| >...< a întrebat:

Folosesc anticonceptionale recomnadate d medic,, am mai pus o intrebare aici p TPU si unu din raspunsuri a fost ca dk nu am contact sexual e totu ok,, am citit prospectu si scrie ca pot avea contact sexuel dar cu prezervativ,, in conluzie nu am sanse sa raman insarcinata daca fac cu prezervativ si iau pastile nu,,?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei anticonceptionalele corect, nu mai ai nevoie de prezervativ. Prezervativ + anticonceptionale reprezinta cea mai sigura metoda de contraceptie. Sigur ca nu te protejeaza 100%, doar abstinenta inseamna risc 0 de sarcina.

| monyk a răspuns:

Buna, daca pastilele sunt cele indicate de medic, cele potrivite, atunci poti sa iei pastilele si sa nu mai folosesti prezervatiul, dar sa nu uiti ca doar prezervativul te fereste si de boli cu transmitere sexuala, in schimb anticonceptionalele te fereste doar de o sarcina nedorita.
DAca folosesti si prezervativ si pastile atunci e de 2 ori mai multa protectie si riscul unei sarcini sunt cam 0. Dar sa nu uiti ca mereu exista un risc, fie ca e minim, oricum prezervativul e 97% sigur daca e folosit cum trebuie si sa nu fie spart. Apoi pastilele sunt foarte bune, cam 98%protectie daca sunt luate corespunzator. Deci poti sa iei ambele sau doar una dintre acestea, cum doresti. DAca ai un partener de mult timp si sunteti siguri ca niciunu nu are vreo boala, puteti sa o faceti fara prezervativ, doar cu pastile, cum doriti.

| bambollaazarya a răspuns:

Daca tu iei anticonceptionalele regulat poti sa faci sex si fara prezervativ ca nu ramai insarcinata, dar bineinteles prezervativul te fereste de boli si e mult mai sigur sa il folosesti, doar daca ai o relatie de lunga durata poti sa nu il folosesti pentru ca nu ar trebui sa ramai cu pastilele.eu cel putin le iau de 5 luni si cu al meu nu am folosit niciodata prezervativul si nici nu am ramas