| anonim_4396 a întrebat:

Fosta prietenului meu ii tot da tarcoale, il cheama in oras, etc. faza cea mai proasta este ca el merge cu ea daca il cheama si spune ca o considera o prietena cu care se intelege foarte bine, careia ii cere sfaturi si ca nu vrea sa scape de ea. Iar mai nou am impresia ca ma tot compara cu ea. Pe el il distreaza faptul ca eu ma supar si nu are de gand sa faca nimic in aceasta privinta. Cum il fac sa inteleaga ca nu merge asa?

6 răspunsuri:
| VodkaCoca a răspuns:

Pai asta nu inseamna ca daca a fost ceva intre ei nu pot ramane prieteni, si eu am un fost care am avut o relatie cu el, si acum avem o mare confidenta cum s'ar spune, si prietena lui e geloasa pe mine, dar nu are motive, pentru ca ce a fost a fost, si el ii spune ei cand ea face crize de gelozie ca "nu pot sa ma cert cu prieteni mei pentru tine, pentru ca nu se stie cat dureaza relatzia noastra si eu dupa ce fac raman fara prieteni". Dar sincer eu sa stau cu un baiat si sa'mi spuna vorbe ca astea ii fac cu mana bye'bye oricat de mult as tine la el, pentru ca inghiti odata de 2, dar dupa un moment ce ii spui ca te deranjeaza anumite chestii ar putea sa mai evite, s'au cand iese cu ea in oras ai putea sa mergi si tu cu ei, si daca te compara cu ea ce? Important ca nu e ceva de rau, in rest e ok, oricum gelozia e boala grea, greu scapi de ea, si cand e prea multa gelozie ai multe de pierdut iti spun din propria experienta.winking

| SeNyS a răspuns:

Degeaba ii explici ca iti rade in nas, te desparti de el, si vezi ce reactie are...

| bblock69 a răspuns:

Spune-i "verde in fata" ca te deranjeaza faptul ca el iese in oras cu fosta si ca nu iti place atunci cand te compara cu ea!
Intreaba-l daca mai simte ceva pentru ea; daca schimba subiectul inseamna ca nu este sincer, ca inca mai are sentimente pentru ea.
Daca nu intelege ceea ce simti, daca nu renunta la ea (sau macar sa nu o mai vada asa des) inseamna ca relatia voastra nu este asa puternica precum crezi tu.
Trebuie sa-l pui sa aleaga: tu sau ea!
Daca nu te apreciaza la adevarata ta valoare...nu te merita; meriti ceva mai bun decat unul care sta "intre fustele" fostei...
Bafta si multa multa dragoste!

| DianaAndreea90 a răspuns:

Clar...despartete de el

| ROCIO a răspuns:

Comunicarea intr-o relatie, este baza. Vorbeste cu el si spune-i ca acest lucru te deranjeaza, nu e nimic rau in faptul ca au ramas prieteni, dar nici nu trebuie sa exagereze!

| woooow a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i ce simti tu si ca asa nu iti convine.Asa era si verisoara mea cu prietenul ei si asa nu o sa ajungeti nicaieri doar la cearta si suparare.