despre oricine si orice! Nu are rost sa te superi ca vb de fosta sau fostul daca acum e vorba de siguranta iubirii dintre cei doi parteneri. E greu sa vb de fostele sau fostul TOCMAI PT CA cei 2 din relatia respectiva NU SUNT SIGURI CA SE IUBESC! PUNCT! Nu mai e nimic de zis altceva, pentru ca orice DAR sau POATE e inutil atunci cand IUBESTI! Asta o stiu de asemenea... Deci asa mi se intampla si mie, daca nu sunt sigur ca ma iubeste atunci ma doare sa o aud pomenind de fostul, pentru ca mi-e teama ca se poate intoarce la el sau ca nu ma ridic la nivelul asteptat de ea(comparativ cu fostul).

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu cred ca ce e trecut sa ramana trecut.Sunt unele persoane care sunt impacate cu trecutul si cu relatiile care au fost candva si tot nu vor sa vorbeasca despre ele.Si eu sunt de acord cu acest aspect. E o chestiune de alegere insa eu i-as spune mai degraba celei mai bune prietene detalii din relatie decat actualului prietenhee hee

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Ce a fost a fost. Trebuie sa consideri fiecare iubire din viata ta ca si cum ar fi unica. Ce conteaza ce era partenerul? Conteaza ce il faci sa devina atunci cand este cu tine. Nu este gresit, si nici neoportun, ca la un moment dat cei doi sa intre intr-o relatie cu un bagaj de cunostinte in spate. De cele mai multe ori este cel mai bine. Nimic din ceea ce inseamna dragoste palpabila, nu se invata la fara frecventa. Trebuie sa fim si constienti de acest fapt. Daca remarci, eu nu prea folosesc ghilimelele. Asta inseamna ca doresc sa fiu foarte directa cu tine. Crede-ma, iti va fi cel mai bine asa. Iti trebuie un suflet care sa te trezeasca si sa te aduca cu picioarele pe pamant si cu trairea in generatia din care faci parte. Putem opta intre doua variante: ori ne apropiem de un partener cuminte, dar neindemanatic, si preferam sa nu aiba viitor, adica sa nu fim nevoite sa il invatam noi; ori acceptam pe cineva cu trecutul sau, pe care nu il rascolim insa, dar care vine in viata noastra cu aportul lui de bogatie. Alegerea ne apartine. De ce sa mai intrebam pe ceilalti, cand noi stim care ne sunt gusturile de fapt? Lasa trecutul in pace. Traieste-ti prezentul si, cu multa istetime, ofera-i un viitor lui, iubitului tau. Daca il doresti cu adevarat. Altfel pierzi oricum. Multa iubire iti doresc!

nony
| nony a răspuns:

Pentru ca relatiile trecute sunt ...trecute.Tine de bun simt sa nu-ti insir haremul de fete pe care l-am avut, sau sa-ti dezvalui numele unicei fete pe care am avut-o inaintea ta.Decat sa te mint, cum probabil o sa fac ca sa ma dau mare, mai bine pastrez tacerea lasandu-ti loc de orice interpretare.
La fel si in partea voastrá. Cum crezi ca ma simt eu cand stiu ca sunt al 56-lea? Nu mai bine ma lasi sa cred ca sunt in primi 5 big grin?

| elena a răspuns:

Barbatii nu au nicio sfiala, sa vorbeasca despre fostele relatii, ci dimpotriva asta inseamna ca le respecta, pe cand femeile care sunt recunoscute ca fiind guralive si laudaroase, incep sa-si insiruie cuceririle ca pe cojile de la semintele pe care le mananca. Cu cat au avut barbati mai multi la activ, cu atat cred ca sunt mai atractive si-i vor prosti pe cei de langa ele, dand senzatia ca sunt foarte pretioase.
DISCRETIA insemna mare lucru, dar la unele persoane lipseste cu desavarsire.

| Dizzydizz a răspuns:

Exact
Dar nu si de fiecare data
depinde pe ce ton vb despre exu/ exa

| Cryssy a răspuns:

Iubitul meu nu se sfieste sa vorbeasca de fostele lui iubite. Sincer nici nu ma intereseaza trecutul, atata timp cat ma iubeste pe mine nu conteaza ce s-a intamplat cu fostele sau alte chestii...

mira
| mira a răspuns:

Este foarte elegant sa nu vorbesti despre fostele relatii, atat pentru fete cat si pentru baieti. Uneori amintirile se pot intoarce impotriva celui ce le deapana.

| LuS[z] a răspuns:

Probabil ca unii dintre ei au anumite amintiri legate de aceste relatii pe care ar vrea sa le uite iar cand li se aduce aminte de ele devin iritati. cel mai bine ar fi sa-l respecti pe cel de langa tine si cererile lui.Asa ca mai bine nu discuti cu respectivele persoane ceea ce le deranjeaza.Incearca sa ocolesti subiectul si vei vedea ca e mai bine asa.

| gingasull a răspuns:

Ei se tem sa nu fie intelesi gresit, se tem sa nu ajunga din dispretul care il are in suflet pentru fosta partenera (nu putem vorbi de aprecieri atat timp cat fosta relatie cu partenera a luat sfarsit), se tem sa nu ajunga sa aduca acuzatii femeilor ( cum obisnuiesc ei la nervi sa aduca acuze tuturor femeilor generalizand cazul), putand astfel ca actuala partenera sa-si schimbe opinia despre el... stim cu totii ca femeile sunt solidare si isi tin apararea; evitand aceste discutii despre fostele, evita si o eventaula discutie "aprinsa" cu actuala ce ar putea degenera. Exemplu de intrebare catre partener : Cum draga tu asa crezi despre noi femeile ca suntem? etc. Barbatul este preventiv si evita orice discutie pe aceasta tema.

| aandreea27 a răspuns:

Pt ca reprezinta trecutul lor.Fiecare avem un trecut si preferam sa-l stim doar noi, sa ni-l aducem aminte atunci cand simtim nevoia fara a-l implica pe cel/cea de langa noi. Cei de langa noi reprezinta prezentul nostru si ar trebui sa ne gandim doar la relatia actuala si sa privim spre viitor, in masura in care exista un viitor.Nediscutand despre fostele relatii reprezinta un semn de respect pentru persoana de langa noi.multa bafta!

| ingerell a răspuns:

Eu vorbesc despre fostele mele relatii insa el nu... spune ca viitorul conteaza, insa mie mi'ar place sa stiu totusi cate ceva din fostele sale relatii. sincer nu stiu ce ii deranjeaza

| ////////////// a răspuns:

Ii e rusine poate ca a inselat sau ii e dureros, sau poate mai tine la o persoana, de obicei sa povestesti nu e un lucru prea aprobat de unii, poate ca nu l-ai intrebat la un moment potrivit sau nu e timpul ca sa-si deschida sufletul in fata ta...

| madalinwtza a răspuns:

Salut!
ai mare dreptate in aceasta privinta! Daca intr-adevar ai trecut peste fosta prietena>fosta relatie> atunci ar trebui sa se vorbeasca, cu actuala prietena\prieten, deschis ca 2 persoana mature si sa incercati sa nu mai faceti aceleasi greseli ca in trecut!

| alexxa17_1065 a răspuns:

Daca ai fi citit codul bunelor maniere ai fi aflat ca o lady nu vb despre fostele relatii cu altcineva, nu da detaliistraight face
si baietii nu sunt atat de inclinati as barfeasca...in schimb, noi numai la asat negandim:sa ne laudam cu experientele noastre bla bla blahappy