| anonim_4396 a întrebat:

Fimoza se vindeca si fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca fimoza este de gradul 1 atunci in aproape toate situatiile/cazurile cu foarte putina masturbare, cu un minim efort va dispare in mod sigur aproape de la sine si destul de usor. Daca fimoza este de gradul 2 in acel caz inlaturarea disfunctiei se poate face prin aplicarea metodei Beauge in decurs de cateva saptamani uneori cateva luni. Dar daca fimoza este grava/severa, fiind de gradul 3 ori 4 atunci in aceste cazuri se poate elimina, indeparta NUMAI prin interventie chirurgicala. Medicul urolog este singurul specialist care printr-o simpla consultatie reuseste sa determine si sa stabileasca cat este de severa/grava afectiune. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă e una ușoară, desigur. Dar o vizită la medic e foarte utilă, pentru a stabili exact ce trebuie făcut, dar mai ales cum.

| MihaiNicu23 a răspuns:

In cazuri exceptionale da se poate.