| blueSky_3324 a întrebat:

Fetelor am MARE nevoie de ajutor! Vreau sa-mi schimb complet caracterul si nu stiu cum sa procedez. Eu sunt genul de pers vesela, optimista cu zambetul mereu pe buze, sufletista, care sare mereu in ajutorul cuiva, dar nu ma ajuta cu nimic. In jurul meu am numai fete "perverse" care nu vor decat sa obtina ceva de la tine SI CULMEA astea au cele mai multe prietene. Ma intreb de ce oare ai vrea sa ai o prietena fitoasa si serioasa care sa nu zambeasca niciodata si sa te "scaneze" mereu cand te vede. M-am saturat sa fiu loata de fraiera si astept din partea voastra idei de ma schimba sa fiu mereu serioasa, nepasatoare, si sa calc pe oameni.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ti-ai descris doar partile bune spunand despre tine ca esti "vesela, optimista cu zambetul mereu pe buze, sufletista, care sare mereu in ajutorul cuiva". Posibil sa fii asa, dar de aici deduc ca esti usor naiva si ca ai o parere foarte buna despre caracterul tau. Mai mult decat atat idolatrizezi fetele care au mai multi prieteni/amici. Vrei sa fii ca ele si iti faci un scop din asta. Aici gresesti tutongue. Nu ai ceva fix al tau, nu ai ceva care te defineste. Esti clandestina si te plimbi printre oameni asteptand fie o minune, fie oameni care, din mila, sa te laude.tongue. Tot ce trebuie sa faci tu este sa nu iti pese de tipele din jurul tau care te eclipseaza. Asta fac si eletongue. Sunt stapane pe ele si nu le intereseaza capra vecinului.

| blueSky_3324 explică (pentru anonim_4396):

Intra-adevar chiar ai "pus"punctul pe "i". Un raspuns foarte inteligent si intransigent. Ms. O zi buna

6 răspunsuri:
| Betty18 a răspuns:

Nu avem noi cum sa-ti spunem sa te schimbi in ceea ce doresti tu. Ce sa-ti zicem? Fii mai serioasa, nepasatoare si rea cu cei care merita? Nu este o tehnica...pur si simplu se intampla atunci cand simti ca sa spun asa. Poate cand te va dezamagi un prieten foarte mult, sau orice alta persoane te vei trezi la realitatea. Eu am avut niste dezamagiri din partea unor persoane si m-am schimbat. Acum pot fi indiferenta cu oricine, nu ma intereseaza ce cred ceilalti.

| piticoth a răspuns:

Pe masura ce te maturizezi, ai nevoie de prieteni care :

1. Au calitati deosebite
2. Respecta norme morale inalte
3. Au o influenta pozitiva asupra ta

Nu toti cei ce pretind ca iti sunt prieteni poti fi numiti, pe drept cuvant, prieteni. Exista tovarasi care sunt gata sa se distruga unul pe altul. Lucrul acesta poate parea exagerat. Nu uita niciodata ca, si in cazul prietenilor, calitatea este mai importanta decat cantitatea!
Alege-ti prieteni dintre cei care au calitati demne de imitat. Fireste, cu totii gresim. Prin urmare, cand un prieten te raneste, dar apoi isi cere scuze cu sinceritate aminteste-ti ca " iubirea acopera o multime de pacare " happy.

Cand cauti cu disperare prieteni, risti sa faci alegeri gresite. " Cine se intovaraseste cu cei fara minte o duce rau ", expresia " cei fara minte " nu se refera la cei care iau note mici sau la cei lipsiti de inteligenta, ci mai degraba la cei care nu accepta o judecata sanatoasa si prefera sa duca o viata imorala.
De astfel de prieteni te poti lipsi! happy Respecta norme morale inalte, iar cei ce se straduiesc sa faca la fel vor dori, probabil sa-ti fie prieteni. Acestia sunt cei mai buni prieteni pe care ii poti avea!

In loc sa te imprietenesti cu oricine, fi selectiv. Dar asta nu inseamna sa ai prejudecati. A fi selectiv inseamna a fi perspicace pentru " a vedea deosebirea dintre cel drept si cel rau".

Rupe orice legatura cu cei care insista sa te schimbi pentru a te conforma stilului lor de viata.
Daca vei face acest lucru, poate ca vei avea mai putin prieteni, dar iti va creste respectul de sine si vei gasi prieteni mai buni, care vor avea o influenta pozitiva asupra ta.

O zi buna :*!

| creata13 a răspuns:

Eu as zice sa nu te schimbi.Mai bine ramai asa cum esti, deoarece asta esti tu! Mie imi plac oamenii care sunt optimisti si care n-au nicio influenta negativa asupra ta.Nu merita sa te schimbi pentru altii, deoarece mai tarziu vei regreta.Multi spun ca-ti sunt prieteni, desi nu e adevarat.Si mie mi se intampla asta. Tuturor li se intampla la un moment dat.Eu zic sa ramai asa cum esti, sa fii tu insati, sa te bucuri de viata si sa nu te schimbi. Iubeste-ti viata si apreciaza tot ce ai, mai ales caracterul tau cald si placut, deoarece in ziua de azi nu prea mai gasesti oameni asa ca tine. Sper ca te-am ajutat si te-am convins ca trebuie sa te accepti asa cum esti! Multi pupicikiss:X

| MihaelaSorina a răspuns:

De ce sa te schimbi? Esti foarte bine asa. Si eu am in clasa o colega care in clasa a 5-a era intepata, perversa si fitoasa si nimeni nu o suporta, intr-adevar a avut multi prieteni dar acum mai nimeni nu o baga in seama pentru atitudinea ei. Eu iti dau un sfat sa ramai asa pentru ca un om prefera mai mult o fata sociabila si vesela.

| maria2000racovita a răspuns:

Eu cred ca totusi tu sa ai mindira ta, dar fii atenta mindria te poate duce si la ceva rau. happy