| Anonima1324 a întrebat:

Fetele se masturbeaza? Daca da, cum?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vîrstă ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea este o activitate specifica ambelor sexe, practicata atat femei cat si barbati. Femeiele pot ajunge la punctul culminant al placerii sexuale, adica la orgasm, prin stimularea celor doua zone ale corpului numite zone erogene primare, care sunt clitorisul si vaginul. Aceste 2 regiuni provoaca o placere diferita, o femeie putand avea orgasm dupa atingerea unui prag suficient de excitatie prin stimularea uneia sau a alteia, uneori fiind necesara excitarea ambelor zone in cursul aceluiasi contact sexual sau nu. Clitorisul este un mic organ erectil, bogat in terminatii nervoase, (se pare ca exista peste 8.000 de astfel de terminatii), a carui parte vizibila situate deasupra partii anterioare a labiilor mici. Dar intrucat acesta este un organ foarte sensibil, in timpul masturbarii trebuie avuta o grija deosebita, sa fie atinsa cu delicatete iar in cazul in care masturbarea este efectuata de partener/iubit, acesta sa-l dezmierde cu multa finete, delicatete de preferat cu limba sau buzele. Prin excitare continua vaginul se lubrifiaza, labiile mari se umfla/tumefiaza, clitorisul intra in erectie, se intareste, pulsul se accelereaza iar daca urmeaza si un act sexual propriu-zis toate aceste fenomene se intensifica cu incepere din momentul penetrarii si se termina chiar inainte de orgasm. Atunci cand excitatia atinge punctual sau culminant, muschii vaginului si ai regiunii perineului se contracta si se produce inevitabilul; apare orgasmul. Mameloanele se ridica iar sfarcurile se intaresc, corpul se poate acoperi de transpiratie, ritmul cardiac si respiratia deja rapide se accelereaza atingand o frecventa maxima. Gemetele se intensifica putand deveni foarte intense. De asemenea, se pot contracta toti muschii corpului, generand un intens sentiment de bine. Totul culmineaza in momentul in care aceste miscari musculare involuntare se produc ritmic la intervale de aproximativ o secunda si nimic, nicio forta din lume nu mai poate sa le opreasca. Numarul lor poate varia de la 5 la 15, iar intensitatea lor poate fi extrem de diferita de la o simpla "gadilitura-furnicatura" la un veritabil "cutremur" de placere, greu de suportat. In multe cazuri daca actiunea de excitare este executata in continuare, pot sa apara mai multe orgasme imediat urmatoare. In final apare relaxarea, o moleseala generalizata, organele genitale isi recapata dimensiunea si culoarea obisnuite, ritmul pulsului si cel al respiratiei se domolesc si intr-un final........totul reintra in normal. Spor la masturbare!

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea in cazul fetelor poate fi realizata prin excitarea zonelor erogene atat manual cat si prin folosirea/cu ajutorul unor obiecte. Masturbarea poate fi doar exterioara cand se mangaie/ating sanii, sfarcurile, interiorul coapselor, labiile si /sau clitorisul. Masturbarea poate fi si intravaginala efectuata cu ajutorul degetelor sau a unor obiecte lungi de grosimi adecvate largimii vaginului. Pentru obtinerea unor satisfactii si placeri deosebite se poate actiona prin masturbare combinata. Printre cele mai folosite obiecte gasite prin casa, care pot fi folosite cu mai mult sau mai putin succes pentru masturbare se pot aminti; luminarile care pot fi modelate sa aiba forme de asa natura incat sa se potriveasca perfect in vaginul tau, tuburile de spray sau dezodorante, morcovi sau castraveti cu grosimea si lungimea potrivita folositi asa cum sunt sau introdusi in prezervativ, gatul alungit al unor sticle, lanterne, para de la dus si apa sub presiune, etc. Insa cele mai sensibile si "jucause" raman totusi degetele tale in cazul in care inca nu ai un prieten sau iubit care sa te ajute. Spor la masturbare!

| mihai69 a răspuns:

DA. Cu degetele, cu „jucării", cu jetul da la duș etc.

Răspuns utilizator avertizat
| TheKingBacca a răspuns:

Da, de ce exista dildo-urile? laughing