| Dăăqueen008 a întrebat:

Funda! Daca din octombrie iau anticonceptionale (PENTRU REGLAREA Menstruatiei),iau in fiecare luna de atunci iar luna aceasta am intretinut relatii sexuale dar fara penetrare si fiind virgina, cu mai putin de doua saptamani inainte de CM pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rolul si rostul principal al folosirii metodei de protectie impotriva aparitiei unei sarcini prin administrarea de anticonceptionale este cel de a permite barbatului sa intretina mereu sex neprotejat printr-o alta metoda suplimentara, in consecinta ii permite sa ejaculeze din prima zi a ciclului menstrual pana in ultima zi a acesteia, mereu fara nicio teama. De asemenea este demonstrat stiintific si medical ca in cazul unui ciclu menstrual REGULAT in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual aparitia/formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sexul este neprotejat si se ejaculeaza intentionat in vagin. Deci in cazul tau NU poti sa ramai insarcinata nici daca ti-ai dori sa se intample asa ceva. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

NU. Sigur.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida in situatia prezentata de tine.