| Liviucu a întrebat:

Fetelor, observ ca din ce in ce mai multe dintre voi tineti la mai multi baieti odata, incepeti chiar sa pastrati sentimente importante pentru fiecare si atunci cand pica momentul sa fiti impreuna cu vreounu dintre ei, nu refuzati. Ceea ce e nasol e ca si dupa acel moment sentimentele pentru ceilalti nu pier, astfel ca baiatul cu care sunteti impreuna observa asta, il doare, dar voua nu va pasa. Hai, cate dintre voi au curajul sa recunoasca ca au fost intr-o situatie de genul macar odata in viata? happy

De ce se intampla toate lucrurile astea atat de josnice azi, intr-o societate care desi e mai moderna decat cea de ieri si desi ar trebui sa avem mai multa ratiune decat generatiile trecute totusi nu se intampla asta? Care sunt parerile voastre generale?

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Eu nu sunt egoistă. Recunosc, iubeam un băiat şi am crezut că dacă mă arunc în braţele primului venit, sentimentele se diminuează.Dar am descoperit că persoana de lângă tine depune sentimente şi asta doare.Dar de obicei sunt drastică atunci când se vorbeşte de sentimente.Nu iert greşeli. Când iubesc, aştept acelaşi lucru. Când ofer încredere, aştept încredere.Acum nu mă mai implic, pentru că momentam mă simt bine singură.Am trecut peste toate.Ce a fost rămâne în trecut.Şi nu suport constrângerile de genul unde te duci şi cu, cine şi cât stai şi când te întorci, de ce n răspunzi la telefon şi alte tâmpenii de genul care arată superioritatea.Acum am aşteptări de la persoana care o să îmi fie alături. Dacă eu mă ofer trup şi suflet,mă implic într-o relaţie,aştept timp, înţelegere, respect şi maturitate.Şi când spun maturitate, spun că nu am nevoie de un băieţaş care să se ascundă supă fusta mamei la primul obstacol, ci să discute cu mine şi împreună să găsim soluţii la orice problemă.Eu am trecut de prea mult timp de copilărie.Acum aştept reacţii de oameni adulţi.

| Liviucu explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Foarte frumos scris, imi place cum gandesti. Daca ai un blog, am sa te rog sa mi-l dai in privat.

29 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De cate ori ai intrat intr-un restaurant mort de foame?
Sa simti o suta de mirosuri,sa-i vezi pe toti in jurul tau mancand, razand satisfacuti?
Hrana, ca si dragostea, sunt nevoi primare.
Deci, de cate ori ai patit lucrul asta?
Nu-ti venea sa sari in farfuria celui de langa tine sa-i inhati friptura din mana? Sau sa iei bulzul din fata cucoanei din fata ta? Doar ca sa...mananci?!?
Asa e si cu fetele astea.
Flamande sa primeasca dragoste,ametite de oferta,se inabusa in alegeri!
Il vor pe ala ca e frumos,celalat e vedeta scolii,un vecin mai norocos si sexy si mai au si unul de rezerva la bunici!
Si incearca peste tot, au rezerve, sunt linistite!
Si stii pana cand?
Pana se indragostesc cu adevarat!
Atunci incepe marea drama!
Uita ce au facut si se lamenteaza "de ce se uita dupa altele, de ce nu ma iubeste doar pe mine, de ce nu m-a sunat ieri de 300 de ori ci numai de 299, cumva nu ma mai iubeste?!?"
Femeia e cel mai adaptabil animal,dragul meu,supravietuieste in orice conditii!
Daca e iubita,cere mai mult.
Daca nu e iubita,isi creeaza o dragoste imaginara.
Daca e inselata,sufera si cauta un Kalasnikov.
Daca inseala,isi ia aerul de mironosita.
Femeile au solutii pentru orice.
Baietii sunt victimele.
Puternici,inteligenti,tacuti, asista la nebunia feminina si isi cauta o pereche cat mai adunata, fara semne de dezmat in ea.
Pentru ca exceptiile fac regula, in ziua de azi.
Si-ti doresc sa ai parte de o exceptie, nu de regula generala!happy

| Liviucu explică (pentru greece12):

Mda... Mai bine tac.

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Ma intreb si eu de ce...happy

| Liviucu explică (pentru greece12):

Simplu, pentru ca nimic in lume nu e drept din orice punct de vedere. Si ce e cel mai dureros pentru noi astia care inca punem pret pe lucrurile astea este ca... un om bun intotdeauna va avea parte de unul total diferit iar de cel rau, nesimtit, nelalocul lui, magar, bou vagon, se va indragosti mereu o fata naiva dar per general foarte OK.

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Asa e viata,nedreapta.
Cand zici ca esti cel mai fericit,iti mai implanta un cutit,ca sa nu te "obraznicesti".Si sa n-ai curaj sa-i ceri mereu mai mult.
Ne salveaza speranta nebuna din noi, ea ne impinge inainte, azi mori, maine invii si nici tu nu stii cum ai reusit.
Daca viata ar fi fost dreapta, cu totii am fi avut exact ce am fi meritat!
Si tot nemultumiti am fi fost.Sau nefericiti.
Dar din alta cauza.

| Liviucu explică (pentru greece12):

E frumos sa treci si prin necazuri ca atunci cand le rezolvi cu forte proprii sa gusti din plin de fericire. Just. Dar, totusi, parca lumea din 1930 era cu totul alta, mult, mult mai frumoasa...

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Unii s-au nascut prea tarziu, altii prea devreme...dar fiecare epoca are dulcele si amarul ei, avantajele si dezavantajele ei.
Cred eu.

| Liviucu explică (pentru greece12):

Da normal. Tu ai avantaj ca ai o rama asa frumoasa cu Expert TPU si 2000 de fundite ce reprezinta feminitatea din tine. Ia te rog creeaza-mi si mie o rama portocalie cu "Sexpert TPU" si 6mii si 900 de fundite. Haide, repejor.

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

De ce, haina-l face pe om?
Raspundeam la fel si acum 9000 de raspunsuri,cu acelasi suflet si acelasi nerv!
Norocoasa sunt din alt motiv,insa.
Eu am prins o lume buna candva,cu rusine, cu respect si cu oameni.
Si, daca fundele ti le-as darui cu drag, lumea de atunci nu o pot, orice as face.
Spre marele nostru regret!
Si-al meu si-al tau.

| Liviucu explică (pentru greece12):

Hai hai nu imi mai fa in ciudaaaaa! Mai bine da-mi exemple de cateva fete cu suflet frumos de pe aici. Fa-te folositoare, si lasa nervii cu mine. blushing

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Nu,nu,n-am nervi, de "nerv" pomeneam, e o mare diferenta!
Fete cu suflet frumos? Oooooo, sunt multe!
Dar sau sunt ranite, sau indragostite...ce sa fac? N-am talent de matchmaker!

| Liviucu explică (pentru greece12):

Eee, just kidding si eu. Acuma, pe bune, ar trebui sa multumesc enorm site-ului si in special Alexandrei. Aici pe TPU am gasit doua fete extraordinare cu care ma inteleg foaaarte bine... iar ghici ce? Anul acesta le voi vedea! Ambele imi sunt atat de drage ca am sa le mananc cu tot cu fulgi. laughing

Si, ca sa vezi ce noroc, cu una ma vad la mareeeee si o sa stam noaptea sa cronţănim seminte pe plaja si la barfa cu un pahar de vin. Dar ce o sa fie cel mai fain e ca o sa o vad in costum de baie! Sper sa (nu) ma vada ca sa ma bata ca scriu asa ceva pe aici, desi ea e stilul meu, i se "rupe". laughing

Cealalta e foarte foarte frumoasa si e cea mai credincioasa fata din cate am intalnit in 26 de primaveri. O ador MACSIM. Pentru ca-mi are grija si e ceva special; x big grin

Deci, boda prosti TPU. laughing

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Aaaaa,asa imi place, uite si un strop de optimism si entuziasmul necesar!
Acum mai vii de acasa!happy
Si-ti doresc tot ce-ti doresti, ba chiar ceva mai mult de atat!happy
Dreptul tau la fericire nu ti-l poate lua nimeni, sa stii!
Sa ai parte de cat mai multa!happy

| Liviucu explică (pentru greece12):

Pai, noroc cu ele ca ma mai iau, altfel eram dus de mult. Am suferit dublu cat o fata din cauza unei foste asa zise relatii si noroc de ele doua ca mi-am mai revenit ca eram praf. Dar stii cum e, e buna o prietenie frumoasa, bazata pe acele elemente la care tinem cu totii cu dintii insa vrei si dragoste la un moment dat...

Si mai vroiam sa mai punctez si ca de aceea mai tin contul asta deschis, poate poate mai pica ceva. Ma simt ca un marinar ce navigheaza in larg dupa pestioaice... laughing

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Dupa sirene...happy
Bun, hai c-am facut-o chat in toata regula!
Eu, totusi, cu permisiunea ta, ma retrag.
O dupa-masa faina si la buna revedere!happy

| Liviucu explică (pentru greece12):

Da, asta vroiam sa spun si eu, ca, cu tine ajung indata sa iau tricoul de azi. laughing
Te sau. ma rog, "va" pup, am sa va cer putin mai incolo un ID de mess, peste cateva luni. Till then take care si multumesc pentru toate cuvintele frumoase scrise mai sus cu atata intelepciune. Mi-ati facut ziua mai senina. Kisses.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu sincer nu am fost niciodata in situatia asta, sa am sentimente pentru 2 baieti deodata.

Nu e josnic sa ai sentimente pentru mai multe persoane. Si ratiunea nu are nici o legatura cu sentimentele.
Dar mie mi se pare ciudat ca fetele la 10-11 ani deja ''sufera din dragoste''. Dragostea sau mai bine zis relatiile astea cred ca li se par foarte interesante si copiilor (ca la 11 ani inca sunt copii), si vor sa experimenteze de toate cat mai repede. De asta cred ca si incep sa fumeze tot mai repede, sa faca sex, sa consume alcool.
Ei nu mai asteapta pana la o anumita varsta la care sunt perfect constienti de toate deciziile lor, copii se cred foarte maturi (desi sunt prosti de bubuie) si fac o gramada de greseli pe care le regreta. Cel mai tragic este ca nu pot fi opriti, si ca lucrurile astea au devenit ''normale''. Asta e parerea mea (am 16 ani).
O seara buna!

| Liviucu explică (pentru MasterOfDisaster):

Un raspuns foarte foarte bun, iti multumesc pentru el. Apreciez.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviucu explică:

Au, that rocks, dude! Daca nu mai dau si altii raspunsuri bune, funda e a ta cu siguranta. laughing

| ooolifeoolol a răspuns:

Curvele astea...

| Liviucu explică (pentru ooolifeoolol):

Yep, dar stii cum e... Sa fii curva e lucru mare, totusi nu oricare poate fi curva. Iar alea care-s pe ascuns ar trebui "apreciate" dublu. Ca na, le merge.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Liviucu):

Daca m-ar insela pe mine sincer cred ca i-as rupe mainile si picioarele din articulatii.Pe bune, ma astept sa-mi fie venerata scula, nu sa fiu inselat.

| CristinaBekka a răspuns:

Eu cand plac o persoana nu merg la penisul acelei persoane sau la averea persoanei respective sau la ce mai merg majoritatea romancelor.Eu cand plac o persoana.nu o las.Si cand am avut prieten/voi avea prieten, nu voi face asemenea gest pentru ca, nu il voi face. Aproape nimic (in afara de curvie)nu e josnic. Poate ti se pare tie.

| Liviucu explică (pentru CristinaBekka):

Nu m-am referit la curve in intrebare. In intrebare spun cu totul altceva. Pur si simplu ma intreb cum puii mei pot ajunge fetele sa tina la mai multi baieti odata si nu doar la unul. Daca va fi cu unul dintre ei, accepta si se implica si mai mult. Eu nu sunt asa. Mie imi place sa relationez doar cu fete. Doar 2 baieti am prieteni, restul fete. Ador sa vorbesc cu o fata. Dar doar de una imi place foarte mult indiferent de timp. Daca apuc sa-mi placa de tine spre exemplu, mai pot sa vina inca 10 dupa tine in maxim 2-3 luni, tot pe tine te vreau. Ei bine ele nu sunt asa. Primul venit e primul venit dar daca vin si altii, si aia sunt bine veniti.

| CristinaBekka a răspuns (pentru Liviucu):

Cu fetele nu e asa,intelegi? Adica te-ai gandit vreodata ca fetele nu se simt destul de bine doar cu un baiat? Te-ai gandit ca poate un baiat nu satisface,iubeste,place sau alte chestii,in fiine,o fata cere mult,eu fiind fata cer multe pentru ca asa imi vine mie,din "instinctul feminin".Cu relatiile e altfel, mai complicat, iti dai seama din raspunsurile noastre si pe parcursul vietii, daca ad putea, ti-as explica dar nu ma lasa creierul ca e seara si sunt obosita.

| Liviucu explică (pentru CristinaBekka):

Dar cand ai sa-l gasesti pe Printul cel Fermecator la care poate visezi deja, acel baiat cu toate calitatile care vrei tu sa le aiba... la fel vei spune, ca, fiind fata nu te poti simti bine doar cu el? Gandeste in perspectiva...