| TRECEtimpul a întrebat:

Fetelor, voi care teste de sarcina le considerati a fii cele mai bune? Si nu ma refer la tipul lor, gen:stilou, banda, caseta (eu oricum sunt adepta stiloului), ci ma refer la firma.Din cate am inteles testele de sarcina de la firma "Barza" dau adesea rezultate eronate, iar testele de la firma "Sure chek", in cazul in care esti gravida iti arata a doua liniuta foarte foarte slab colorata de zici ca nici macar nu e acolo si ai impresia ca e un fals pozitiv(ca si cum tu nu ai fii de fapt insarcinata) cand de fapt esti.

Asa ca voi ce firme de teste de sarcina folositi si stiti clar ca sunt bune? Si se vad cele doua liniute clar, fara sa lase loc la interpretari (gen, o fii, nu o fii sarcina, ca atunci degeaba mai faci testul daca tot nelamurita esti confused)?

Ofer funda+vot.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta mea cele mai bune sunt Surechek si apoi Barza. Singura chestie e sa le faci la timp, adica dupa minim 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat si din prima urina de dimineata. Nu am auzit niciodata sa dea erori fiind corect facute, tot timpul am auzit de femei care se plang ca au avut rezultate eroante desi faceau testul prea devreme.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

NU contează "firma" testului folosit, este IMPORTANT să fie efectuate CORECT, la cel puţin 21 de zile după actul sexual şi cu PRIMA urină de dimineaţa!

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai precis test de determinare a existentei hormonului de sarcina hCG in organismul femeii este cel realizat prin analiza de sange.Gradul de corectitudine a rezultatului este de peste 98% si nu necesita obligativitatea reluarii testului dupa 3-5 zile pentru confirmare.

| TRECEtimpul explică (pentru corbulalbrosu):

Stii poate, suna ciudat, dar eu mi-am facut testul de sange...si mi-a iesit ca stau grozav cu "ingredientele sanguine", de asemenea am cerut si testatarea anumitor boli (hepatita) si existenta anumitor virusi(cum ar fi hiv) si mi-a iesit ca nu am nici o boala, nici un virus, totul e perfect, cica sunt perfect sanatoasa, pot sa nasc copii sanatosi, etc...

Dar, pe foaia cu analizele de sange nu am primit nimic care sa arate gradul de "HCG", oare pentru asta trebui sa cer eu separat la fel ca si in cazul boliilor cu transmitere sexuala?

| Brigaela a răspuns (pentru TRECEtimpul):

Da, trebuie sa ceri testul separat. Sunt mii de analize pe care le poti face, ti se vor face doar cele solicitate. Testul de sarcina din sange (betra-hcg) se face numai la solicitare si se plateste (nu face parte din analizele compensate)

| TRECEtimpul explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc frumos pentru raspunsurile tale, Brigaela, esti un user serios!:-)

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles,cand faci analizele ceri expres ce sa se determine. In plus hormonul de sarcina hCG poate fi detectat/depistat dar numai la cerere din ziua a 8-a de sarcina cu maxima precizie fara interpretari si fara a fi nevoie sa fie reluata cum este cazul la testarea/identificarea hormonului in urina indiferent de tipul testului folosit. Raspunsul la stresanta intrebare "oare sunt insarcinata" se reduce cu minim 2 saptamani.Pretul mai mic. Te las pe tine sa apreciezi care este metoda mai convenabila.

| TRECEtimpul explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc frumos pentru raspuns! Chiar m-ai ajutat, sa stii! :-)